Нацбанк опублікував п'ять ключових висновків зі свіжого макроекономічного та монетарного огляду НБУ, які характеризують поточний стан української економіки.
НБУ оцінив стан економіки України. П'ять ключових висновків (інфографіка)
► Читайте «Мінфін» у фейсбуці: головні фінансові новини
1. Інфляція прискорювалась, однак для країни в умовах війни її рівень помірний. За оцінками НБУ, споживча інфляція в Україні в грудні прискорилася, але була нижчою за жовтневий прогноз НБУ.
Утримували інфляцію: розширення пропозиції харчових продуктів, звільнення окупованих територій, слабкий споживчий попит, зміцнення готівкового курсу гривні та стабілізація інфляційних очікувань, а також незмінні тарифи на житлово-комунальні послуги.
2. Підприємства адаптуються до відключень світла, проте їх витрати зросли, а виробництво скоротилося.
У грудні 2022 року дефіцит електроенергії найбільше обмежував економічну діяльність. Більшість підприємств скоротили виробництво, хоча частина спромоглася стабілізувати роботу. Бізнес купує генератори, змінює графік роботи — робить усе, щоб продовжити роботу за таких умов. Це значно збільшує виробничі витрати.
3. Ситуація ринку праці залишається складною. Обстріли та тривалі відключення електроенергії знизили попит на робочу силу. Ці ж фактори та передсвяткові поїздки посилили інтенсивність перетину кордону наприкінці року. Так, в останній тиждень 2022 року кількість в'їздів та виїздів була найвищою, починаючи з жовтня.
Читайте: Блекаути погіршили ситуацію на ринку праці в Україні — НБУ
4. Допомога від міжнародних партнерів забезпечила підтримку державного бюджету та резервів України. З початку повномасштабного вторгнення і до кінця 2022 року міжнародна фінансова допомога перевищила $31 млрд. Завдяки стабільному надходженню коштів від партнерів міжнародні резерви зросли майже до $28 млрд на кінець листопада і продовжили зростати в грудні.
5. Гривневі ставки продовжують зростати. Ставки за гривневими депозитами й надалі зростали, реагуючи на утримання облікової ставки на рівні 25%, починаючи з червня. Для зниження надмірного рівня ліквідності банків та стимулювання строкових залучень НБУ підвищив вимоги до їх обов'язкових резервів. Це рішення сприятиме збільшенню привабливості гривневих заощаджень.
Читайте: Як змінилися депозитні ставки за рік і що запропонують банки своїм клієнтам у 2023 році
Коментарі - 5
1. Інфляція «помірна» але прискорилась, а те що працівники НБУ спочатку завищують прогноз щоби потім бравадно відрапортувати що вона впала це відомий трюк))
2. Підприємствам тяжко, тому Ми допоможемо їм блокуванням податкових, бо війна війною, а план по штрафах є.
3. Це тільки початок, як тільки відкриють границі(навіть якщо це буде після закінчення війни) то ще мін. 2−3 млн. чоловічого населення виїде з країни до своїх дружин з дітьми які вже влаштувались за кордоном.
4. Це добре звичайно, грошей на велике будівництво і марафон можна виділити.
5. Таке, хіба великими сумами в на короткий термін ганяти вільні кошти.
Какое развитие пока война все держится на грантах и кредитах
Какие инвестиции при такой коррупции Где БЕБ создали год назад и уже все горят на взятках в Европе не слепые сидят про реформы я вообще молчу Про границы все опять же смотря сколько война год два 5 лет чем дольше тем меньше вернется станут гражданами стран где осели учат язык и их дети ну, а читая новости наших сайтов законы шляпа штрафы штрафы зачем им возвращаться сюда Про Евро ага нужна стабилность которая подразумевает уверенность в завтрашнем дне, а не скачки тарифы цены каждый год Плюс с такими руководителями НБУ через одного в розыске далеко не уедиш