Масова міграція населення, насамперед дітей і жінок, призвела до скорочення обсягу коштів, що перераховуються трудовими мігрантами, у 2022 році. При цьому вони так і залишились одним із головних джерел іноземних валют в Україні. Цей показник зростав останні 5 років, збільшення спостерігалося навіть у «ковидному» 2020-му. Минулого року заробітчани перевели 13,51 млрд. доларів США, що на 0,85 млрд. (-0,63%) менше, ніж за аналогічний період 2021 року. Причиною такого стрімкого розвитку експорту робочої сили став спрощений візовий режим з ЄС. Однак бойові дії, що почалися, внесли свої корективи. Про це повідомляє Андрій Гойлов, аналітик RoboForex.
Як зменшена трудова міграція зараз впливає на курс гривні
Динаміка цих операцій представлена діаграмі.
Переклади заробітчан за 2021/2022 рр. (млн доларів США). Джерело: НБУ
У грудні минулого року обсяг переказів трудових мігрантів досяг 1,18 млрд доларів США — відносне падіння до аналогічного періоду 2021 року становило 5,52%. Ці кошти сім'ї заробітчан витрачають в Україні, тим самим підтримуючи курс гривні та внутрішній попит. Ресурси йдуть безпосередньо в економіку нашої країни та сприяють зростанню ВВП. Але зараз багато родин перебувають в еміграції за кордоном, що і стало основною причиною зниження даного показника.
Експорт IT-послуг України за 2021/2022 рр. (млн доларів США). Джерело: НБУ
Аналітик звернув увагу на обсяги експорту комп'ютерних послуг. Ця сфера дуже динамічно розвивається в нашій країні з 2010 року.На темпи її прискорення не вплинула навіть пандемія коронавірусу, проте військовий конфлікт і проблеми в енергетиці починають негативно впливати. Продаж IT-послуг у 2022 році приніс 7,35 млрд доларів США. Відносне зростання до 2021 року досягло 5,85%. Важливо, що з вересня минулого року обсяги експорту IT-послуг знижуються щодо аналогічного періоду 2021 року.
На готівковому валютному ринку гривня до долара США закріпилася під рівнем 40,50, а євро досяг позначки 42,50. Подальше посилення гривні у середньостроковій перспективі є малоймовірним. Проблеми в енергетиці призведуть до скорочення обсягів власного виробництва та зростання попиту на імпортні товари. Останнє чинитиме тиск на гривню.