Форум провідних міжнародних фінансових установ, членами якого є 12 міжнародних банків, що працюють в Україні, надіслав лист до Нацбанку та Мінфіну з проханням «обмежити реалізацію програми «Доступні кредити 5−7−9%». Про це йдеться у статті на Економічній правді.
«Дешеві кредити». Банки просять згорнути програму «5-7-9»
Що відомо
В листі голова правління Райффайзен Банку Олександр Писарук від імені всіх членів форуму заявляє, що наразі бюджетні кошти витрачаються переважно не на підтримку бізнесу, що постраждав від карантину та не на фінансування інвестиційних проєктів чи створення нових робочих місць, а на поповнення оборотних коштів платоспроможного бізнесу.
Читайте також: Програму «5−7−9%» поширять на мікрокредити ФОПам
Іншими словами: кошти платників податків спрямовані на пільгові кредити витрачаються не за призначенням, а виграють від них стійкі та цілком платоспроможні підприємства.
«Якщо за даними Райффайзен Банку скласти типовий портрет учасника програми, то це буде діюче підприємство сільського господарства, що отримало антикризовий кредит або рефінансування.
Здебільшого подібні підприємства є доволі стійкими, не зазнали значних втрат від згортання ділової активності у 2020 році та намагаються легально зменшити видатки від фінансової діяльності", — зазначається в листі.
Читайте також: Ощадбанк видав 2 млрд грн доступних кредитів за програмою «5−7−9%»
За даними Мінекономіки, на 2 серпня частка підприємств агросектору, які оформили пільгові кредити від початку роботи програми, сягає 46%. Левову частину цих кредитів видавали на початку цього року, у період посівної.
В листі наголошується: якщо залишити програму працювати так і надалі, то вона нестиме низку ризиків як для самих позичальників, так і для економіки в цілому.
Нагадаємо
В Україні 1 лютого 2020 року стартувала затверджена урядом програма «Доступні кредити 5−7−9%». Надання трьох можливих ставок за кредитами — 5%, 7% або 9% — залежить від розміру бізнесу та терміну його діяльності.
У квітні Кабінет Міністрів розширив державну програму «Доступні кредити 5−7−9%» на бізнес із річним доходом у 100 млн грн, тоді як раніше ця сума обмежувалася 50 млн грн. Також урядом було збільшено максимальну суму кредиту за програмою з 2 млн грн до 3 млн грн.
Коментарі - 22
А реально-то может быть и 20 и 30%)
Другое дело в том, что риск невозврата тела кредита остается у банка.
Не всем хочется потом судиться.
Вот и кредитуют только тех, кому кредиты не сильно нужны)
Много раз писала, в Украине % по кредиту не должен бывть низким.
Т.к. риск невозврата никуда не девается.
Инвестиций там нет, от силы 10% от всех которые вкладывают в обнов. обор-я, авто и т. д.
ЛЕГАЛЬНО же пытаются, какие вопросы!
О легальности или нелегальности никто не говорил.
Зачем налогоплатильщики должны по нерыночно низкой ставке помогать частному бизнесу?
И без того имеющему сверхдоходы.
Одни цены на растительное масло посмотрите.
Но нет.
Из них раздали «рефинанс», который ушел в «пирамиду ОВГЗ™» имени Шевченко.
Такова короткая и позорная история «стимулирования экономики эмиссией» в Украине.
Государству надо сначала думать над последствиями своих решений. Сами же нагнули банки, чтобы те запустили программу «5−7-9». Или думали, что кредиты пойдут строго по назначению?
Ну, никто ж не говорит что это нелегально. Речь о том что такая деятельность совершенно не совпадает с целями программы. Странно только что об этом говорят банки которым с таких кредитов только прибыль. А должны были бы говорить государственные чиновники которые обязаны контролировать что государсвенная программа доступного кредитования даёт пользу государству и обществу, а не отдельным бизнесменам за счёт государства и общества.
Государству надо сначала думать над последствиями своих решений.
Пока что об этом приходиться думать банкам.
============
Хоча ще у березні 2021 року міністр Сергій Марченко визнавав: програма потребує серйозного доопрацювання, оскільки бюджетні кошти потрапляють не тим, кому вони потрібні найбільше.
«Ми не можемо встановити обмеження, щоб кредити не видавалися певній галузі, це неправильно. До того ж багато аграріїв у 2020 році постраждали від посухи, їх також важливо підтримувати. На мій погляд, необхідно зібрати інформацію та вдосконалити вимоги до учасників», — сказав Марченко.
Співрозмовник ЕП в Мінфіні повідомив, що програму «Доступні кредити 5−7-9%» будуть переглядати у 2022 році. Зокрема, уряд може відмовитися від кредитування підприємств, які направляють гроші на поточну діяльність.
=======
Так что «цей дощ надовго»
Глядя на то, что происходит, я иногда искренне удивляюсь, как они штаны через голову не надевают.
А ну, местные кейнсианцы, выползайте из своих нор)