Анна Довгальська, заступниця Голови правління Глобус Банк, виокремила 5 нових схем обману, що з’явилися у 2024 році й активно застосовуються вже у 2025-му.
2025 рік: нові шахрайські схеми з платіжними картками
- Недоставлення товару після передоплати на інтернет-майданчиках. Дуже часто громадян заманюють нереально низькими цінами, які інколи в десятки разів нижчі, ніж ринкова вартість товару. Головним чином йдеться про різноманіття гаджетів: мобільні телефони, планшети, ноутбуки тощо. А головне пояснення «низьких цін» — «ліквідація складу», «розпродаж контрафакту», «демонстраційні одиниці товару».
- Псевдобанківські дзвінки. Поєднання технології НЛП (апеляція до страхів, пов’язаних з блокуванням картки, списанням коштів, хакерською атакою, або ж найбільш цинічне — буцімто цей дзвінок здійснено з метою запобігання «шахраям, що можуть телефонувати», призводить до того, що громадяни, не підозрюючи обман, самотужки надають злочинцям свої персональні дані.
«Шахраї, як і раніше, намагаються поцупити у громадян персональні дані карток також дуже часто за допомогою психологічного тиску, навіювання, та нейролінгвістичного програмування», — акцентувала фахівчиня.
- Прохання про допомогу: «Збір коштів». Соціальні тренди, нові технології, нагальність допомоги під час війни, недостатня обізнаність громадян у цифровій інфраструктурі сприяють виманюванню коштів та розкриттю персональних карткових даних.
«Під час війни дуже часто шахраї використовують соцмережі (трохи рідше телефонні дзвінки) для фіктивного „збору коштів на дрони“, „донати на авто“ для конкретного підрозділу ЗСУ, або ж нав’язливо просять про допомогу для постраждалих від воєнної агресії. При цьому часто використовують справжні світлини, назви і номери воєнних бригад», — пояснює експертка.
4. Фальшиві сторінки благодійних фондів. Хвиля з’яви нових благодійних організацій, благодійних ініціатив спонукає шахраїв до створення фальшивих сторінок реальних благодійних фондів, що нібито збирають кошти на боротьбу з глобальними катастрофами чи епідеміями. Це пов’язано зі значною популяризацією міжнародних ініціатив у допомозі українцям, де шахраї прикриваються чужими благородними цілями.
5. «Виплати від Трампа» (виплати від МВФ, міжнародних благодійних фондів тощо). Найчастіше шахраї використовують відомих політиків, керівників держав, щоб пантрувати на їхніх виборців, що безумовно довіряють їм та охоче реагують на «ініціативи» соціальної допомоги буцімто від них. Зловмисники можуть бути під «машкарою» представників міжнародних фондів чи організацій, що пропонують різноманітні компенсації й виплати, апелюючи до важкої економічної ситуації в країні. Через те, що запропоновані до отримання суми не є дуже значними (найчастіше від 5 тис. грн до 10 тис. грн «одноразової виплати»), частина наших співгромадян реагує на це.
«Останнім часом почастішали випадки такого шахрайства на тлі виплат за державною програмою „Зимова єПідтримка“. Шахраї завжди „в тренді“, використовуючи чи маскуючи свої злочинні наміри під чинні соціальні програми. Крім того, актуальність такої схеми зросла після заяв про виплати тим, хто перебуває за кордоном. Такі схеми не оминули й користувачів українських банків, де шахраї заманюють клієнтів на фальшиві онлайн-програми допомоги», — наголосила Анна Довгальська.
Коментарі