Верховна Рада ухвалила закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення державного регулювання ринків фінансових послуг», який передбачає обмеження ставок за мікрокредитами. Про це повідомив перший заступник керівника Комітету ВР з питань податкової та митної політики Ярослав Железняк.
В Україні обмежили ставки за мікрокредитами на рівні 1% на день
►Читайте телеграмм-канал«Мінфіну»: головні фінансові новини
За законопроєкт № 9422 у другому читанні проголосували 255 нардепів.
Закон запроваджує показник «денна процентна ставка за споживчим кредитом» та передбачає поступове зниження максимального розміру такої ставки на рівні 1% на день від загального розміру кредиту.
Крім того, забороняється кредитодавцю та новому кредитору вимагати сплати будь-яких платежів, не зазначених у договорі про споживчий кредит та/або не врахованих в розрахунку денної процентної ставки, що вказана в договорі.
Водночас кредитодавець буде зобов'язаний передавати інформацію щодо всіх споживчих кредитів хоча б до одного з бюро кредитних історій, а також проводити оцінку кредитоспроможності позичальника.
Нацбанку надаються повноваження встановлювати додаткові вимоги до оцінки кредитоспроможності позичальника, а також до складових розрахунку денної процентної ставки.
У пояснювальній записці до законопроєкту зазначається, що НБУ фіксує надвисоке ціноутворення на ринку мікрокредитування: денна номінальна ставка може сягати 5% в день, а середня номінальна річна процентна ставка — більше ніж 1 000% річних.
При цьому середній розмір позики, яку бере людина в мікрофінансовій компанії, становить 5000 грн з денною ставкою 2,5%. Відтак, через 14 днів, що є найбільш популярним терміном кредитування, людина має повернути кошти на загальну суму 6750 грн. Тобто, вартість кредитних коштів у грошовому вимірі становить 1750 грн.
Законопроєкт також передбачає зміни до законодавства на виконання зобов’язань України в рамках Меморандуму з МВФ. Зокрема, розширюються повноваження НБУ для вжиття заходів до банків за результатами оцінки стійкості банків, а також для підвищення ефективності регулювання небанківських фінансових установ.
Раніше в НБУ заявили, що фінансові компанії, які займаються мікрокредитуванням, свідомо обирають бізнес-модель надання своїх послуг уразливим верствам населення, які часто не усвідомлюють наслідків своїх дій.
За даними регулятора, ставки за мікрокредитами фінансових компаній у середньому становлять 1500% річних. У НБУ пропонували обмежити ставки рівнем 0,8% на день. Сьогодні це значення для мікрокредитів становить у середньому 2,5%.
Коментарі - 8
Вся история микрокредитов построенная на том что часть этих доглов не отдают (учитывая проценты — большую часть).
Для финансово грамотного человека средняя ставка в 2.5% это абсурд.
Единственная причина таких процентов — невозврат.
Единственный путь борьбы за возвращение денег — выбеванние денег силой и угрозами.
Вся система микрокредитов — аморальна.
Ось ставка Привата
Процентна ставка (від суми кредиту) — 1,9% на місяць
Реальна річна процентна ставка — 52,53%
Це вже звучить жорстко але хоча б в орбіті здорового глузду.