Минулий робочий тиждень на валютному ринку виявився одним з найдраматичніших за останній час. Громадяни і бізнес настільки вже звикли до поступового зміцнення гривні, що коли в силу ряду причин курс короткочасно, але швидко злетів до рівня близько 27 гривень за долар і навіть вище, багато хто розгубився та почав активно скуповувати валюту.
Прогноз готівкового курсу долара, євро і рубля на вихідні 4-5 вересня
Дуже характерною була поведінка готівкового ринку. Станом на 12 серпня від'ємне сальдо від торгівлі валютою з початку місяця становило всього $ 45 млн. Аналітики це списували в основному на збільшення попиту з боку українських туристів, яким багато країн відкрили кордони після пандемійних обмежень.
Та до кінця серпня від'ємне сальдо від торгівлі валютою склала вже близько $250 млн. І це вже були не стільки туристи, скільки пересічні громадяни, які на побоюваннях подальшого зростання курсувирішили не ризикувати і стали масово купувати валюту. Хтось безпосередньо через обмінники, хтось — через он-лайн програми банків.
Зліт котирувань міжбанку понад 27 гривень за долар швидко минув і долар на торгах знову повернувся до значень нижче цього психологічного порогу, але, як кажуть в народі, «осадочок залишився». Вже й обмінники не особливо поспішають сильно знижувати свої цінники, та й бізнес, на побоюваннях розвороту курсу в осінній і зимовий період став віддавати перевагу закриттю своїх валютних зобов'язань і більше не грається в курсову рулетку.
В умовах мінливої обстановки на міжбанку різко зросла роль Нацбанку з його інтервенціями. І справа тут не стільки в його виходах зазвичай в перший раз на невелику суму в $ 5 млн, а в тому, що подібними діями НБУ дає певні меседжи ринку в частині курсоутворення.
Фактично, регулятор був присутній на міжбанку в усі дні тижня, крім вівторка. При цьому, незважаючи на здавалося би посилення тиску на гривню, йому з продажем валюти за курсом 27,03 гривні за долар довелося виходити тільки в середу і продав він лише $7 млн.
У всі ж інші дні він валюту купував в межах цінників від 26,85 гривень і до 26,97 гривень. А всього регулятор за період 30 серпня — 3 вересня купив $159 млн, а продав лише $7 млн. Тобто попри певний ажіотаж реально спостерігався досить великий надлишок пропозиції.
«Страхом» покупців активно користувалися не тільки спекулянти, а й великі продавці, в числі яких був і державний Укравтодор. Він продавав частину валюти, отриманої від консорціуму українських банків і, природно, мав бажання це зробити максимально дорого.
Але подібне завдання він зміг виконати лише частково. Покупці швидко «вирахували» великого продавця валюти в період досить високих котирувань на міжбанку. І, розуміючи вже загальний розклад на торгах, стали швидко знижувати котирування, за якими вони були готові брати валюту.
Так, в активної валютної лихоманки від стрибків курсу понад 27 гривень за долар і потім швидких відкатах курсу нижче цієї позначки — і пройшов весь тиждень на міжбанку.
У підсумку, за період з 30 серпня по 3 вересня долар на торгах навіть в цілому подешевшав на 2,5 копійки — з 26,90 / 26,92 до 26,875 / 26,895 гривень, а от євро суттєво подорожчав. Відразу на 21 копійку — з 31,74 / 31,76 гривень до 31,95 / 31,97.
По євровалюті знову спрацював в основному міжнародний фактор. Євро виріс відносно долара за ці дні на момент завершення п'ятничної української сесії до рівня 1,1887 і навіть короткочасно пробивав поріг в 1,19 долара. На таке зміцнення позицій євровалюти автоматично реагувала і гривня через перерахунок пар євро/долар і долар/гривня.
Невизначеність щодо подальшого поводження курсу на тлі традиційного осіннього зростання ділової активності та збільшення покупки валюти як бізнесом, так і населенням — головна причина, з якої власники обмінників будуть дуже обережні при виставленні своїх цінників на ці вихідні.
Обмінники фінкомпаній продовжать працювати у форматі «з обороту», але розширять спред між купівлею і продажем валюти. Стримувати апетити фінансистів будуть тільки два фактори:
- обсяг платоспроможного попиту на валюту з боку громадян;
- рівень конкуренції між обмінками в даному регіоні.
«Дешевої» валюти в ці суботу та неділю очікувати не варто, але і особливо задирати котирування продажу вгору власники обмінників не зможуть — конкуренція зараз на готівковому ринку дуже значна.
Прогноз за готівковим курсом на 4−5 вересня
Котирування долара в обмінниках фінкомпаній будуть знаходитися в межах: прийом 26,80 — 26,90 гривень і продаж 26,95 — 27,05 гривень. Спред в більшості обмінників складе до 15−25 копійок. Деякі пункти обміну валют можуть скорегувати наші цифри ще на плюс-мінус 3−6 копійок на доларі в залежності від своїх індивідуальних завдань.
Котирування євро. На суботу та неділю обмінники виставлять такі цінники по євро: прийом в межах коридору 31,70 — 31,90 гривень і продаж в межах 31,92 — 32,10 гривень при спреді в більшості обмінників від 20 до 30 копійок. Розраховані «Мінфіном» курси деякі обмінники можуть скорегувати ще на плюс-мінус 5−8 копійок на євро в залежності від реального попиту і пропозиції по євровалюті в своєму регіоні.
Котирування по російському рублю. На вихідні власники обмінників виставлять такі котирування по російській валюті: прийом за 1 рубль в межах 0,360 — 0,363 гривень і продаж 0,367 — 0,371 гривень.
Коментарі - 2
Настрой пока на то, что Гривна еще укрепится.
НБУ взял за неделю 152 млн.дол. и дал в конце дня сегодня курс пойти ниже 26.90. Потому далее стрижет, спокойно платит по долгам и все умеренно спокойно.