Що робити щоб зберегти і примножити свої фінанси під час кризи? Експерти, які розуміються на питаннях інвестицій та управління капіталом, розглядають те, що відбувається зараз, як унікальну можливість, що виникає раз на кілька років. Сьогодні ми розмовляємо з директором київської філії Міжнародної Академії біржової торгівлі, партнера Forex Club в Україні, Оленою Стаховою.
Що робити щоб зберегти і примножити свої фінанси під час кризи
— Олено, добрий день! Ви досягли значних успіхів у роботі на фінансових ринках і хотілося б, щоб ви розповіли про свій шлях, про саму професію загалом і дали поради новачкам. Що це взагалі за професія, у чому її особливість і принципові відмінності від інших видів діяльності?
Вітаю! Професія трейдера існує вже понад 300 років, з появою перших бірж у світі. Першими біржами були Антверпенська та Ліонська. І тільки зараз у 21 столітті цією професією все більше і більше цікавляться українці. Що стосується мене, мій шлях і становлення як трейдера/інвестора почався понад 15 років тому. На той час ще не у всіх навіть вдома були комп'ютери і ми працювали в загальних залах для трейдингу. Зараз з розвитком технологій і можливістю здійснювати торгові операції прямо з телефону — тільки ледачий може цим не зайнятися.
— А чим відрізняються терміни «трейдер» і «інвестор»? Вони зараз на слуху, але далеко не всі можуть сказати, у чому різниця.
Якщо говорити про трейдинг як професію — потрібно розуміти, що це буде пов'язано з необхідністю часто стежити за змінами цін на різні активи, тому що трейдер, аналізуючи графіки та економічні новини, відкриває угоди часто, водночас у нього і заробіток може бути вищим, ніж в інвестора.
Інвестор має розуміти, що інвестуючи в певні активи, йому необхідно, наприклад, один раз зібрати всі дані, зрозуміти економічні складові та відкрити більш довгострокові інвестиційні угоди.
Ті, хто тільки починає кар'єру на фінансовому ринку, насамперед повинні для себе визначитися ким вони хочуть бути — трейдером чи інвестором. У першому випадку найкраще пройти повне базове навчання, постулати і закони ринку не змінюються десятиліттями, просто потрібно знати ці правила і застосовувати у своїй роботі. У жодному разі не відкривати позиції «мені так здається». Ринок такого підходу не пробачає.
Для інвесторів не обов'язкова повноцінна базова освіта у цій сфері. Необхідно визначитися з власним бажанням, знаннями та цілями. Наприклад, усі розуміють, коли у світі розвивається криза — великі гроші йдуть у золото, і оскільки підвищується попит, ціна на нього зростає. Залишається купити цей інструмент не в злитку у банку (бо там буде надвисока різниця між ціною купівлі та продажу), а через компанію, що дає можливості купити актив на фінансовому ринку дешевше і продати дорожче, не заплативши за це занадто багато.
— Тепер розкажіть трохи про себе. З чого почався ваш шлях на фінансові ринки, скільки ви вже в цій професії?
Я почала свій шлях у цій професії будучи зовсім юною дівчиною. Ще тоді я розуміла що хочу заробляти багато. Моя мама на той час працювала інспектором відділу кадрів на величезному гірничодобувному підприємстві і могла мене працевлаштувати на «гарне місце». Але я розуміла, що це дасть мені тільки уявну стабільність у вигляді постійної фіксованої заробітної плати і ця «трясина» затягне.
Тому в 17 років я шукала для себе перспективний напрямок де зможу збільшувати свій дохід завдяки власним знанням. І так на моєму життєвому шляху з'явилася міжнародна компанія, яка надавала доступ на фінансові ринки фізичним особам. Я зрозуміла, що це те, в чому я хочу розбиратися і з чим пов'язати своє життя.
Але, як ви розумієте, у 17 років у мене не було власного капіталу для інвестування, тож я довго вивчала все тільки в теорії та навіть стала викладачем і навчала дорослих, як правило чоловіків, трейдингу. У мене виходило це добре тому, що могла простою і зрозумілою мовою доносити складну теорію.
Зараз усі порахують скільки мені років:) З першого знайомства з торговим терміналом минуло вже 18 років, з першого торгового рахунку — понад 15 років.
— Які ваші улюблені фінансові інструменти?
Я люблю все те, що піддається логіці, аналітиці та фінансовим законам. Це валютні пари, фондові індекси, дуже люблю нафту, але відкриваю угоди тільки тоді, коли є точні сигнали.
Наприклад, до нового року ціна впала на мінімум за рік до 75$ за барель. Однією з причин був карантин у Китаї та їх локдаун, а Китай друга країна за кількістю споживання нафти. Після Нового Року почали надходити дані, що кількість хворих різко знижається, країна починає виходити з карантину і наближаються новорічні свята за китайським календарем. Я, звісно, купила нафту і заробила на цьому 3230$, а один з моїх клієнтів понад 8000$.
