Восени команда robota.ua провела опитування бізнесів, аби зрозуміти, як зміниться ринок праці наступного року, та чи планують компанії підвищувати зарплати. Скільки компаній готові збільшити зарплату працівникам, та хто вже зробив це поточного року, розповів NV CEO robota.ua Валерій Решетняк. «Мінфін» публікує ключові тези.
У 2024 році зросте зарплатна мінімалка: скільки компаній готові платити більше
Досліджуючи динаміку зарплат, ми побачили, що наразі розрив між очікуванням пошукачів роботи та можливостями бізнесів досить великий. Якщо до повномасштабного вторгнення цифра складала в середньому 445 грн, то зараз це 2 691 грн — різниця зросла ушестеро. Велика частка роботодавців закривають цю різницю коштом бенефітів. Крім того, майже 50% із опитуваних компаній зазначили, що мають у планах підвищити заробіток спеціалістів.
Яка ситуація зараз
Ринок праці оговтується від подій, з якими нам довелося стикнутися у лютому 2022 року. Поступово, але кількість вакансій та кандидатів на позицію нормалізувалася майже в усіх сферах. Покращується й ситуація з зарплатами. В опитуванні взяли участь понад 300 компаній, серед них:
- 60,9% — підвищували заробіток протягом 2023 року,
- 25,9% — також збільшували ставки, але не для всіх співробітників,
- 13,2% — не збільшували зарплати.
Формуючи пропозиції, більшість бізнесів спирається на ринкову медіану, — це 74,5% компаній. Пропонують більше за середній показник на ринку помітно менше роботодавців — зараз це 15%.
10,6% бізнесів обирають геть іншу стратегію: вони пропонують менші зарплати, але закривають різницю шляхом бонусів. Наприклад, пропонуючи:
- повне медичне страхування,
- додаткові виплати за досягнення KPI,
- оплату навчання,
- харчування на робочому місці,
- знижки на внутрішні продукти або послуги.
Читайте також: Інфляція йде на спад: які рішення прийматиме НБУ щодо курсу
Це найпопулярніші з бенефітів, й подекуди вони можуть перетинатися. Тобто бізнеси пропонують відразу декілька форм бонусів, щоб забезпечити комфортні умови для спеціалістів.
Плани на наступний рік
У новому році точно очікуємо на динаміку зі знаком плюс. Підвищення будуть поступовими, але, здебільшого, все ж відбуватимуться. Так, майже половина респондентів відповіли, що 100% планують підвищення. 39,3% зазначили, що це питання ще на розгляді, але вони все ж схиляються у бік позитивної відповіді. І тільки 10,9% бізнесів не планують коригувати політику заробітних плат.
Понад половини опитуваних планують провести одну хвилю підвищень. Це досить логічно, бо 30,3% роботодавців, хоча й закладають збільшення винагороди, але в діапазоні 1−10%. Хоча будуть й більші зрушення, бо 37,2% компаній хочуть підвищити зарплати на 11−20%. Найімовірніше, це будуть ті роботодавці, що оберуть стратегію поступового збільшення заробітку — за 2−4 хвилі.
Коментарі - 12
ЕС, транспортная фирма -регистрация Германия, местоположение Польша, есть свои «траки"(лизинг) а также привлекает частников со своими авто. Диспетчерский отдел, молодой парень, обязанность. обеспечение маршрута. время подачи -загрузка, выгрузка. Постоянно на связи с водителем. при необходимости решение вопросов с сервисом авто (на маршруте). Мониторинг трафика, запретов передвижения (выходные дни) и т. п. Зарплата (ставка) 7500 злотых, премиальный фонд -раз в квартал, все «соц плюшки». В этой же конторе, водитель, гр Украины, на «хозяйском» авто, средний пробег за месяц — 9 -13 т км по ЕС, бесплатное жилье (каждые две недели обязательно 2 дня выходных в Польше). Зарплата за ноябрь 9300 злотых.
Франция, одно из отделений «Болт». девушка, украинка (отличное знание французского языка), диспетчер на телефоне -обязанности информ поддержка водителей, решение спорных вопросов с клиентами рабочий день 8 часов (три смены) зарплата — 2200 Евро в месяц.
Гостиничное хозяйство -женщина, украинка. знание английского. организация экскурсий, туров по региону. прием и расселение туристов — зарплата 2400 Евро (работает по «визе») плюс весь соц пакет.
Есть что-то аналогичное предложить в Украине? нет? Ну тогда зачем эта статья?
Тут у вас классическая манипуляция, ибо на указанные брутто зарплаты в этих странах жизнь на грани выживания, по соотношению покупательской способности на уровне Украины
…минимальная оплата труда в Польше (с 01.07.2023) — 3600 злотых брутто в месяц, или 23,50 злотых брутто в час. Средняя по экономике за ноябрь 2023 года — 7670,19 злотых брутто в месяц…
Это была краткая справка.
Теперь по налогам для граждан Украины официально работающих в Польше —
так называемый польский «PIT-37» (налог на зарплату) рассчитывается до 120 т злотых в год 16% более 32%…
Посчитаете сами исходя из зарплат водителя?
О Германии и Франции рассказать?
Я думаю, кто хочет сам разберется, а вдаваться в пустую полемику я не вижу смысла.
Добавлю-на эти зарплаты выживают или существуют во Франции в Германии особенно, кому как удобно
… або, просто, «текст по дебільному написаний»