Якщо в перші місяці війни ключовими завданнями для українських банків щодо роздрібного кредитування було забезпечення кредитних канікул і проведення реструктуризації боргів клієнтів, головна мета сьогодні — відновити обсяги кредитування. На цьому наголосив заступник голови правління Таскомбанку Артур Муравицький в рамках круглого столу «Обслуговування роздрібних кредитів під час війни», організованого «Фінансовим клубом».
Таскомбанк очікує більш активного осіннього сезону кредитування
«Економіка починає працювати, більше людей починають отримувати доходи. Відповідно, виникає очікування від певних майбутніх придбань, трат, і люди більш активно кредитуються, більш активно проводять транзакції. Для банків це ідеальна ситуація, коли вони можуть проявити себе в повній мірі. Я думаю, всі учасники ринку вже готові до відновлення, з ліквідністю в банківській системі повний порядок» — зазначив банкір. «Багато людей повертається, і ми очікуємо більш активного осіннього сезону».
Зв словами Артура Муравицького, наразі основний попит на кредитування ще не сформовано, адже чимало клієнтів намагалися за рахунок нових кредитів виконати свої зобов’язання в інших банках. Відтак першу динаміку відновлення кредитування можна буде побачити наприкінці жовтня — на початку листопада. Разом з тим, загальна ситуація з простроченими кредитами значно краща, ніж могла бути — саме завдяки кредитним канікулам і програмам реструктуризації заборгованостей.
«Ми змогли надати клієнтам можливість відновити свої доходи, хто переїхав — зробити релокацію, знайти роботу, отримати нові джерела для доходів, відповідно, знайти можливості для плавного входження в новий графік погашення кредитів», — розповів заступник голови правління Таскомбанку. «Ми бачимо, що це також дуже необхідна річ, тому що 20% клієнтів скористувалися цими програмами».
Також банкір анонсував другу хвилю реструктуризації заборгованостей для клієнтів Таскомбанку. Він уточнив, що це будуть вже більш індивідуальні програми, направлені в тому числі на власників заставного майна, яке опинилося на окупованій території або постраждало внаслідок бойових дій.
«Навіть у випадку з нашими відділеннями в Маріуполі, в місті Харкові ми чітко розуміємо, що це майно є ушкодженим, і це буде питання в тому числі для банку, як будемо надалі поводитися з коштами, які нам потрібно повернути як компенсацію за втрачене майно» — говорить Артур Муравицький. «Ми все актуємо, ми зараз всі ці документи збираємо, фіксуємо всі втрати, які ми отримали. Те саме ми рекомендуємо робити клієнтам — якщо є така можливість, звісно».
Щодо подібних випадків, те, що зараз можуть робити на своєму рівні комерційні банки — це продовжувати реструктурувати заборгованості клієнтів, які частково чи повністю втратили майно. Але це тільки половина рішення. Необхідна участь державних структур, відповідні програми та законодавчі зміни. Адже йдеться про втрати у десятки або навіть сотні мільярдів гривень, які банківська система на себе перекласти не здатна.
«Уявімо собі, що є нормальний банк, який взяв 100 одиниць депозитів, і видав 100 одиниць заставних кредитів. Половина з них, наприклад, була в Харкові і була ушкоджена. Що буде з цим банком, якщо він всім клієнтам пробачить ці кредити? Цього банку не буде, він завтра буде в Фонді гарантування. І до тих 50, які втратили нерухомість, ще додасться 100 людей, які втратять свої депозити. Зрозуміло, вони через Фонд будуть виплачені, але тим не менш», — пояснив банкір.
Коментарі