Мінфін - Курси валют України

Встановити
torka2009
Зарегистрирован:
10 січня 2020

Последний раз был на сайте:
28 травня 2024 о 01:07
Подписчики (123):
Oleksiiduh
Олексій Новинський
39 років, Мирноград (Димитров)
Binanceinfo
Crypto INFO
54 року, Київ
liljonads
liljonads
olhabuhach98
Ольга Бухач
43 року, Ровно
hrytsenko2
Софія Гриценко
53 року, Берестечко
urcisinaulia152
urcisinaulia152
Vlad9336
Владислав Циплюк
35 років, Мукачево
GRINOV
GRINOV
vbmulyar59
Віктор. Муляр
65 років
182238F1
182238F1
voronkoamir588
voronkoamir588
tsvetkovaalll4
tsvetkovaalll4
все подписчики
Виктория Берещак — Все о рынке недвижимости в Украине
обозреватель рынка недвижимости
28 жовтня 2022, 8:47

Три факти про український ринок нерухомості у період війни

Від початку повномасштабного вторгнення минуло понад 8 місяців, а ринок нерухомості досі оговтується від шоку. Економічні труднощі та психологічні блокери вже зараз змінюють багато процесів і у роботі компаній, і у поведінці споживачів. Ці тенденції в подальшому матимуть визначальний вплив на траєкторію розвитку ринку нерухомості.

Спад продажів у 10 разів

Після відкриття реєстру в травні і девелопери, і власники на вторинці трохи набрали повітря в легені і готувались розправити плечі. Очікування покращення ситуації на фронті, а можливо і перемоги, яку деякі пророкували вже на літо, викликало закономірний емоційний підйом. Вкупі з військовими перемогами це позначилось на поступовому відновленні попиту, який до кінця літа сягнув 25% від обсягів, що були до війни. Щоправда, левову частку в його структурі займав все ж таки відкладений попит. Люди цікавились потенційною купівлею, але гроші у відділи продажів масово не потекли.
По факту у київському регіоні рівень продажів, що був до війни, знизився у 10 разів: це в період затишшя, коли угоди все ж таки реєструвались. Проте вже в першій половині осені первинку чекало нове випробовування на міцність: фактично нульові продажі в умовах підвищення ядерної загрози та обстрілів енергетичної інфраструктури.

Цікавлять ЖК зі ступенем готовності від 60-70%

Це почасти взаємопов’язані речі з темпами будівництва. Адже девелопери, беруться за будівництво в першу чергу об’єктів з високим ступенем готовності. Тобто це додаткова підстраховка, що затягувать надто довго не стануть.
Наразі покупець уважно спостерігає за будівельними майданчиками щонайменше місяць-півтора, щоб оцінити темпи будівництва. Якщо крани лише рухають з місця на місце, то навряд можна говорити про зростання продажів у подальшому.
Планування квартир із окремими кімнатами і великими кухнями, об’єднаними із зоною для спілкування родиною/додатковим простором для життя, зараз викликають більший відгук, ніж класичні окремі невеликі кухні 9-12 кв.м. Справа в тому, що наразі родини багато часу проводять вдома в повному складі, а інколи й об’єднуються декілька поколінь (бать, діти, онуки) для спільного проживання. Потрібен простір, де відносно комфортно ці всі люди можуть взаємодіяти і розміститись. Цікавляться, за моїми даними, євродвушками передусім: велика кухня-гостьова, дві окремі спальні.

Купують лише у тих, кому довіряють

А вимірюють довіру двома принциповими речами: реальними темпами будівництва станом на зараз та досвідом компанії у минулому. Тільки вкупі вони працюють. Відомий бренд зараз нікого не рятує. Ба більше, як показала практика восьми місяців, далеко не всі лідери можуть тримати темп і виконувати взяті на себе зобов’язання по факту.
Якщо ми говоримо, що понад 60% проєктів, які розпочались до 24 лютого, відновились, то реальна кількість майданчиків, де крани працюють, а не імітують діяльність, менша щонайменше на чверть. Тому що декларувати не означає виконувати.
Якщо говорити про компанії, які дійсно будують в київському регіоні, то я б виділила в першу чергу трійку: KAN Development, Royal House, Alliance Novobud, які не збавляли, а подекуди й нарощували темпи. Це пов’язано із кількістю проектів в портфелі, коли не треба думати одночасно про багато майданчиків, а також підходом компанії, коли готові брати на себе відповідальність і будувати тут і зараз.
Загалом динаміка будівництва на майданчиках зараз має бути не менше 1 поверху в теплий період або 8-10% готовності. А коли компанії простоювали 5-6 місяців, соваючи техніку з місця на місце, то ні про які зрушення суттєві не йдеться.

Просмотров: 334, сегодня — 1
Следить за новыми комментариями

Коментарі

Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися