Комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики підтримав до першого читання доопрацьований законопроєкт про регулювання та оподаткування віртуальних активів. Про це повідомляє голова Комітету Данило Гетманцев.
Податковий комітет підтримав законопроєкт про регулювання та оподаткування криптовалют

►Читайте сторінку«Мінфіну» у фейсбуці: головні фінансові новини
«Очевидно, що ринок криптоактивів в Україні не може далі жити за правилами Дикого Заходу. Впорядкування цього питання назріло вже давно», — заявив Гетманцев.
За його словами, дискусії щодо цього питання тривали декілька років. Робоча група з-поміж народних депутатів провела ґрунтовну роботу і запропонувала документ, який може бути взятий за основу.
Що передбачається в законопроєкті
Визначення віртуального активу — це особливий вид цифрового об'єкта (майна), який існує в електронній формі завдяки технології розподіленого реєстру (блокчейну).
Важливо: віртуальні активи не є грошима і не можуть використовуватися як офіційний засіб платежу в Україні. Їх правовий режим близький до режиму рухомого майна з точки зору цивільного права.
Разом із тим, редакція, запропонована до першого читання, яка ще може обговорюватися, передбачає ототожнення токенів електронних грошей з електронними грошима в розумінні Закону України «Про платіжні послуги».
Проект поділяє усі віртуальні активи на три основні категорії:
- токени з прив’язкою до активів — їх вартість стабілізується шляхом прив’язки до активів, таких як валюта чи майно;
- токени електронних грошей — прив’язані до однієї офіційної валюти;
- інші віртуальні активи — категорія, що охоплює активи, які не належать до перших двох типів. Тут запропонована модель, відповідно до якої регулятор буде визначати які саме віртуальні активи (крім токенів з прив'язквою до активів та токенів електронних грошей) будуть належати до цієї категорії.
Право власності на віртуальні активи набувається через емісію, правочин, закон або рішення суду і підтверджується володінням засобами доступу, такими як криптографічні ключі. Закон передбачає презумпцію правомірності володіння, якщо судом не встановлено інше.
Публічна пропозиція віртуальних активів вимагає оформлення «білої книги» — документа з детальною інформацією про актив, емітента та ризики. Допуск до торгів на торговельних майданчиках також регулюється чіткими процедурами, включаючи авторизацію та розкриття інформації.
«Біла книга» є обов’язковим документом для публічної пропозиції, який має бути правдивим, чітким і не вводити в оману. Маркетингові повідомлення повинні відповідати цій інформації, містити застереження про ризики та не поширюватися до оприлюднення білої книги.
Постачальники послуг, пов’язаних з оборотом віртуальних активів (зберігання, торгівля, переказ тощо), повинні пройти авторизацію, відповідати організаційним і фінансовим вимогам та забезпечувати захист клієнтів.
Захист власників активів і клієнтів через прозорість, розкриття інформації та заходи проти інсайдерської торгівлі, маніпулювання ринком і незаконного розголошення інформації.
Оподаткування
Щодо податку на доходи фізичних осіб:
- вести окреме (від інших доходів та іншого інвестиційного прибутку) оподаткування доходів від операцій з віртуальними активами;
- оподатковувати саме прибуток від операцій з віртуальними активами, отриманий протягом року, як різницю між доходами від продажу та витратами на придбання віртуальних активів протягом року;
- фізична особа має сама декларувати доходи та сплачувати податки;
- не оподатковувати: а) доходи від операцій з обміну віртуальних активів на інші віртуальні активи, а також дохід від продажу віртуальних активів в межах однієї мінімальної заробітної плати; б) вартість віртуальних активів, отриманих внаслідок їх емісії (створення) або безоплатної передачі від їх емітентів або оферентів та/або отримані виключно в обмін на персональні дані фізичної особи;
- збитки, отримані у попередні періоди (якщо продавали дешевше, ніж купували — це ризиковий ринок), враховувати до їх погашення (за деякими виключеннями);
- для віртуальних активів, придбаних до набрання чинності цим законом, у разі їх продажу протягом 2026 року фізичні особи матимуть право обрати пільгову ставку ПДФО — 5%.
Щодо податку на прибуток юридичних осіб:
- вводяться нові різниці для коригування фінансового результату (аналогічно тому, як оподатковуються операції з цінними паперами);
- перелік витрат, що враховуються при здійсненні операцій з віртуальними активами, визначатиметься Мінфіном за поданням регулятора.
