Національний банк вніс зміни до низки нормативно-правових актів, які визначають підходи до оцінки кредитного ризику. Про це повідомляє пресслужба регулятора.
Нацбанк змінив правила оцінки кредитного ризику на час війни
Що змінилися
Змінами до правил відновлюються вимоги щодо щомісячного/щоквартального погашення боргу в обсязі, не меншому, ніж сума нарахованих доходів згідно з бухгалтерським обліком.
Така вимога відновлюється з 30 червня 2022 року. Водночас кількість днів прострочення погашення боргу у період з 25 лютого до 29 червня (включно) до розрахунку не братимуться.
Крім того, змінами до правил запроваджується вимога до банків здійснювати аналіз усієї наявної інформації щодо стану застави на територіях, що зазнали/зазнають наслідків військової агресії.
Крім того, банки мають право не визнавати дефолту за кредитами, довгострокова реструктуризація за якими призводить до зменшення теперішньої вартості майбутніх грошових потоків (NPV) більше ніж на 10%, призупинено дію ознак високого кредитного ризику, визначення яких ґрунтується на фінансових результатах та борговому навантаженні позичальників.
Крім того, з метою сприяння підтримці ліквідності банків скасовані обмеження на здійснення операцій з пов’язаними з банком особами — материнським банком/материнською фінансовою установою (нерезидентами) щодо обміну іноземної валюти на умовах «своп».
Збільшено з 5 млн грн до 20 млн грн розмір кредитів юридичним особам, оцінку яких банк має право здійснювати на груповій основі, збільшено з 0,1% до 0,2% основного капіталу банку розмір боргу за активами боржників, які банк має право оцінювати за спрощеним підходом.
Крім того, запроваджено вимогу щодо визнання дефолтними знецінених активів на третій стадії зменшення корисності.
Водночас Нацбанк вніс зміни до Інструкції про порядок регулювання діяльності банків в Україні, знизивши зі 150% до 100% ваги ризику (RWA) за споживчими незабезпеченими кредитами. Це рішення має надати банкам можливість використати накопичений капітал на часткове покриття збитків, спричинених військовою агресією РФ.
Що це дасть
«Зміни спрямовані на забезпечення, своєчасної та адекватної оцінки банками розміру кредитного ризику, недопущення втрати банками ліквідності, що в цілому має сприяти забезпеченню їх стабільної діяльності та здатності належним чином виконувати свої зобов’язання перед вкладниками та іншими кредиторами», — зазначається у повідомленні.
Коментарі