За даними НБУ, станом на 1 травня 2021 року серед порушників нормативів було зафіксовано 7 банків, серед яких Промінвестбанк знову встиг порушити аж чотири нормативи, а Індустріалбанк — два. Про це свідчать статистичні дані, оприлюднені регулятором.
НБУ розповів, скільки банків порушує нормативи
►Підписуйтеся на сторінку «Мінфіну» у фейсбуці:
головні фінансові новини
Хто порушував нормативи
Норматив максимального розміру кредитного ризику на одного контрагента (Н7; має бути не більше 25%):
- Промінвестбанк — 84,56%;
- Індустріалбанк — 49,07%;
- Сбербанк — 46,63%.
Норматив максимального розміру кредитного ризику за операціями з пов`язаними особами (Н9; має бути не більше 25%):
- Перший інвестиційний банк — 44,07%;
- Юнекс Банк — 25,95%.
Норматив ризику загальної довгої відкритої валютної позиції (Л13−1; має бути не більше 10%):
- Ощадбанк — 128,4%;
- Промінвестбанк — 114,6%;
- Приватбанк — 86,16%;
- Індустріалбанк — 14,9%.
Норматив ризику загальної короткої відкритої валютної позиції (Л13−2; має бути не більше 10%) — і знову Промінвестбанк — 112,4%.
З нормативом коефіцієнта чистого стабільного фінансування (NSFR; має бути не менше 80%) так и не впорався Промінвестбанк — 27,4%.
Читайте також: Які банки порушують та ледь виконують новий норматив НБУ
Нагадаємо
Нещодавно НБУ повідомив, що не застосовуватиме до 31 грудня 2021 року, тобто протягом 7 місяців, до банків та банківських груп заходів впливу за порушення встановлених вимог щодо достатності капіталу, ліквідності, кредитного ризику, обмеження операцій між банком та пов’язаними з інвестором за субординованим боргом особами.
Таке рішення обумовлене подовженням дії карантину та обмежувальних заходів, підкреслив Нацбанк, але діятиме воно лише у разі, якщо порушення виникли через негативний вплив цих факторів на показники діяльності банку чи його боржників. І це в разі, якщо банки, враховуючи рекомендації Нацбанку, не здійснювали розподіл прибутків за 2019 та 2020 роки шляхом виплати дивідендів та дотримуються встановлених обмежень у своїй діяльності", додав регулятор.
Контекст
Національний банк змінив вимоги до розрахунку нормативів достатності капіталу, ліквідності та кредитного ризику. Так, НБУ зокрема розширив перелік активів, до яких під час розрахунку нормативів достатності капіталу застосовується вага ризику 0%. Наразі до цієї категорії віднесено всі вимоги банку до центральних органів виконавчої влади в гривні.
Крім того, надано можливість під час розрахунку нормативів кредитного ризику (Н7, Н8) не враховувати вимоги банку до центральних органів виконавчої влади як у гривні, так і в іноземній валюті. Такі зміни відповідають положенням європейського законодавства щодо оцінки суверенних боргів.
Також передбачено право банку під час розрахунку нормативу короткострокової ліквідності (Н6):
- враховувати необтяжені боргові цінні папери центральних органів виконавчої влади, що рефінансуються НБУ, без урахування строку їх погашення;
- включати зобов’язання перед Нацбанком після зменшення на надане за ними забезпечення.
Читайте також: Здаємо нормативи: які банки ледь виконують вимоги НБУ
Водночас НБУ дозволив не зменшувати розмір регулятивного капіталу на нараховані доходи, що виникли в банку-покупця під час придбання облігацій внутрішньої державної позики на вторинному ринку, оскільки такі доходи не є доходами цього банку та відповідно не мали впливу на розмір його регулятивного капіталу.
Коментарі