Цей тиждень на валютному ринку знову не дав нікому нудьгувати. Основна причина — швидке зміцнення позицій гривні, що явно не входило до планів чиновників. І тому НБУ був як ніколи активний на міжбанку з викупом долара, щоб стримати падіння його котирувань. Основне завдання для топ-чиновників зараз виходить двояким.
Прогноз готівкового курсу долара, євро і рубля на вихідні 31 липня — 1 серпня
З одного боку — за рахунок зміцнення гривні керівництво Нацбанку сподівається боротися з інфляцією в Україні хоча б за рахунок тієї частини товарів, ціни на які прив'язані до офіційного курсу.
Але це виходить слабо, тому що природа зростання цін в країні зараз багато в чому формується за рахунок немонетарних чинників, на які НБУ впливати ніяк не може. У тому числі: поступово зростають світові ціни на енергоносії, ФРС США незабаром буде коригувати свою грошово-кредитну політику, світу загрожує новий спалах коронавирусу, що відбивається на поведінці всіх світових ринків. Змінюється і модель поведінки наших громадян у зв'язку із зростанням інфляційних процесів в країні.
Читайте також: Огляд ключових подій в світі 26−30 липня
З іншого боку — саме за рахунок інфляції багато в чому зараз і вдається формувати дохідну частину бюджету, тому що значна частина податків і митних зборів прив'язана до цінового фактору та курсу.
В умовах хронічних проблем бюджету, «зависання» переговорів з МВФ на тлі майбутніх значних виплат зовнішніх боргів при слабопрацюючий економіці — Нацбанк і Мінфін намагаються всидіти одразу на трьох стільцях:
- утримувати зростаючу інфляцію;
- стимулювати хоч якийсь економічний розвиток країни;
- забезпечувати виконання зобов'язань перед зовнішніми і внутрішніми кредиторами.
У підсумку, як значне зростання валютного курсу, так і суттєве його просідання — призводять тільки до додаткових проблем як в бюджеті країни, так і в реальному секторі економіки та в фінансах. «Тришкин кафтан» доводиться весь час латати то в одних частинах, то в інших. І курс в даному випадку — лише один з показових прикладів подібного управління державою.
Стрімке зміцнення позицій гривні з кінця ще минулого тижня змусило Нацбанк практично щодня (крім четверга, 29 липня) виходити на торги з інтервенціями по долару. Саме викуп регулятором надлишку пропозиції долара і утримав його курс від істотного обвалу.
НБУ викупував американську валюту поступово занижуючи свої цінники з рівня не вище 26,98 гривень (інтервенція понеділка 26 липня) і до позначки не вище 26,81 гривень (інтервенція п'ятниці 30-го числа). Всього НБУ за період з 26 по 30 липня купив $ 136 млн, що й допомогло долару не подешевшати до рівня 26,70 гривень за ці дні.
У підсумку, на міжбанку долар за тиждень подешевшав на 21 копійку — з 26,99 / 27,01 до 26,78 / 26,80 гривень, а от євро навіть виріс на 4 копійки — з 31,78 / 31,80 до 31, 82 / 31,84 гривень.
Причиною зміцнення позицій євровалюти знову був не український фактор, а міжнародний. Євро подорожчав за цей період з 1,1770 до 1,1860 долара (причому короткочасно доходив і до 1,19 долара), що при перерахунку співвідношень пар євро/долар і долар/гривня і призвело до зростання котирувань євро щодо гривні.
Ситуація певного настрою ринку на зміцнення позицій гривні щодо безготівкового долара збереглася на торгах і на вечір п'ятниці. А готівковий ринок так і залишився повністю залежним від поведінки міжбанку. Тому в ці вихідні власники обмінників будуть робити ставку на подальше просідання валюти в найближчі дні і не стануть істотно піднімати свої цінники з прийому валюти у громадян. А ось курси продажу фінансисти залишать в межах котирувань міжбанку або трохи вище.
Більшість обмінників фінкомпаній продовжить працювати в форматі «з обороту» з низьким або середнім рівнем спреду в залежності від рівня конкуренції в своєму регіоні і власних індивідуальних завдань по тій чи іншій валюті. Саме дуже жорстка конкуренція на цьому сегменті валютного ринку зараз і буде стримувати апетити власників обмінників як із заниження курсів прийому валюти у громадян, так і в частині виставлення котирувань продажу валюти населенню.
Прогноз за готівковим курсом на 31 липня — 1 серпня
Котирування долара в обмінниках фінкомпаній будуть знаходитися в межах: прийом 26,75 — 26,90 гривень і продаж 26,92 — 27,05 гривень. Спред в більшості обмінників складе від 15 до 20 копійок. Деякі пункти обміну валют можуть скорегувати наші розрахункові цифри ще на плюс-мінус 3−5 копійок на доларі в залежності від попиту і пропозиції за готівковим доларом у своєму регіоні і рівні конкуренції.
Котирування євро. За прогнозом «Мінфіну», на ці суботу та неділю обмінники виставлять такі цінники по євро: прийом в межах коридору 31,70 — 31,80 гривень і продаж в межах 31,84 — 32,00 гривень при спреді в більшості обмінників фінкомпаній від 20 до 25 копійок. У самих «жвавих» місцях частина обмінників може скорегувати наші цінники ще на плюс-мінус 4−6 копійок на євро в залежності від своїх задач.
Котирування по російському рублю. Всі економічні, політичні та військові ризики у відносинах з РФ зберігаються. І тому по рублю власники українських обмінників продовжать їх хеджувати за рахунок широкого спреду між купівлею і продажем. На ці вихідні фінансисти виставлять такі котирування по російській валюті: прийом за 1 рубль в межах 0,355 — 0,362 гривень і продаж 0,363 — 0,368 гривень.
Коментарі - 2