Делегації України та США погодили свою позицію щодо припинення вогню на 30 днів. Як на цю ініціативу відповість росія, та які перспективи укладення миру, розповів політолог Вадим Денисенко.
Україна та США зробили крок до припинення вогню: як відповість росія

Вірогідність того, що путін піде на 30-денне перемирʼя, є доволі високою. І точно так само, високою є вірогідність того, що разом зі згодою він повторить мантру про російську конституцію і необхідність «звільнення» Херсона й Запоріжжя.
Отже, що ми можемо розуміти і спрогнозувати зараз?
1. Зараз в російському суспільстві чітко сформовані приблизно від 30 до 35% ура-патріотів, які хочуть продовження війни, і є 60−70% мовчазної більшості, які хочуть зупинки війни (звільнення Курщини буде для них повною перемогою).
2. Щонайменше половина активних ура-патріотів доволі критично налаштовані проти путіна і його режиму. Звичайно, зараз вони не мають ані субʼєктності, ані вочевидь вираженого лідера. А їхня єдина ідея — продовження війни заради майбутньої величі (щоб знову не бути приниженими). Але в перспективі 7−10 років (максимальна часова перспектива транзиту влади) ця група не просто не зникне, вона перетвориться на вагому політичну групу, яка буде носієм великої образи (в російських реаліях — пасіонарності образи) на будь-яке рішення, окрім повного знищення України. Не варто забувати, що путінізм багато в чому виріс на схожому ресентименті.
3. Дуже важливо звернути увагу на те, що оточення путіна, хоча й абсолютно лояльне до нього, мислить в категоріях транзиту влади. І в питанні подальших мирних переговорів виходить з трьох складових:
- Як це вплине на їхній матеріальний стан зараз.
- Як це може позначитися на їхньому подальшому політичному майбутньому.
- Як це вплине на тривалість спокійного і щасливого правління путіна (цей пункт багато в чому збігається з попереднім, але все ж, це різні логіки: путінська логіка вічного правління без проголошення наступника і логіка еліт, які готуються до транзиту).
- Із сумного для нас: в оточенні путіна немає нікого, хто готовий вголос говорити про завершення СВО. В історичних аналогіях, які я дуже не люблю: немає Мікояна, який виступав проти рішень Хрущова в розгар Карибської кризи.
Як би це парадоксально не звучало, головним промоутером мирної угоди зараз може бути лише путін. Нагадаю, що національна ідея росії — це «путін має правити якомога довше і померти якомога пізніше в кріслі Президента». Він готовий іти на цю угоду, якщо це забезпечить йому довге і щасливе правління. І тому, зараз багато чого залежатиме від того, як себе поводитиме оточення: лякати путіна розбалансуванням системи (апелюючи до 30% ура-патріотів) чи, навпаки, заспокоюючи його бажанням 70% мовчазної меншості та лякаючи цілком реальним обвалом нафтового експорту в разі відмови від миру.
Але, за будь-яких обставин, росія готується вже не до перемирʼя, а до переговорів по суті миру. І головні виклики для нас наступні:
- росіяни розторговуватимуть Іран та Північну Корею в обмін на поступки щодо України;
- росіяни підвищать фінансові ставки в своїй угоді з американцями (збільшать фінансову привабливість);
- росіяни спробують дестабілізувати ситуацію в Україні через певні інформаційні вкиди та можливі провокації;
- росіяни можуть спробувати провести якісь теракти під українським прапором (вірогідність мінімальна, але треба бути готовим до цього).
Читайте також: Китай почав відмовлятися від транзиту в Європу через росію
Окремо треба винести за дужки Китай, який, в разі 30-денного перемирʼя, напевно, реально включиться до гри. Варіантів цього включення в нього два: або разом із рф, або ж у двосторонній грі з США.
Коментарі - 15
Сохраню этот твит.
Со своей стороны скажу, что вероятность того, что Россия сейчас пойдет на 30-дневное перемирие равна нулю. А вот какова будет вероятность через месяц-два-три сказать уже сложнее.
Если чуть подробнее, и не выдавая желаемое за действительное, как делает автор («освобождение Курской области будет для них полной победой» — просто смешно), то какие есть варианты у России:
1. Отказать, сообщив, что Россия просто хочет воевать дальше. Вероятность 0%, потому что Россия воевать не хотела изначально.
2. Согласиться на предложенный США и Украиной вариант — немедленное прекращение огня по ЛБС, и дальнейшие переговоры. Вероятность 0%, потому что Россия как раз-таки практически полностью вернула контроль над территорией Курской области, и на любые прекращения огня по ЛБС даже в теории согласится только если ЛБС будет за территорией «старых регионов» РФ.
3. Согласиться на прекращение огня на тех условиях, что Путин огласил летом 2024 (отвод украинских войск из ДНР, Херсона и Запорожья). Вероятность 90%. Согласиться-согласятся, но, очевидно, прекращения огня не будет, т.к. на эти условия не пойдет Украина.
4. Выбрать что-то между п. 2 и п. 3 Вероятность 10%, потому что может быть за прошедшие три года мы таки не видели чего-то очень грозного, чем США ещё могут напугать РФ.
2. https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BD%D0%BD%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%B8%D1%8F_%D0%9A%D1%80%D1%8B%D0%BC%D0%B0_%D0%A0%D0%BE%D1%81%D1%81%D0%B8%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%B9_%D0%A4%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%B5%D0%B9
3. https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%BE%D0%B9%D0%BD%D0%B0_%D0%B2_%D0%94%D0%BE%D0%BD%D0%B1%D0%B0%D1%81%D1%81%D0%B5_(2014%E2%80%942022)
Во всех случаях — неспровоцированная агрессия или ее попытка. Ни одного случая украинской угрозы рф. Ровно — 0.
3 агресии со стороны рф — это система, которая имеет совершенно понятную цель — уничтожение Украины.
Сейчас попытка финального захвата, не одного обратного примера.
2. Каким образом Крым, который на мирном референдуме решил перейти в состав РФ является аргументом в пользу того, что РФ хотела воевать?
3. Донбасс — это сепаратистский мятеж. Да, РФ, конечно, сепаратистов поддерживала, но, поддерживая, всячески старалась урегулировать конфликт дипломатически (Минск-1 и 2), стремясь впихнуть Донбасс назад в Украину. Т. е. опять мимо и желания воевать и желания захватывать Украину.
Если Россия пыталась захватить Украину в 2022, зачем она с первого дня просила переговоров, и даже в конце марта в Стамбуле смогла совместно с Украиной прийти к промежуточному соглашению, в котором территориальные уступки Украины ограничивались бы Крымом и частично ЛДНР?
2. До референдума, военные рф заблокировали части ВСУ на территории Украины — это агрессия. «Мятежник» Гиркин никакого отношения к Донбассу никогда не имел, а именно его отряд был сознательно пропущен на территорию Украины — а это засылка банд, что есть агрессия. Снабжение банд в том числе и танками — агрессия.
3. Донбасс — это диверсия/мятеж извне, поддержка вооруженных сил на территории другой страны — это агрессия.
4. Потому что план провалился, а другого не было, потому была поппытка разоружить Украину на переговорах и попробовать еще раз. Все пункты протокола в Стамбуле никем не подписаного — ограничения Украины.
Да, авторитетный источник!!!