Розвиток агробізнесу часто пов'язаний із залученням фінансування. Які умови агрозаймів і в якому випадку використання чужих грошей дійсно вигідне бізнесу?
Урожай під відсотки: як отримати агрозайм?
«Кредити, які банки активно пропонують і видають агровиробникам, незабаром можуть подорожчати. Ставки підростуть на тлі зміни НБУ облікової ставки на 0,5 пунктів — до 8% річних. Раніше в 2021 році НБУ вже двічі підвищував ставку (в березні та квітні). Регулятор упевнений, що такий захід стримує інфляцію», — йдеться у виданні Фокус.
«Прогноз Національного банку передбачає подальше підвищення облікової ставки до 8,5% і збереження її на цьому рівні до II кварталу 2022 року для повернення інфляції до мети 5% у 2022-му й утримання під контролем інфляційних очікувань», — зазначають в НБУ. Підвищення облікової ставки — один із приводів для банків переглянути вартість кредитів.
До ухвалення рішення про видавання кредиту банки обов'язково звертають увагу на фінансову звітність клієнта, його кредитне навантаження. Після отримання заявки від агроклієнта банк завжди оцінює та аналізує його основну діяльність.
«Важливими точками контролю є прибутковість компанії, рівень закредитованості, ділова репутація і кредитна історія, наявність застави», — підкреслює Костянтин Лежнін, заступник голови правління з питань роздрібного бізнесу Ukrsibbank BNP Paribas Group.
Купити паливо, насіння, добрива або засоби захисту рослин у кредит аграрії можуть за допомогою вексельного фінансування. Авалювання векселів (це оформлення банком авалю на векселі, тобто гарантії, що покупець через деякий час оплатить рахунок, виставлений продавцем) допомагає швидко оформити покупку потрібних агрокомпанії матеріалів, а також є більш дешевим інструментом порівняно зі звичайними кредитними програмами.
«У векселі є переваги: він істотно дешевший, ніж банківський кредит, й оформляється за цільовою прозорою разовою операцією. Використання векселя дає можливість фермеру заощадити, але якщо знадобиться фінансування на різні бізнес-цілі, тоді знадобиться кредитна лінія, більш гнучкий інструмент», — розповідає Костянтин Лежнін.
«Утім, у 2021 році попит на вексельні програми, за словами банкірів, упав. Конкурентом такого фінансування стала державна програма», — зазначає «Фокус».
Коментарі