Процентні витрати банків за операціями з фізичними особами у 2021 р знизилися порівняно з попереднім роком на 10 млрд — до 21,5 млрд грн. Це випливає із звітності банків, оприлюдненої НБУ.
Минулого року вкладники заробили на депозитах на 10 мільярдів менше
► Підписуйтесь на «Мінфін» у Instagram: головні новини про інвестиції та фінанси
Антирекорд на тлі рекорду
На тлі історично рекордного прибутку банківського сектора у 77,5 млрд грн, та зростання витрат на утримання банків, заробітки вкладників досягли історичного мінімуму — у 21,5 млрд грн. Для порівняння: у 2015−2016 рр. депозитні заробітки банківських вкладників перевищували 40 млрд грн, тобто майже вдвічі більше за нинішні.
Податки «з'їли» понад 4 мільярди
Слід зазначити, що тут йдеться про «брудні» брутто-доходи. За вирахуванням, 19,5% податків, сума заробітку минулого року скоротиться до 17,3 млрд грн.
Понад рік тому глава НБУ Кирило Шевченко ініціював скасуванням депозитного податку, проте реальних зрушень у цьому напрямі не сталося.
Причини
Депозитні доходи впали із двох причин.
Головна — це рекордне падіння депозитних ставок у 2020 р., коли банками залучалася левова частка коштів, за якими сплачувались відсотки у 2021 р.
Також слід зазначити, падіння динаміки приросту коштів населення у банки, високу частку залишків на поточних рахунках, на які, як правило, дохід не нараховується.
Очікування — позитивні
Враховуючи тенденцію на зростання депозитних ставок, що намітилася з кінця минулого року, є підстави очікувати невеликого збільшення депозитного доходу в поточному році.
Найближчим часом творці сайту «Мінфін» за підтримки інвесткомпанії Dragon Capital представлять застосунок для приватних інвесторів Multi Invest.
З його допомогою можна буде інвестувати в акції іноземних компаній, біржові фонди (ETF), криптовалюту та облігації внутрішньої держпозики.
Коментарі - 1