Мінфін - Курси валют України

Встановити
vshapran
Виталий Шапран
Зареєстрований:
5 жовтня 2011

Останній раз був на сайті:
8 листопада 2024 о 21:49
Підписчики (178):
duke34
duke34
Киев
Svitanka
Svitanka
Alex122
Alex122
Mikhail6759
Mikhail6759
54 року
rybnitska
rybnitska
DiGek
DiGek
Киев
swodnix
swodnix
torg879
torg879
20388156
Kyleta 12
Полтава
Romancho
Romancho
41 рік
24savage
24savage
ballistic
ballistic
3 року
всі підписчики
экономист, финансовый аналитик
23 липня 2024, 21:19

Про Китай та його економічні мотиви у війні в Україні

Я не є прихильником переоцінки ролі КНР у війні в Україні, але бачу, що навколо економічних мотивів КНР з’явилось багато міфів. Тож розберемось в економічних мотивах глобального гравця та в можливостях залучення КНР до мирних ініціатив.

Міф 1: «КНР прямо зацікавлений у війни в Україні, начебто саме через цю війну він може отримувати дешеву нафту і газ з рф». Думаю, що таке твердження можна було назвати справедливим тільки на самому початку війни. По мірі ускладнення західних, в т.ч. вторинних, санкцій для КНР війна в Україні перетворюється на купу санкційних ризиків і ризиків гальмування торгівлі там, де цього могло не бути. Ідеальний варіант для КНР зараз – це як раз завершення війни і утримання рф під санкціями Заходу, які б не були такими важкими як зараз (я маю на увазі вторинні санкції), але все ще блокували б продаж російської нафти та газу в Європу. В цьому випадку санкційні ризики для китайського бізнесу зменшились би до нуля, а дешева нафта та газ залишились би. До речі, зараз ми спостерігаємо переломний момент, не в сенсі визначальний, а в сенсі того, що КНР почав ломати рф у бік зниження цін на газ для КНР до рівня тих, що діють всередині рф. Початок економічної атаки на росіян саме в газовій індустрії не є випадковим. Ця індустрія передбачає довгострокові контракти, оскільки угоди супроводжуються розбудовою інфраструктури. КНР хоче закріпити низьку ціну на газ в контракті саме зараз, поки у росіян немає альтернатив, а потім почне викручувати руки по цінам на нафту.

Міф 2: «США та ЄС не мають на КНР впливу, або не будуть жертвувати своїми економічними інтересами у КНР заради України». Якщо взяти статистику по торгівлі між рф та КНР за 2023 рік, то виявляється, що рф експортувала до КНР на 129 млрд доларів, а КНР до РФ – на 110 млрд доларів. За той же 2023 рік до США КНР експортувала на 501,22 млрд доларів, а США до КНР – на 148 млрд доларів. Такий самий паритет між експортом КНР / ЕС у 2023 році склав 500 млрд доларів США / 282 млрд доларів США. Тож товарообіг між ЄС + США та КНР склав 1,4 трлн доларів проти товарообігу КНР з рф у 240 млрд доларів. По-перше, різниця в масштабах показує, хто є головним торгівельним партнером КНР, а хто – молодшим, другорядним. По-друге, паритет у торгівлі з США та ЄС на боці КНР, а це їх внесок у китайський ВВП. Зниження цього паритету в результаті торгових війн може суттєво знизити потенціал зростання ВВП КНР у 2024-2025 рр., а це точно не входить до планів Пекіну. По-третє, частина експорту росіян до КНР – це енергоносії, які КНР може купувати і в інших країнах, наприклад, в країнах Близького Сходу. Тобто у КНР є вибір, а от у Москви такого вибору немає. У разі, якщо китайцям не сподобається ціна на газ з рф, то постачати видобуте Москві доведеться хіба що пінгвінам. І на останок, головне: такий паритет між товарообігом КНР до РФ і КНР до ЄС+США буде завжди, оскільки рф в основному є постачальником до КНР сировини, а КНР є переважно експортером готових товарів. Торгові війни невигідні КНР і їх ризик є найбільшим економічним мотивом, до якого мають прислухатись в Пекіні. На мою думку, для ЄС мир в Україні в кордонах 1991 року дуже важливий через близькість війни до кордонів ЄС. Тобто для них мир це не стільки економічне, скільки безпекове питання, а отже воно матиме пріоритет у перемовинах.