Щодо податку на додану вартість:
- не є об'єктом оподаткування ПДВ:
- операції з випуску (емісії), розміщення у будь-які форми управління, продажу, обміну, погашення віртуальних активів, крім: а) продажу та обміну NFT; б) продажу та обміну віртуальних активів, які посвідчують право вимагати передачі майна або надання послуги;
- послуги постачальників послуг, пов’язаних з оборотом віртуальних активів (крім консультаційних послуг, які оподатковуються на загальних підставах).
Щодо спрощеної системи оподаткування:
- платникам єдиного податку заборонені операції з віртуальних активів;
- постачальники послуг, пов’язаних з оборотом віртуальних активів, не мають права використовувати спрощену систему оподаткування.
В частині адміністрування:
- постачальники послуг, пов’язаних з оборотом віртуальних активів, які надають послуги резидентам України, зобов’язані стати на облік у контролюючих органах та подавати щорічний звіт про операції з віртуальних активів щодо фізичних та юридичних осіб, які є резидентами України (це крок до поступового запровадження CARF та імплементації директиви DAC8);
- за невиконання цих обов’язків передбачаються штрафи для постачальників послуг, пов’язаних з оборотом віртуальних активів, які будуть застосовуватися у зменшених розмірах протягом перехідного періоду (у 2026 році — 10% від встановленого розміру штрафу, протягом 2027−2029 років — 25% від встановленого розміру штрафу).
Передбачається, що вищезгадані зміни до Податкового кодексу запрацюють з 1 січня 2026 року.
«Чекаємо на розгляд законопроекту в сесійній залі. Важливо не затягувати це питання», — зазначив Гетманцев.
Вибирайте вигідні курси та надійні сервіси для обміну криптовалюти з «Мінфін»
🕵️ Ми створили невелике опитування, щоб дізнатися більше про наших читачів.
💛💙 Ваші відповіді допоможуть нам стати кращими, приділяти більше уваги темам, які вам цікаві.
🤗 Будемо вдячні, якщо ви знайдете хвилинку, щоб відповісти на наші запитання.
Коментарі - 28
все строим экономику дожития … налогооблагаем факт владения вместо прибыли.
Вложился иностранец на 10 тыс у.е., купил сарай, продал за 10 тыс уе через 5 лет, ну не пошло, пересчитали в гривну, смог забрать 8 тысяч… и где очередь инвесторов то потерять деньги ради величия нашей гривны и налоговой системы… одно проедание остатков старых предприятий до их закрытия… ослик все пьет пьет а ему хреновее и хреновее… и лозунги — нужны инвесторы… нужно развивать экономику… стоит очередь на границе… ждут родимые… и так 34 года… я уж состарился за это время.
Ні, немає ніякого податку за розрахунки.
А що заважає купувати долар і розраховуватись доларом, а не цим сумним сурогатом на якому в будь якому випадку втрачаєш сплачуючи комісії?
можешь рассказать как сейчас рассчитаться долларом для покупки машины за границей ?
Или как сегодня срочно передать деньги в германию 5 тыс долл .
комиссии ? это не дело государства что человек платит комиссии .
Впрочем — нравиться — я не могу тогда ничего сделать . это один из пунктиков , маленькая капелька почему госдураство будет хереть и дальше . от 52 млн осталось менее 30 млн , 26−28 , почему мы самая нищая страна в европе .
«Теперь купили USDT, рассчитались им, и плати налог с USDT.»
Взрослый дядька, торгуете на бирже и такую пургу несёте…
Ну купили вы в январе, как физлицо, 1000USDT за 1000USD.
В течении года решили продать 1000USDT и получили 1000USD.
Как было у вас 1000USD до захода в крипту, так и осталось 1000USD
после выхода из крипты.
Вопрос: — какой доход получен от купли-продажи 1000USDT
Ответ: — нулевой
К сведению, в законопроекте есть норма о том, что доход в пределах
одной минимальной з/п не подлежит налогообложению,
поэтому если вам всё же удастся на таких сделках заработать сотню
баксов — они не подлежат налогообложению от слова вообще…
Мабуть тому що цей закон як раз стосуєтся НДФЛ, але для окремого застосування при продажу криптовалюти.
А главный вопрос за что?
А інши випадки сплати НДФЛ у вас теж викликають такі питання?
