Нацбанк з 1 грудня 2021 року підвищує ліміти відкритої довгої та короткої валютної позиції банків з 10% до 15% від їхнього регулятивного капіталу. Зазначені зміни затверджені рішенням Правління НБУ № 573-рш від 16 листопада 2021 року «Про внесення змін до рішення Правління від 29 березня 2018 року № 184-рш».
Нацбанк збільшує спекулятивні можливості банків на валютному ринку
Навіщо збільшують ліміти
Регулятор не приховує — збільшення лімітів у півтора рази потрібно для стимулювання спекулятивних операцій на валютному ринку.
За оцінками НБУ, збільшення лімітів розширить можливості банків здійснювати власні операції на валютному міжбанку в межах валютної позиції на суму близько $400 млн.
На думку регулятора це — не розхитуватиме ринок, а навпаки, «сприятиме зростанню ролі банків у згладжуванні надмірних курсових коливань та підвищенню ліквідності та глибини ринку загалом».
Таке вже було
В НБУ нагадують: попереднє коригування значень лімітів відкритої валютної позиції відбулось у січні 2020 року. Ліміти довгої та короткої валютної позиції банків було підвищено вдвічі — до 10% від їхнього регулятивного капіталу.
В Нацбанку кажуть: наслідки були позитивними.
«Ці зміни не лише не мали негативного впливу на стан валютного ринку, а й сприяли збільшенню обсягів операцій на міжбанківському валютному ринку: середньоденний обсяг операцій між банками з урахуванням угод із НБУ у 2020 році збільшився на 11%, а у 2021 році (станом на 17 листопада) — ще на 9%», — йдеться у повідомленні НБУ.
Що таке валютна позиція
Валютна позиція банку відкривається, якщо виникає валютний дисбаланс в активах та зобов'язаннях.
Якщо банк залучив $1000 і видав кредитів на $1000, то валютна позиція є нульовою — закритої, так як сума активів в доларах дорівнює сумі зобов'язань в цій валюті.
Якщо банк залучив ту ж $1000, а кредитів у валюті видав на $1100 (конвертувавши частину залученої гривні на $100), то у банку — довга валютна позиція: його активи в валюті перевищують зобов'язання в цій валюті.
Залежно від курсової динаміки, банк може автоматично отримувати як прибуток, так і збиток. Якщо курс долара до гривні зростає, то банк отримає прибуток за рахунок курсової переоцінки активів. У разі ж зміцнення гривні, навпаки, збиток.
Якщо банк залучив $1000, а доларових кредитів видав на $900 ($100 продав за гривню), то у нього відкрита коротка валютна позиція — активи менше зобов'язань в цій валюті. Курсові зміни забезпечуватимуть протилежну динаміку. Зростання курсу долара приноситиме банку збитки, зростання гривні — прибуток.
Щоб обмежити розміри можливих збитків у разі зміни курсу, НБУ лімітує розмір позицій банку 10% від обсягу регулятивного капіталу.
Станом на 1 жовтня нормативи валютної позиції порушували 4 банки: державні Приват та Ощад, Промінвестбанк та Індустріалбанк.
Коментарі