Ціни на золото різко зросли на тлі недавніх торговельних потрясінь, які змусили інвесторів шукати безпечну гавань, тоді як конкуруючі активи, такі як казначейські облігації США та долар, впали. Чому багато аналітиків прогнозують подальше зростання ціни металу, розповідає CNBC. «Мінфін» публікує переклад статті.
Чи зможе золото замінити долар у портфелях інвесторів

Зростання ціни золота пов'язане зі змінами у торговельній політиці США при Дональді Трампі. Золото стало надійним активом, який заповнив вакуум, що утворився на ринку, зазначив директор із досліджень гірничодобувної промисловості та енергетичних товарів Commonwealth Bank of Australia Вівек Дхар.
«Через те, що долар США та казначейські облігації втрачають свою привабливість, як активи-притулки, попит на них знижується, а золото стає затребуванішим», — додав Дхар.
Ціни на золото досягли нових максимумів у $3 500 за унцію у вівторок. Багато аналітиків прогнозують подальше зростання. JP Morgan очікує, що середня ціна золота складе $3 675 за унцію до четвертого кварталу 2025 року і досягне $4 000 до другого кварталу 2026 року.
Водночас казначейські облігації США останніми тижнями розпродавалися, а дохідність 30-річних облігацій досягла максимуму з листопада 2023 року на початку цього місяця. Індекс долара США знижується і послабився на 8% цього року, згідно з даними LSEG.
Дохідність 30-річних казначейських облігацій зросла лише на 2 базисних пункти цього року, але стрибок протягом тижня після того, як Трамп оголосив про взаємні тарифи, становив понад 30 базисних пунктів. Базова дохідність 10-річних облігацій також зросла на 30 базових пунктів. Спотові ціни на золото зросли на 25% цього року.
Хоча дохідність довгострокових казначейських облігацій США знизилася, порівнюючи з максимумами, досягнутими на початку цього місяця, а долар трохи зміцнився після того, як Трамп відмовився від своїх коментарів про звільнення голови Федеральної резервної системи Джерома Пауелла, репутація американських активів серед інвесторів уже постраждала.
«Хоча це не кінець епохи долара США, можна сказати, що довіра до США, їхньої економіки та їхніх основних активів, долара США та казначейських облігацій знизилася», — заявив ринковий стратег Всесвітньої золотої ради Джон Рід.
Чому вибирають золото
Традиційна зворотна залежність між дохідністю казначейських облігацій та золотом, схоже, змінилася. Зазвичай, коли дохідність вища, зливки стають менш привабливими.
За словами викладача факультету бухгалтерського обліку, фінансів та економіки Університету Вайкато Майкла Райана, здатність золота хеджувати ризики інфляції робить його особливим.
Очікується, що тарифи призведуть до зростання інфляції в США, що передбачає вищі відсоткові ставки в майбутньому, що, зі свого боку, чинитиме тиск на казначейські облігації, сказав Райана.
«Однак золото історично сприймається, як засіб хеджування від інфляції, що може пояснювати перевагу, яку йому віддають. Можливо, саме передбачувані властивості золота, як засобу хеджування від інфляції, роблять його особливим», — додав він.
Аналітики повідомили CNBC, що ще одним чинником, який вплинув на зміну взаємозв'язку між золотом та казначейськими облігаціями, стало зниження довіри до Америки та ідеї «виключності США».
«Довіра до американських активів знижується через економічну та геополітичну невизначеність», — вважає стратег із сировинних товарів у ANZ Соні Кумарі.
Ринки розглядають тарифну війну Трампа, як політичний прорахунок, а передбачувана незалежність золота від будь-якої грошово-кредитної та фіскальної політики підвищує його привабливість.
Ще більше привабливості золоту надає те, що долар США втрачає свою силу. Слабший долар зазвичай робить товари, оцінені в доларах, включаючи золото, цікавішими для власників інших валют.
На шляху диверсифікації
Центральні банки країн із економікою, що розвиваються, які вкладали менше коштів у золото, порівнюючи з розвиненими країнами, тепер звертають увагу на цей метал і, ймовірно, продовжать його купувати, оскільки вони диверсифікують свої резервні активи, засновані на доларах, зазначає головний інвестиційний стратег Bank of Singapore Елі Лі.
Нещодавній розпродаж долара викликав дискусії щодо глобальної дедоларизації, поставивши під сумнів привабливість американської валюти, як світової резервної валюти.
Хоча розпродаж долара позитивно позначився на вартості золота, складно уявити майбутнє, в якому американська валюта припинить бути основною, з огляду на витрати на транспортування та зберігання золота, а також відсутність у нього дохідності.
Читайте також: Чому долар не падатиме в Україні, як у всьому світі, та чи варто затарюватися євро
Хоча статус казначейських облігацій США, як надійного активу, був переоцінений, їх все ще складно замінити, оскільки це найліквідніший ринок у світі, зазначив керуючий портфелем Franklin Income Investors Тодд Брайтон.
Коментарі - 23
Це все дуже умовно, і враження що Трамп це теж розуміє. Ну, самі подумайте, які валюти можуть бодай в теорії претендувати на статус світової резервної: долар, євро, франк, фунт, єна, юань, бо про всі інші валюти ну максимально нічого ніколи не чути.
Євро — це про лібералізацію, потенційні санкції і євро це тільки про єврозону, поза єврозоною євро не такий популярний.
Франк — виглядає безумовно цікаво, але де факто, це валюта маленької країни, і валюта ця ну не є поширеною, так так, в Швейцарії банківська система і все інше, і що далі? Де факто на ринку ця валюта може міститися як резерв в 3−5% в портфелі, ну бо не є популярною і достатньо ліквідною.
Фунт — об`єктивно виглядає цікавіше ніж франк, проте сила Британії вже не така як було до Другої світової війни, Британія нині це один з фінансових центрів світу, проте їх валюта також не є достатньо ліквідною і поширеною.
Єна — є одніє ІЗ резервних валют, проте це також валюта не достатньо ліквідна і це валюта маленької країни, хоч і з доволі сильною економікою, проте на материковій Європі єну ви легко обміняєте? Ну ні. Теж саме стосується і юаня.
От і виходить, що при всіх проблемах долара, немає що обрати, немає куди подітися, золото безумовно докупатимуть, але на всіх золота не вистачить, а заміни долара на горизонті немає. Біткоін теж цю проблему не вирішить, бо на всіх об`ємів біткоіна не вистачить. Тому долар будуть зливати і продавати, але врешті решт, поки весь світ знає, що універсальною і ліквідною валютою в будь-якій точці земної кулі є долар — в долара конкурентів немає, незалежно від того подобається це комусь чи ні, і при всіх проблемах штатів і долара.
Чому про крипту, а точніше, про біткоїн не написали ні слова.
в международных расчетах, а теперь только — «не может заменить фиат»
У меня знакомый такой же есть, как и вы: ой, можно просто напечатать всем столько денег, чтобы хватило, а не только богатым.
«Чому про крипту, а точніше, про біткоїн не написали ні слова.»
Про біткоін якраз написав, перечитай, там все є