Тисячі чиновників виконавчої влади уряду США володіють або торгують акціями, зростання чи падіння яких залежить від рішень, які їх агентства приймають. Такі результати власного розслідування оприлюднив Wall Street Journal. «Мінфін» обрав найцікавіші «знахідки» журналістів.
Як чиновники регуляторів Facebook, Google та Amazon заробляють на їх акціях
Журналісти зібрали та проаналізували дані про приблизно 850 тис. фінансових активів та понад 315 тис. транзакцій приблизно 12 тис. посадових осіб у 50 федеральних відомствах у період із 2016 до 2021 року.
Репортери журналу витратили 10 місяців на збір понад 31 тис. форм розкриття фінансової інформації та проаналізували їх, використовуючи комбінацію автоматизованих комп'ютерних систем та ручної перевірки. Зокрема, був використаний набір алгоритмів для порівняння кожного з майже 1,2 млн описів активів і транзакцій з внутрішньою базою даних публічних компаній. Задля більшої точності робота алгоритмів перевірялася журналістами вручну.
Примітно, що спроба журналістів отримати ці дані наштовхнулась на неабиякий супротив із боку міністерств. Більшість із них намагалась затягнути відповідь на запити, в низці випадків деякі з них відповідали лише тоді, коли до листування підключався юридичний представник редакції.
З 50 федеральних агентств, що брали участь в аналізі, сім ще не відповіли на всі запитання, що були їм надіслані. Це, зокрема, Міністерство сільського господарства, Міністерство торгівлі, Міністерство енергетики, Федеральна комісія зв'язку, Виконавче управління Міністерства юстиції США у справах прокурорів, Національне управління з трудових відносин, Державний департамент та Департамент транспорту.
Що з'ясували журналісти
Розслідування, проведене Wall Street Journal, показало, що тисячі чиновників виконавчої влади уряду США повідомляли про те, що вони володіють або торгують акціями, зростання чи падіння яких залежить від рішень, які приймали їх міністерства та відомства.
- Понад 2600 чиновників торгують акціями компаній з тих галузей, які регулює їхнє відомство;
- Понад 1800 федеральних чиновників володіють або торгують акціями великих технологічних компаній. Кожен із цих чиновників володіє або торгує, принаймні, однією з чотирьох основних акцій технологічних компаній: Facebook Meta Platforms Inc., Google Alphabet Inc., Apple Inc., та Amazon Inc. І це в той час, коли американський уряд посилював контроль за великими технологічними компаніями.
- Понад 200 чиновників із ЕРА — Агенції з охорони довкілля — інвестували у компанії, які лобіювало агентство. Так, співробітники EPA та члени їхніх сімей у середньому щорічно у період із 2016 до 2021 року володіли акціями нафтогазових компаній на суму від 400 тис. до майже 2 млн доларів.
- У Міністерстві оборони чиновники або члени їхніх сімей у середньому володіли акціями аерокосмічних та оборонних компаній на суму від 1,2 до 3,4 млн доларів за роки, що їх досліджував WSJ. Деякі володіли акціями китайських компаній, під час того, як США розглядали можливість внесення цих компаній до чорного списку.
- Третина з 90 високих чиновників Федеральної торгової комісії володіли або торгували акціями компаній, щодо яких проводилася перевірка чи розслідування Федеральної торгової комісії.
- Близько 60 чиновників із п'яти міністерств кажуть, що торгували акціями компаній, незадовго до того, як їх відомства починали впроваджувати заходи проти цих компаній.
- Близько 70 офіційних осіб повідомили, що використовували складні та ризиковані інвестиційні практики, такі як короткий продаж та торгівля опціонами. Вартість деяких із цих угод становить від 5 до 25 млн доларів. Загалом, форми розкриття інформації виявили понад 90 тис. угод із акціями за проаналізований шестирічний період.
- Коли фінансові активи викликали конфлікт інтересів, міністерства іноді просто порушували правила.
Чому це важливо
Законодавство США забороняє федеральним службовцям брати участь у політичних питаннях, у яких мають значну фінансову зацікавленість. Додаткові правила наказують федеральним службовцям уникати навіть видимості конфлікту.
Закон не вимагає, щоб чиновники з етики, які мають контролювати можливе виникнення конфлікту інтересів, вивчали якісні питання, такі як термін угод, кількість транзакцій і те, як ціни на акції змінюються протягом звітного періоду. Вони також не вивчають загальних моделей володіння акціями чиновників у всіх агентствах, які вони допомагають контролювати.
За словами журналістів WSJ, федеральний уряд не веде загальнодоступну базу даних про обов'язкове розкриття фінансової інформації всіма топ-посадовими особами виконавчої влади. Тому The Wall Street Journal збудувала свою власну.
Читайте також: Приватні інвестори отримають можливість проводити операції з ЦП без сплати податків
Видання наводить думку експертів із етики, які вважають, що інвестиції чиновників, зокрема, з торгової комісії підривають місію відомства, хоча часто можуть й не суперечити закону. На їх думку, це завдає шкоди репутації міністерств та відомств. Постає питання, чи це міністерство приймає рішення на благо суспільства, чи чиновників, які з цих рішень мають особисту користь.
Коментарі