Про введення в Україні трирівневої пенсійної системи говорять уже майже 20 років. Але закон, який дозволив би ввести обов'язкові накопичення, так і не прийнятий. А механізм добровільних пенсійних накопичень де-факто не працює.
Коли Україна виповниться 50: Які пенсії будемо отримувати — результати опитування
«Мінфін» запитав читачів, чи вірять вони, що ситуація зміниться на краще через 20 років?
Виявилося, що оптимісти і песимісти розділилися майже порівну. Правда, останні отримали невелику перевагу. Кожен другий опитаний переконаний, що нічого не зміниться і українці продовжать отримувати мізерні пенсії із загального котла.
38,3% респондентів вважає, що солідарна система піде в минуле і її замінять накопичувальні рахунки.
Трохи більше 9% вірить, що пенсії в Україні зростуть до європейського рівня.
А що зараз
У Мінсоцполітики підрахували, що пенсійні накопичення має менше мільйона українців. Це всього близько 9% від кількості застрахованих найманих працівників.
Переважна більшість наших співвітчизників може розраховувати лише на перший — солідарний рівень пенсійної системи. А це нерадісна перспектива.
За даними Мінсоцполітики, середня пенсія зараз становить 3778,8 грн, а це 26% від середньої заробітної плати в Україні (в червні — 14313 грн).
Цікаво: напередодні оголошення незалежності України середня пенсія в УРСР була 103 рубля, а за віком — 109 рублів. Виходячи з розміру середньої зарплати в той час — 249 рублів — середня пенсія становила близько 41% від заробітної плати.
Коментарі - 28
в Западной Европе стабильная пенсионная система, да она не чисто накопительная… фактически там трехуровневая пенсионная система, 1) солидарная (государственная) 2) накопительная (частная) 3) добровольная
и все там прекрасно работает…
В РФ проблемы начались из-за того, что взносы в НПФ шли через ПФР.
И был большой соблазн придумать им «лучшее» применение.
Сами по себе НПФы работают в целом хорошо.
Так же вспомним «молчунов» — граждан, не выбравших себе НПФ, которым открывли ИПС в НПФ ВЭБ.
А по сути вложили все в ОФЗ.
Примерно то же самое предлагалось в последнем законопроекте Хромаева о создании «Накопительного фонда».
Или пенсионного колхоза при ПФУ.
В Польше др. история — правительство популистов решило в приказном порядке уменьшить гос. долг, заставив НПФы «сдать» гос. бумаги казначейству.
Потому регулярно пишу — идеально, чтоб НПФы вообще не покупали гос.бумаги.
Польские НПФы стартовали в 1998 году.
Да, есть похожая, но еще более похабная история с Венгрией.
Где популист Орбан «национализировал» пенсионные кассы в солидарный ПФ.
Но по факту бывают очень феерические случаи.
Вроде КНПФ «Энрон».
У нас НПФы работают по системе DC.
И их ну очень строго заставляют диверсифицировать активы.
По DB работают «лайфовые» СК.
И в случае массовых выплат «по дожитию» их ждут те же проблемы, которые сейчас у ПФУ.
это всего-навсего 20 лет.
что было 20 лет назад? 2001 год.
сильно с того времени поменялась жизнь? нет. примерно то же самое. немного посытнее.
Если считать НПФ.
И с 2001, если считать «лайфовые» СК (и не учитывать работавшую в 1990х «ЭККО страхование», обанкротившуюся в 2016м).
Выгоните тиктокера, который писал статью.
Средний размер сбережений — 3 976,89 гривен на человека. Общее количество вкладчиков НПФ — это только 5,5% трудоспособного населения (из 16 млн экономически активного). https://minfin.com.ua/deposits/articles/kakie-npf-zarabotali-v-2020-godu-bolshe-vsego-dlya-svoih-vkladchikov/
Вы действительно считаете, что система работает?
СЧА действительно небольшая, т.к. бурный рост и надежды на реформу были до 2009 года.
Насчет средних сумм на ИПС — типичная «средняя температура по больнице».
Между работающими рыночными НПФ, вроде «Социального стандарта», «ОТП».
Там суммы приличнее.
И набивавшего клиентскую базу через агентов НПФ «Европа», где абсолютное большинство участников сделали первый и единственный взнос.
Или КНПФ «Магистраль» (с наибольшим количеством участников), в котором наша УЖД открыла ИПС работникам, тоже сделала несколько взносов до 2009, и все.
Так же можно и про «лайфовые» СК сказать, что «система не работает» (у крупнейшей нашей такой СК объем активов — как у небольшого банка).
И получить массу гневных комментариев от страховых посредников)
В ПФУ немає жодної копійки інвестиційних активів. Тобто всі його зобов’язання фінансуються не за рахунок інвестиційних доходів, а за рахунок операційних доходів (наших з вами поточних внесків). І якщо потік операційних доходів зменшується — все, гаплик фонду. Наш ПФУ навіть ніколи не оприлюднює інформації - а скільки всього зобов’язань він має (може для того, щоб нікого не лякати цими цифрами)))
Крім того ПФУ дуже нечесна система. Депутати, судді, прокурори отримують з ПФУ набагато більше, ніж вони вклали (за наш з вами рахунок). Громадськість не бачить загальних зобов’язань фонду перед існуючими та майбутніми пенсіонерами (або їх взагалі ніхто не розраховує, або розраховують але нам не показують).
Скільки інвестиційних активів повинен мати ПФУ для забезпечення своїх зобов’язань за рахунок інвестиційних доходів? Для відповіді на це питання треба мати демографічні прогнози, прогнози макроекономічного стану та багато іншого. Але приблизно прикинути можна — десь в 20−25 разів більше, ніж його річні виплати. Якщо річні виплати ПФУ становлять приблизно 500 млрд грн - йому треба мати десь приблизно 400−500 млрд долларів інвестиційних активі.
Його треба докапіталізувати — тобто дати йому інвестиційних активів, або грошей щоб він міг ці активи придбати. Хто має це зробити? Звісно держава. Вона збирала з нас з вами гроші і витрачала їх, замість того, щоб інвестувати. Нехай віддає ПФУ всі свої підприємства. А ПФУ має найняти професійних керівників активів і отримувати з них інвестиційній дохід. Можна ще передати в ПФУ активи вищої ланки держчиновників — всі їхні палаци, яхти, авто та коштовності.
Було б непогано найняти когось з «Великої четвірки» щоб провести аудит ПФУ і нарешті оприлюднити його загальні дисконтовані зобов’язання.