Національний банк України протягом минулого тижня затвердив такі зміни на ринку небанківських фінансових послуг. Про це повідомляє пресслужба регулятора.
Ринок небанківських фінансових послуг: зміни за тиждень
Усі рішення приймав комітет з питань нагляду та регулювання діяльності ринків небанківських фінансових послуг НБУ.
► Підписуйтесь на телеграм-канал «Мінфіну»:
головні фінансові новини
Дві установи поповнили ринок
Нацбанк уніс до Державного реєстру фінансових установ ТОВ «Приватна бесіда» і ТОВ «Фінансова компанія «Бебкоін мані». Крім того, остання компанія отримала дві ліцензії - на надання коштів у позику, в тому числі на умовах фінансового кредиту, а також на надання послуг з факторингу.
ТОВ «Приватна бесіда» наразі не має ліцензій на надання фінансових послуг.
Увага!
З 01.07.21 ПАТ «Розрахунковий центр» припиняє надання послуг за банківською ліцензією та не матиме права виконувати банківські операції, передбачені ст. 47 Закону України «Про банки і банківську діяльність», зокрема із відкриття та ведення поточних і коррахунків.
П’ять фінансових компаній позбавлено ліцензій через відмову у проведенні перевірки
За результатами позапланових інспекційних перевірок регулятор ухвалив рішення застосувати до п’яти фінансових компаній захід впливу у вигляді відкликання (анулювання) всіх ліцензії на провадження діяльності з надання фінансових послуг.
Захід впливу застосовано до:
- ТОВ «Фінансова компанія «Плаза фінанс»;
- ТОВ «Фінансова компанія «Лордекс»;
- ТОВ «Коммерсе Кредит Профіт»;
- ТОВ «Фінансова компанія «Артеміда»;
- ТОВ «Фінансова компанія «Дівіон».
Рішення про застосування заходів впливу набули чинності з 25 червня 2021 року. З цього дня вищезазначені фінансові компанії втрачають право здійснювати діяльність з надання фінансових послуг, що потребує наявності відповідної ліцензії, у тому числі:
- укладати договори (подовжувати строк діючих договорів) про надання фінансових послуг із клієнтами щодо виду фінансових послуг, на провадження яких було видано ліцензію;
- укладати договори (уносити зміни до діючих договорів) про надання фінансових послуг, які мають як наслідок збільшення зобов'язань учасника ринку небанківських фінансових послуг перед клієнтами щодо виду фінансових послуг, на провадження яких була видана ліцензія.
2 липня Нацбанк опублікував перелік компаній, які не подали документи про структуру власності.
Документи про свої структури власності не подали 18% учасників небанківського фінансового ринку, тобто 281 компанія із 1572.
Читайте також: Як рефінансування кредитів від Ocean. credit допомагає вибратися з кредитної ями
Вісім компаній не подали звітність і їм тимчасово зупинено ліцензії
НБУ на початку червня склав акти про правопорушення за неподання звітності за перший квартал 2021 року. Такі акти були складені за результатами безвиїзного нагляду.
Низка учасників ринку зазначене порушення не усунули та станом на початок липня свою звітність за вказаний період так і не подали:
- ПТ «Ломбард „Ізілон“ ТОВ „Ізілон“ і компанія»;
- ТОВ «Фінансова компанія «Віртуоз»;
- ТОВ «Фінансова компанія «Фінансовий достаток»;
- ТОВ «Бурлінк Лтд»;
- ТОВ «Фінансова компанія «Фін-Інвест»;
- ТОВ «Фінансова компанія «Інтернал Фінанс»;
- ТОВ «Фінансова компанія «Секвенція»;
- ТОВ «Фінансова компанія «Спейр».
Рішення про застосування заходів впливу набувають чинності з 5 липня 2021 року.
Компанії, до яких застосовані заходи впливу, можуть усунути порушення та подати звітність до Національного банку до 26 липня 2021 року. Також вони повинні подати регулятору звіт про усунення порушень та документи, що це підтверджують.
Рейтинг найкращих дешевих кредитів МФО
Вісім компаній виключено з реєстрів та вісім установ відмовилися від ліцензій
Нацбанк виключив із Державного реєстру фінансових установ шість компаній на підставі їх заяв:
- ТОВ «Фінансова компанія «Авансар»;
- ТОВ «Фінансова компанія «Армада»;
- ТОВ «Фінансова компанія «Кредит Фактор»;
- ТОВ «Фінансова компанія «Модена»;
- ТОВ «Фінансова компанія Трансфер Груп»;
- ПрАТ «Страхова компанія «Мономах». Страховик зазначив, що не має зобов’язань за договорами страхування чи перестрахування, а також невиконаних (або прострочених) зобов’язань перед страхувальниками;
- ТДВ Страхова компанія «Ніка» (виключена через відсутність чинних ліцензій; крім того, на останню звітну дату компанія була порушником обов’язкових нормативів платоспроможності та достатності капіталу, нормативу ризиковості операцій та нормативу якості активів. Страховик остаточно втратив статус фінансової установи);
- ТОВ «Ілта» (виключена із Реєстру осіб, які не є фінансовими установами, але мають право надавати окремі фінансові послуги).
Крім того, Національний банк відкликав (анулював) на підставі поданих заяв усі наявні ліцензії у:
- кредитної спілки «Ваш достаток». Станом на 1 квітня 2021 року відсутні зобов’язання перед її членами у вигляді внесків (вкладів) на депозитні рахунки. Загальні зобов’язання кредитної спілки становили 3 тис. грн, а активи — 582 тис. грн (частка від загального обсягу ринку кредитних спілок становить 0,025%). Капітал кредитної спілки дорівнює 579 тис. грн.
- ПрАТ «Страхова компанія «Мономах»;
- ПрАТ Страхова компанія «Кий Авіа Гарант». Обсяг страхових премій цієї компанії становив 1,2 млн грн станом на 31 березня 2021 року, а вартість активів — 30,1 млн грн. Частка ринку компанії за страховими преміями за ризиковими видами страхування дорівнювала 0,011% від загального обсягу. Компанія займалася страхуванням медичних втрат (53%), фінансових ризиків (17%), вантажів та багажу (вантажобагажу) (17%), наземного транспорту, крім залізничного (4,6%), страхуванням від нещасних випадків (7,1%) тощо.
Ліцензії на надання гарантій відкликані у:
- ТОВ «Фінансовий гарант»;
- ТОВ «Фінансова компанія «Солюшинс Фактор»;
- ТОВ «Фінансова компанія «Н.А.Груп»;
- ТОВ «Інвест Солюшинс Фактор»;
- ТОВ «Мега Фінанс».
Контекст
Національний банк раніше нагадав усім фінансовим компаніям-гарантам про необхідність виконання обов’язкових нормативів. Понад 40% фінансових компаній-гарантів із 310 ліцензованих станом на 1 січня 2021 року не дотримувалися вимог нормативів та мали хоча б один невиконаний норматив.
Після відкликання ліцензій фінансова установа позбавляється права провадити діяльність за видами відкликаних ліцензій. Відкликання ліцензій не позбавляє фінансову установу від виконання своїх зобов’язань за договорами про надання фінансових послуг.
Перевірити чинні ліцензії можна на сайті Національного банку України: небанківської фінансової установи — за посиланням, юридичної особи-лізингодавця — за посиланням.
Коментарі - 1