За останні три роки кожен відчув на собі вплив інфляції гривні. Перша емоція, яка виникає — страх. Ми боїмося, що наших доходів не вистачатиме на підтримання комфортного рівня життя. Але чи справді інфляція настільки страшна та всепоглинаюча? Невже не можна вберегти свої активи від знецінення? Розповідаємо у тексті нижче.
Інфляція. Чи приносить користь даний економічний процес
Що таке інфляція? Позитивні та негативні аспекти інфляції
Інфляція — процес знецінення грошей. Інфляцією також називають стійке зростання цін на товари та послуги. Інфляція має найвищу форму — гіперінфляцію, коли знецінення відбувається дуже швидко. Такий стрімкий процес підриває одну з основних функцій грошей — збереження вартості.
Які є причини інфляції? Або чому ціни постійно ростуть?
-
Збільшення грошової маси (сукупного обсягу грошей) відносно кількості товарів, які можна придбати за ці гроші.
-
Різке скорочення кількості певного товару, тобто його дефіцит. Це призводить до підняття його вартості.
Чому інфляція, насамперед, викликає в нас негатив?
-
В першу чергу вона зачіпає вразливі групи населення. Адже ціни на дешеві товари зростають швидше.
-
Зменшує реальний дохід населення.
-
Збільшує відсоткові кредитні ставки.
-
Знижує цінність заощаджень.
Але інфляція має і позитивну сторону, яку мало хто розуміє, але яка у довгостроковій перспективі покращує наше життя:
-
В адекватних рамках, інфляція стимулює економіку країни. Чим більше грошей знаходиться у обізі, тим більше їх потрібно витратити. Це збільшує попит і стимулює виробництво.
-
Інфляція захищає від «парадоксу бережливості» — коли при дефляції покупці відкладають купівлю товару. Тобто, гроші не витрачаються, попит падає і виробництво скорочується.
Чи існують активи, які не піддаються інфляції?
Інфляції не піддаються активи, кількість яких неможливо штучно збільшити (додрукувати нову масу готівки, додати цифрових купюр…). Таким активом, наприклад, є золото — це вичерпний природній ресурс, який можна лише добути з надр землі. Але далеко не кожен готовий зберігати всі свої заощадження у злитках чи прикрасах, чи не так?
На наше щастя, ми живемо у цифровому світі, і наразі є не тільки фізичне золото, а й цифрове — біткоїн. Чому BTC називають «цифровим золотом»? Тому що, як і в звичайного, його кількість строго обмежена, а отже інфляція на нього не впливає. Іншим питанням є волатильність біткоїна, через котру можна як втратити свої заощадження, так і отримати велику дохідність власних вкладень.
Як вберегти свої заощадження від знецінення?
Якщо обирати між двома видами золота, то найкраще — комбінувати. Мати і фізичне золото, і цифрове. Біткоїн, наприклад, можна придбати через сервіс AnyExchange — там великий вибір валют, актуальні та приємні тарифи і відсутність додаткових комісій.
Якщо ж трохи розшити дане питання, то варто знати наступне:
-
Краще тримати свої збереження у різних типах активів: готівка, основні фіатні валюти — долар та євро, акції, інвестування у нерухомість, цифрові валюти, золото, тощо.
-
Для довгострокових вкладень віддавати перевагу тим активам, які найменше піддаються знеціненню.
-
Постійно вивчати нові інструменти інвестування, так ви краще розумітимете економічні механізми, будете менш піддатливі на різні «інвестиційні тренди» та менше перейматиметеся за свої вкладення.
-
Користуватися надійними фінансовими сервісами з чистою репутацією.
Пам’ятайте, основна зброя проти інфляції — це ваші знання та можливість дивитися на власні вкладення в багаторічній перпективі.
Коментарі