Національний банк України визначив основні тренди карткового бізнесу у 2020 році. Ключовий висновок: платіжна інфраструктура дедалі розширюється, і насамперед у бік безготівкових платежів. Так, кількість торговельних платіжних терміналів за п’ять років зросла вдвічі, наводить цифри пресслужба Нацбанку на офіційному сайті.
Кількість торговельних платіжних терміналів зросла вдвічі
Пандемія допомогла
Карантинні обмеження надали у 2020 році імпульсу до розвитку платіжної інфраструктури, що свідчить про зростання обсягів безготівкових розрахунків у країні. Основними трендами у цій сфері стали динамічний приріст платіжних терміналів і скорочення банкоматів.
Кількість платіжних терміналів (контактних і безконтактних) у розрахунку на 1 млн постійного населення України станом на 01 січня 2021 року становила 9,4 тис. шт. (рік тому — 8,4 тис. шт. на 1 млн населення).
Мережа торговельних pos-терміналів в Україні за рік зросла на понад 12% - до 375 тис. Водночас майже 87% торговельних платіжних терміналів забезпечують можливість здійснення безконтактної оплати.
Загалом за останні п’ять років кількість торговельних платіжних терміналів збільшилася майже вдвічі - зі 199,8 до 375,0 тис.
Серед банків лідером у 2020 році став Приватбанк. І тільки інші державні банки зменшили кількість POS-терміналів.
- Приватбанк — +19 тис. од.;
- банки з іноземним капіталом — +5,5 тис. од.;
- банки з приватним капіталом — +2,4 тис. од.;
- державні банки — -11 тис. од.
Натомість кількість банкоматів невпинно скорочується по всіх банківських групах — у 2020 році банки вилучили зі своєї АТМ-мережі 1175 банкоматів.
У розрізі банківських груп динаміка кількості «автоматичних касирів» має такий вигляд:
- банки з іноземним капіталом — -0,7 тис. од.;
- Приватбанк — -0,2 тис. од.;
- державні банки — -0,2 тис. од.;
- банки з приватним капіталом — -0,1 тис. од.
Читайте також: Кількість активних платіжних карток в Україні зросла на 5,5 мільйона
Регіональний розподіл
Розміщення термінальної мережі на території України залишається нерівномірним. Найбільша кількість платіжних терміналів на одного жителя зосереджено у місті Києві, Київській, Дніпропетровській, Одеській та Харківській областях. Найменша — у Закарпатській, Чернівецькій, Тернопільській областях, Луганській та Донецькій областях.
Водночас у Тернопільській області у 2020 році спостерігалися найвищі темпи зростання кількості платіжних терміналів. Так, у розрахунку на 1 млн населення кількість платіжних терміналів у 2020 році проти 2019 року збільшилася майже на чверть — на 23%.
Кількість суб'єктів господарювання, які приймають платіжні картки, за рік зросла більше ніж на третину (на 36,1%) — до 326,9 тис.
Довідково
Станом на 01 січня 2021 року в Україні зареєстровано 70 учасників карткових платіжних систем.
Коментарі - 1
https://www.youtube.com/watch?v=VnOitsiSvzQ
Додавайте коментарі, ваші питання і лайки під відео ;)
Підписуйтесь на канал: https://www.youtube.com/channel/UCaK1wF6B3xDCQT0_yyeP9yQ