— Дайте пораду тим, хто ще тільки замислюється про те, щоб стати трейдером? З чого варто почати?
Найважливіше й основне — усвідомити своє бажання. Зрозуміти, що незважаючи на ризики в цій справі, є величезні можливості і що це професія майбутнього. Далі подолати свою лінь і почати вивчення. Адже, як відомо, «під лежачий камінь вода не тече». Вивчення важливо почати з практики, тому що вона простіша за теорію. Тобто встановити додаток Libertex і спостерігати за графіками. Спробувати щось купити і продати. Далі прийде розуміння, що потрібно знати, коли це купити і коли продати. І тут уже потрібно визначитися ким хочете бути — трейдером чи інвестором.
Якщо трейдер — пройти навчання, а якщо інвестор — проконсультуватися з досвідченими фахівцями. І те й інше можна зробити у мене.
— Якщо людина тільки прийшла на ринок і сильно сумнівається у своїх силах, на які інструменти їй варто звернути увагу насамперед?
Одне з найважливіших правил для інвестора-початківця або трейдера: не плекайте ілюзій, що, почавши з мінімальної суми, вам буде простіше. Ні, так робити не можна.
З мінімальних сум можуть працювати професіонали — це як снайпери, з однієї угоди отримувати прибуток. І то професіонали не працюють з мінімальними сумами, тому що в цьому випадку немає права на помилки, а в торгівлі на фінансових ринках ніколи не можна бути впевненим у всьому на 100%.
Правило два: під час відкриття однієї позиції не беріть всі гроші з депозиту в цю угоду. Завжди повинні залишатися вільні кошти.
Правило три: компанії, які надають вихід на фінансові ринки фізичним особам, дають можливість збільшувати ваш депозит, щоб ваш прибуток був більшим, тому не використовуйте максимально можливе збільшення. Важливо пам'ятати, що — збільшуючи прибуток, тим самим і збільшується ризик. А це означає, потрібно дотримуватися правил управління капіталом, щоб знизити ці ризики.
Хоча навіть є одна стратегія, в якій потрібно використовувати максимально можливе збільшення ваших грошей, і вона дійсно прибуткова. Але там є свої секрети як мінімізувати ризики.
— Скільки грошей потрібно мати, щоб почати працювати в цій сфері?
Давайте скажу скільки потрібно технічно, а потім поясню з якої суми простіше.
Технічно можна і з 20$ почати, але це до моєї відповіді вище — торгівля з мінімальними сумами підходить тільки дуже досвідченим професіоналам. Та й прибуток на маленькі суми у відсотках величезний, а ось у перерахунку на товари і послуги, які ми можемо за це купити — мінімальний. Всі люди розумні і розуміють що, чим вищий прибуток, тим вищий ризик. Саме тому з маленьких сум мало у кого виходить щось гарне у довгостроковій перспективі. Так, в моменті і з 20$ можна зробити 200 — але ви ж розумієте, що це 1000% прибутковості з відповідним рівнем ризику.
Те, з чого рекомендується — це так само для кожного буде своя сума і залежатиме вона від рівня життя людини. Для когось на місяць для життя потрібно 100 000 грн, для когось і 30 000 грн достатньо. Від цього і буде виходити вище серйозне ставлення до грошей на торговому або інвестиційному рахунку.
Наприклад, якщо отримувати від цієї діяльності 500$ на місяць, при цьому відкрити рахунок на 500$, потрібно зрозуміти, що це 100% за місяць. Висновок про ризики, я думаю, ви вже розумієте.
— Чи варто розраховувати на те, що вдасться отримати прибуток з першої угоди, чи спочатку варто підготуватися до збитків?
Ніколи ні в чому не можна бути впевненим на 100% і мінусові угоди це нормально! Головне, щоб цей мінус не дорівнював усій вашій сумі на торговому рахунку. Скажу більше, коли одразу відкривати угоду, вона перебуває в мінусі, але цей мінус не зафіксований, і якщо все правильно розраховано (сума в угоді від основного депозиту не вся, невелике збільшення), то потрібно просто чекати. Миттєвого прибутку не буває.
— На який прибуток загалом можна розраховувати, якщо угода вдалася?
Це складне питання, оскільки залежить від багатьох параметрів: вашого початкового депозиту насамперед. Від стилю торгівлі: ви зараз купили і продали через 10 хвилин або купили сьогодні, а продали через 3 місяці.
— Можливо, ви можете порадити вже готові інвестиційні ідеї, які точно дадуть прибуток?
Зазвичай це платна інформація. Але такі ідеї я даю у своєму закритому клубі в Instagram абсолютно безкоштовно для тих, хто вступає до мого клубу.
Наприклад, нещодавно ми заробили на продажі Фунта, а зараз заробляємо на зростанні біткоїна, а зовсім скоро будемо заробляти на фондових індексах.
Записатися до мене на консультацію можна звернувшись в TG або Instagram.