Структурні зміни в економіці, спричинені війною, призвели до утворення фундаментального дефіциту товарів в України, а товарна номенклатура імпорту демонструє тенденції, яких до війни не існувало в економіці України ніколи. Про це йдеться в Інфляційному звіті НБУ за жовтень 2023 року.
Імпорт чоловічого одягу в Україну вперше в історії перевищив імпорт одягу для жінок — Нацбанк
►Читайте телеграмм-канал«Мінфіну»: головні фінансові новини
Так, наприклад, починаючи з 2022 року в Україні істотно збільшилися вартісні обсяги імпорту чоловічого одягу. Вперше в історії країни закупівлі чоловічого одягу не просто перевищили імпорт жіночого одягу, але перевищили зі значенням 200%.
Такі зміни пояснюються закупівлями товарів для армії.
При цьому, вперше мова йде не про цінові переваги вітчизняних чи іноземних товарів, а про структурні зміни в економіці, спричинені війною. Подібні зміни відбулися в закупівлях й інших товарів.
Наприклад, частка безпілотних апаратів в імпорті машинобудування зросла з 1,9% у 2021 році до 2,8% у січні-липні 2023 року, консервованих продуктів в імпорті продовольчих товарів — з 4,7% у 2021 році до 5,5% у січні-серпні 2023 року.
Україна, починаючи з 2014 року, мала дефіцит торгівлі товарами — в середньому 6,5% ВВП.
Але з початком повномасштабного вторгнення цей дефіцит розширився ще відчутніше, перевищивши 9% ВВП у 2022 році.
Читайте також: Нацбанк очікує, що в цьому році перекази заробітчан в Україну скоротяться на $800 мільйонів
При цьому, як наголошують в Нацбанку, ці зміни в структурі зовнішньої торгівлі мають не тимчасовий характер, а вже набули рис фундаментального характеру, й зберігатимуться ще тривалий час, навіть після зниження безпекових ризиків.
На сьогодні, попри звуження внутрішнього споживчого попиту, частка імпорту товарів у ВВП зросла з 35% у 2021 році до 37% за 9 місяців 2023 року.
Через скорочення внутрішнього виробництва знизилася частка товарів проміжного споживання. Натомість збільшилася частка товарів інвестиційного та подвійного призначення, відображаючи значні потреби в забезпеченні обороноздатності країни.
«Значні потреби в імпорті для підтримки обороноздатності та життєдіяльності країни не зникнуть із відносним подорожчанням товарів іноземного виробництва внаслідок коригування курсу», — йдеться у повідомлені.
Читайте також: Ситуація на ринку праці все ще складна, але доходи населення повернулися до зростання — НБУ
Водночас «валютний ринок функціонуватиме в умовах значного дефіциту валюти на всьому прогнозному горизонті», зазначають в НБУ.
У середньостроковій перспективі, прогнозують в Нацбанку, скорочення дефіциту товарів в Україні значною мірою залежатиме від ефективності заходів економічної політики. Зокрема, у НБУ рядять спрямовувати ресурси від міжнародних партнерів для розширення експортних можливостей та імпортозаміщення.
Запрошуємо на найбільшу конференцію з інвестицій від «Мінфіну» — «Жити на відсотки».
Це унікальний шанс дізнатися про таємниці інвестицій від експертів: найактуальніші стратегії, практичні поради та можливість поповнити свій інвестиційний арсенал. Простими словами про важливе!
Приєднуйся до нас за цим посиланням !
Коментарі - 1