Мінфін - Курси валют України

Встановити
degrik
Альона Шевцова In Fintech We Trust
Зареєстрований:
26 листопада 2010

Останній раз був на сайті:
17 жовтня 2024 о 04:12
Підписчики (61):
nadiakema
nadiakema
kozub09
Микола Козуб
54 року
044blog
044blog
36 років, Киев
dvded
dvded .
38 років, Киев
oriolik
oriolik
Днепр
tyutyun
tyutyun
Kiev
uliymua
uliymua
29446689
Konstiantyn Belous
46 років, Васильков
VladimirMa
VladimirMa
Киев
21332928
Малюта Олег
vikks
vikks
ArtemKravchenko
ArtemKravchenko
всі підписчики
Альона Шевцова — In Fintech We Trust
CEO міжнародної платіжної системи LEO
23 грудня 2022, 14:43

Як війна вплинула на інвестиційну привабливість України?

 

За даними Європейської Бізнес Асоціації індекс інвестиційної привабливості в другій половині поточного року склав 2,48 бала із 5 можливих. Таке значення можна порівняти з аналітикою 2020 року, коли пандемія коронавірусу була в найбільш активній фазі. Згідно з результатами дослідження, половина топменеджерів визначають інвестиційний клімат несприятливим і лише 5% вважають навпаки. Тут слід зауважити, що ще влітку показники були гіршими. У цьому блозі розглянемо як змінювалася ситуація та що впливає на інвестклімат найбільше.

Варто згадати, що ще в серпні аналогічне дослідження показувало найнижчий показник з 2013 року — 2,17 бала. Негативними чинниками були продовження військових дій, корупція та проблеми в судовій системі. Водночас з позитивних змін були відмічені: статус кандидата на вступ до ЄС, анулювання мит і квот для українського експорту, а також транспортний безвіз з Євросоюзом. Можна відзначити, що попри повномасштабну війну, український бізнес має хороший запас міцності.

Динаміка інвестиційної привабливості України. Джерело: ЄБА

Порівнюючи ситуацію і фактори впливу на бізнес в першій половині року з тим, що ми маємо зараз, можна зробити кілька висновків. Військові дії досі залишаються основним чинником, який має найбільший негативний ефект на інвестиційний клімат. Другою негативною умовою тепер стали атаки на енергетичну інфраструктуру, а корупція зараз на третьому місці. Головні позитивні фактори інвестиційного клімату залишилися незмінними з першого півріччя поточного року.

Очікування щодо наступних шести місяців не надто оптимістичні, адже лише 22% директорів великих компаній очікують на покращення ситуації. Водночас 99% планують і надалі працювати в Україні попри всі можливі ризики, а 63% навіть збираються продовжити інвестиції в національну економіку. Також слід згадати, що навіть у випадку тривалого блекауту 72% компаній не збираються залишати український ринок. Більшість із них роблять ставку на автономність, а також альтернативні способи зв’язку для продовження роботи.

Національний банк визначає перебої постачання електроенергії другим за значенням чинником, який вплинув на бізнес. Частина бізнесу адаптувалася до обмежень енергопостачання, але відновлення економічної активності після початку повномасштабного вторгнення зупинилося. Інша частина підприємств вимушено зупинила або зменшила свою діяльність. Якщо малі та середні компанії можуть забезпечити себе електрикою завдяки генераторам, то великі виробництва не мають такої можливості. Найбільш постраждалими від ракетних ударів вважається промисловість — металургійні та видобувничі підприємства.

Індекс очікувань ділової активності. Джерело: НБУ

Постійні ракетні удари стали причиною прогнозу більшого падіння економіки у 2022 році та погіршення прогнозів на наступний рік. Очевидно, що подібна ситуація в енергосистемі не є сприятливою для інвестицій та позначиться на настроях власників бізнесу. Хоча зараз ми бачимо покращення — попереду важка зима, але тимчасово зменшивши споживання її буде цілком реально пройти. За прогнозами енергетиків, споживання зменшиться із закінченням зими, це дасть можливість стабілізувати ситуацію в енергетичній галузі. Після цього можна очікувати, що це стане фактором покращення інвестиційної привабливості.

Переглядів: 415, сегодня — 0
Стежити за новими коментарями

Коментарі

Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися