Нацкомісія, що здійснює держрегулювання в сферах енергетики та житлово-комунальних послуг (НКРЕКУ), розробила проєкт постанови про передачу повноважень щодо затвердження тарифів на рівень місцевих органів влади. Про це повідомила член НКРЕКУ Ольга Бабій на Ukrainian Gas Open 2021, організованому Energy Club в четвер, 10 червня.
Тарифи на тепло затверджуватиме місцева влада
► Підписуйтеся на телеграм-канал «Мінфіну»:
головні фінансові новини
Причини змін
«НКРЕКУ схвалила зміни до ліцензійних умов на виробництво і постачання тепла. З учорашнього дня встановлення тарифів на теплову енергію та гаряче водопостачання передано на місцевий рівень», — заявила Бабій.
За її словами, Комісія ухвалила таке рішення, оскільки при спробах з центру самостійно встановити тарифи, часто органи місцевого самоврядування не погоджували цю процедуру. Навіть були міста, які в момент прийняття тарифів не дозволяли затвердити їх через громадський спротив на місцях.
Член Комісії також послалася на програму діяльності Кабміну, згідно з якою одним з напрямів реалізації мети з надання якісних комунальних послуг є передача повноважень із загальнодержавного рівня на рівень місцевих органів влади. Це стосується регулювання діяльності підприємств теплопостачання, тобто узгодження інвестиційних програм і встановлення тарифів.
«Звичайно, ми як регулятор не відмовляємося від розробки ліцензійних умов, правил і не відмовляємося від відповідальності. Ми здійснюватимемо наш щоквартальний моніторинг діяльності таких підприємств. За результатами опалювального сезону вже разом з урядом прийматимемо рішення в цьому контексті, як діяти далі. Ринок теплопостачання ми не залишаємо, ми залишаємося там ідеологом ліцензійних умов», — підкреслила Бабій.
Читайте також: З 1 травня набув чинності річний тариф на газ. Скільки платитимуть українці
Що передбачає документ
Як повідомила НКРЕКУ на сайті, документ, зокрема, передбачає передачу всіх ліцензіатів у сфері теплопостачання, які підпадають під регулювання НКРЕКУ, на місцевий рівень. Це не стосується тих, хто здійснює господарську діяльність з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках.
Місцеві органи влади встановлюватимуть тарифи і затверджуватимуть плани розвитку для таких ліцензіатів.
Передаються, зокрема, 80 ліцензіатів (28 суб'єктів), які здійснюють діяльність з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії.
При цьому регулятор здійснюватиме моніторинг і контроль роботи всіх підприємств теплопостачання, в тому числі і тих, регулювання яких відбуватиметься на місцевому рівні, а також забезпечуватиме нормативно-правовий аспект їх діяльності.
Читайте також: Кабмін вирішив не змінювати тариф на електроенергію. Платити будемо 1,68 гривні
Контекст
«Якщо було прийнято політичне рішення про повну децентралізацію, то ми його будемо виконувати, — запевнив голова Комісії Валерій Тарасюк під час розгляду цього питання на відкритому засіданні 9 червня. — Регулятор з цього приводу спілкувався з профільним міністерством і урядом, які однозначно підтримують, просять і наполягають прийняти таке рішення. Більш того, це офіційна позиція уряду, який вніс до парламенту відповідний законопроєкт».
У рамках реформи децентралізації влади в Україні на місцевий рівень були передані 623 схожих ліцензіата.
Також НКРЕКУ підтримують профільні галузеві асоціації. Разом з тим, є підприємства, такі як Рівнетеплоенерго і Черкаситеплокомуненерго і ряд інших, які не підтримують таке рішення. «Однак, ми повинні виробити єдиний підхід, адже це рішення концептуальне. Після схвалення проєкту постанови у нас буде час протягом майже двох тижнів на обговорення і узгодження позицій», — підсумував Тарасюк.
Коментарі - 1
https://www.youtube.com/watch?v=o3RGjia9lE0
Не пропаганда соловьева — Смотреть с 38:00 — украинец эмоционально о «работе» американского менеджмента в нафтогазе.