Государство разделит риски долгосрочного хранения крипты
Don’t invest unless you’re prepared to lose all the money you invest. This is a high-risk investment and you are unlikely to be protected if something goes wrong.
Ви не читали цей текст перед тим яки кидатись інвестувати в крипту?
А ви не бачите до якої вашої фрази відносится цей текст? Навіть жирний шрифт не допоміг?
У вас там теж ані слова про податки, у вас там про те що держава з якогось бодуна має компенсувати ваші збитки бо ви виявились таким же вдалим бізнесменом як і Трамп, тобто вчергове прогоріли.
Пан вперше в житті почув про податки?
А пан в якому класі? Ви вже проценти вчили чи ще тільки складання та віднімання?
Як раз при капіталізмі є одни лише податки і більш нічого іншого.
А от панщина це, якщо пан ще не вчив, безплатна робота на ділянках пана. В часи панщини крім податків царю ще був оброк який можна розглядати як податок в натуральній формі особисто пану.
Тож не зовіть панщину, якщо не розумієте що це таке.
А от бути чесним платником податків ніхто чомусь не хоче. Дуже хитрі?
Цей клоун все чудово розімує.
Але йому подобаєтся ввімкнути режим дурника і робити вигляд що НДФЛ з продажу криптовалюти це капець яке святотацтво. Хоча одночасно з цим цей клоун спокійно платить НДФЛ зі своєї зарплати «і не жужжить».
да, я реально рассматриваю смену налогового резиденства на болгарию. 10% по кругу, фактически нуль на дивиденды по американским акциям.
нужно всегда думать о мотивационных последствиях любого закона.
А ти схоже ще не готовий до переїзду
На відміну від Росії медицина в Болгарії платна (виняток становлять нещасні випадки і перша медична допомога). Всі медичні клініки є приватними.
При зверненні за спеціалізованою допомогою ціна прийому лікаря у Болгарії варіює від 10 до 100 EUR та вище залежно від населеного пункту
нужно всегда думать о мотивационных последствиях любого закона.
Чувааак, ти кажеш що готовий платити 10% від доходу з продажу USDT в той час як український закон просить заплатити лише 23% з прибутку якого може і не бути якщо курс більш-менш стабільний?
Та ти прям подарунок для податківців Болгарії
2. Там будет 0 . Причина — у них стабильная валюта .
В прошлом году у меня инвестиционная и налоговая прибыль ЗА ГОД — разошлась на 40% . Причина — вы купили актив за 100 долл , продали за 110 , но курсовой разницей в Украине облагаются все 110 долларов . По новому курсу . Итог — некоторые активы продав с убытком в долларах я заплатил налоги . Этого не произойдет в болгарии . Плюс дивиденды — там 10% , но они отнимают 10% уплаченные в США = 0 . В Украине я заплатил 15% в США и в Украине 9+5%
на сумму съэкономленных налогов я смогу лечиться в платных в германии если сменить налоговое резиденство.
Будет просто налог без дальнейшего развития легальных расчетов этой криптой — пнх. Спешить не будем, на такие случаи делаются другие справки.
Далее уволить всех старых пердунов из налоговых, заменить их на тех же людей кто умеет торговать покупать вирт активы и продавать чтобы люди понимали с чем они работают) Далее обучить все структуры делать это:)
В общем это опять фейк ньюс :) Обложить крипту налогом невозможно никто не даст доступ к биржам:)
Можно только сотрудничать с торгашами, брать с них налог к примеру за всякие рассрочки которые сейчас продвигают банки:)
заменить их на тех же людей кто умеет торговать»
Какой бизнесмен бросит свой доходный бизнес и уйдет на госслужбу
работать за пару минимальных зарплат — только будущий коррупционер…
«Можно только сотрудничать с торгашами, брать с них налог
к примеру за всякие рассрочки которые сейчас продвигают банки:)»
Укр.банки не работают с криптой…
«Работают:) К примеру в моно, если ты получаешь
оф доход есть бумажки, то можешь и криптой торговать,»
Сказочник…
Вопрос на засыпку — к какой банковской карте Монобанка
у тебя подвязан криптокошелёк…
Ответ очевиден — укр.банки и Моно в том числе не работают с криптой…
Я не экстрасенс, чтобы вникать в то, что кто-то на форуме что-то имел ввиду,
а как эксперт по банкам, повторю реальный факт — на сегодня укр.банки не работают с криптой…