Котирування готівкового долара та євро зростають. Практично за тиждень курс в обмінниках злетів майже на 2 гривні. При цьому, через сенсаційний паритет цінники обмінок фінкомпаній з долара і євро майже однакові.
Курс прямує вгору: чи варто зараз купувати валюту і що обрати — долар чи євро
Що відбувається з валютою в Україні
На сьогодні, 14 липня, виконано практично всі умови щодо «розморожування» офіційного курсу долара, який з першого дня війни було зафіксовано на позначці 29,2549 гривень.
Зокрема:
1) З 1 липня 2022 року було відновлено мито та податки на імпорт товарів та послуг, що має збільшити надходження до бюджету та побічно скоротити розмір щомісячної емісії гривні для покриття бюджетних дірок.
2) Після вчорашніх переговорів у Стамбулі між Україною, ООН, РФ та Туреччиною з'явилася надія на розблокування українських портів та постачання нашого зерна на експорт. Це близько 20 млн тонн різних зернових культур лише торішнього врожаю, що забезпечить надходження експортної виручки аграріїв на міжбанк.
3) Відносно стабільно почала надходити міжнародна допомога для покриття дефіциту бюджету. Цього місяця, за підрахунками Мінфіну України, країна має отримати лише на ці цілі близько $4 млрд мінімум.
Таким чином, у НБУ з'являється шанс «розморозити» вже нереальний офіційний курс 29,2549 гривень за долар, запустити міжбанк у більш-менш повноцінному режимі та не витрачати щотижня до $1 млрд резервів для покриття дефіциту валюти на ринку.
Для цього потрібно зацікавити експортерів у заведенні валюти до країни, що неможливо за умови перевищення ринкового курсу долара над офіційним на 8−9 гривень. Падіння ЗВР до $22,8 млрд на 1 липня вже не залишає регулятору багато часу на ухвалення кардинальних рішень. Тому всі учасники ринку та частина населення розуміють, що курс треба відпускати та переходити до відносно ринкового курсу на міжбанку. А це потенційно спричинить суттєве зростання котирувань на торгах майже до рівнів готівкового ринку.
Читайте також: У Нацбанку назвали наслідки паритету євро та долара для України
Варіантів «розморожування» курсу декілька:
- Підвищити офіційний курс американської валюти до проміжного у 32−33 гривні зі збільшенням обмеження граничного курсу продажу долара на міжбанку до рівня офіційний «+» 3−5% (зараз 1%). Із проведенням лише адресних інтервенцій Нацбанку під стратегічні програми уряду. Це частково активізує експортерів і при цьому забезпечить фінансування основного обсягу імпорту, хоча й додасть до інфляції, що діє, ще не менше 3,5−5% за роком.
- Відпустити курс міжбанку до ринкового рівня, що вже склався, знявши всі обмеження, але при цьому ввівши обов'язковий продаж експортерами не менше 50% валютної виручки. І за умови проведення інтервенцій Нацбанку за двома курсами — офіційним для потреб армії та держпрограм. Решті клієнтам — лише за поточним ринковим курсом і лише в межах можливостей НБУ щодо збереження обсягів ЗВР. Тобто суттєво знизити присутність регулятора на міжбанку.
Поки що залишається ще один важливий чинник, — вирішення Мінфіном України питання щодо збільшення дохідності за ОВДП та військовими облігаціями. Це необхідно, щоб залучити більше реальних інвестицій у фінансування дефіциту бюджету неемісійним шляхом.
Поки що зроблено вже перший крок із боку Нацбанку — з 9 липня 2022 року НБУ дозволив бізнесу купувати на міжбанку валюту та оплачувати нею імпорт будь-якої товарної продукції. Але сказавши «А», треба говорити «Б», і найближчим часом «розморожувати» курс, що на першому етапі на міжбанку призведе до девальвації гривні.
В цих умовах виникає декілька питань безпосередньо для громадян:
- Чи купувати валюту зараз, коли курс готівкового ринку обмінники фінкомпаній вже розігріли? За даними додатку «Мінфін-Валюта», курс зріс до 37,65 — 38,00 гривень при продажі за доларом і до 37,75 — 38,20 — за євро, станом на ранок 14 липня.
- Якщо купувати, то долар чи євро за умов майже паритету євро/долар, що є сенсацією для міжнародного валютного ринку?
- Коли купувати валюту?
Читайте також: Зростання готівкового долара. У Нацбанку пояснили причини
Думка «Мінфіну»:
1) Поспішати скуповувати валюту не варто. Власники обмінок, передчуваючи, що НБУ незабаром відпустить курс на міжбанку, намагаються максимально зіграти «на підвищення». Тобто є ризик купити валюту на піку цін. Подібне вже спостерігалося нещодавно, коли курс готівкового долара злетів до 39−40 гривень, а потім поступово відкотився до рівнів 35,40−36,50.
2) Якщо є бажання поспекулювати валютою, то краще це робити в другій половині липня, зробивши ставку на купівлю євро, доки там є майже паритет за доларом та євро. Напередодні засідань ЄЦБ і ФРС США після озвученого вчора рекордного показника інфляції в США є глобальні передумови щодо нових валютних ралі за євро/доларом. Це відіб'ється на курсі євро щодо гривні.
У певний момент можливий варіант подорожчання євро щодо долара, що є вигідним для американської економіки. Дуже сильний долар в умовах рецесії, що насувається, є небезпечним для США. А отже — є велика ймовірність спроб послабити долар або, принаймні, не дати йому особливо зміцнюватися надалі. Це істотно впливатиме на курс євро щодо гривні і за вмілої гри на котируваннях може дати заробити власнику євро в Україні.
3) Купувати валюту краще не зараз, коли готівковий курс «розігрітий», а після запуску повноцінного міжбанку. Плюс варто дочекатися рішень ЄЦБ та ФРС США. Тільки після цього варто ухвалювати остаточне рішення щодо термінів купівлі валюти. За цей час хайп із максимального розкручування курсу продажу валюти, який ми спостерігаємо зараз, має пройти.
Коментарі - 15
Их продают банки? А зачем?
Если даже клиент продает валюту банку, врядли банк спешит продать ее на межбанке, я так понимаю.
Да да да, вот ваши таблетки