Міф 3: «КНР – глобальний гравець, який більше за США та ЄС, і який може потягнути приховане фінансування рф». Китай – це дійсно поважний економічний гравець, з яким потрібно рахуватись, але є багато «але». ВВП КНР, порахований по купівельній спроможності, склав 31,2 трлн доларів, а номінальний ВВП – тільки 17,8 трлн. При цьому, у 2021-2023 рр. номінальний ВВП КНР в доларах майже не змінювався, припинивши зростання (графік 1).

Різниця між номінальним ВВП і ВВП, який порахований по купівельній спроможності, дає уявлення про цінову конкурентоспроможність експорту, але одночасно сильно впливає на потенціальний масштаб фінансового сектору країни. Обсяги активів банків і страховиків США + ЄС не можна порівнювати з обсягами тих же учасників ринку в КНР, масштаб їх кредитних ресурсів відрізняється в десятки разів. Не дивлячись на те, що Народний банк Китаю постійно тримає економіку в тонусі на кредитних ін’єкціях, КНР залежний від іноземних інвестицій, а от тут похвалитись немає чим. У 2023 році чисті прямі іноземні інвестиції до КНР впали до тридцяти-річного мінімуму (графік 2).

Причина – санкції та переорієнтація hi-tech проектів на ринки Індії, Тайваню, Монголії і т.д. Частково катастрофічне падіння прямих інвестицій в КНР – це ціна за позицію по відношенню до війни в Україні. Тож насправді КНР для подальшого реального розвитку потрібні іноземні інвестиції. Звісно, рф, Іран, Куба та КНДР такі інвестиції забезпечити не можуть, а ризики торгової війни між ЄС+США та КНР взагалі ставлять хрест на перспективах зростання ПІІ в КНР.

І на останок, часто чую від колег та ЗМІ таке питання: Чи здатна Україна вести повноцінні перемовини з КНР як рівноцінний партнер? Думаю, що Україна здатна вести переговори з КНР на рівних при підтримці з боку США та ЄС, та при консультаціях з цими нашими партнерами. Блок військово-політичних питань, який цікавить Україну у відносинах з КНР, може бути вирішений в повному обсязі на користь України, при жорсткій позиції ЄС та США у торгових перемовинах з КНР. Росіяни в економічному аспекті виступають по відношенню до КНР більше як жебраки, яким більше нікуди відправляти свій експорт в потрібних їм масштабах. Звісно, є ще питання комуністичної ідеології, є питання партнерства КНР+рф проти НАТО та є європейська бюрократія, якій важко сформувати жорстку позицію ЄС на торгових перемовинах. Але всі ці труднощі мають бути подолані дипломатами. Більшість же економічних факторів – на боці України та її союзників.

Переглядів: 3318, сегодня — 2
Стежити за новими коментарями

Коментарі - 3

+
0
37198534
37198534
25 липня 2024, 10:45
#
З 2000 року в Китаї було розстріляно за корупцію понад 10 тисяч чиновників.
+
+30
Abramon
Abramon
25 липня 2024, 11:43
#
Дякую, за чудовий блог. Головне щоб у Сі та найближчого керівництва партії, якщо хочете, соратників, врешті-решт переміг здоровий глузд, а не амбіції.
+
0
Kanarej
Kanarej
25 липня 2024, 16:26
#
Це стосується не тільки Сі і Китаю. Із здоровим глуздом зараз у всьому світі проблеми. А в нас взагалі катастрофа.
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися