25 листопада 2020, 18:52 Читать на русском

Кабмін визначив механізм надання державних гарантій для МСБ

Сьогодні, 25 листопада, уряд ухвалив постанову «Про деякі питання надання державних гарантій на портфельній основі у 2020 році». Про це повідомило Міністерство фінансів на офіційному сайті.

Кабмін визначив механізм надання державних гарантій для МСБ
Фото: minfin.com.ua

Постанова визначає механізм надання державних гарантій для забезпечення часткового виконання боргових зобов’язань за портфелем кредитів банків-кредиторів, що надаються суб’єктам господарювання — мікропідприємництву, малому та/або середньому підприємництву. 

Що регулює документ

Постановою також встановлено порядок відбору банків, які матимуть право отримувати такі гарантії, та умови надання державних гарантій на портфельній основі. Зокрема, за результатами відбору банків, які бажають взяти участь у цій програмі, рішенням уряду буде визначено банки-кредитори та ліміти надання державних гарантій для кожного такого кредитора.

На підставі цих рішень з банками-кредиторами укладається договір щодо надання державної гарантії на портфельній основі на термін до 5 років. При цьому державною гарантією забезпечується до 50% боргових зобов’язань за портфелем кредитів та до 70% за кожним окремим кредитом. Кредитори, у свою чергу, формують портфель кредитів.

Державні гарантії на портфельній основі надаватимуться в обсязі, визначеному Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» – 5 млрд грн.

Одночасно постанова вносить зміни до Порядку надання фінансової державної підтримки суб’єктам мікропідприємництва та малого підприємництва (постанова Кабміну № 28). Завдяки цим змінам виникає можливість поєднання компенсації відсоткової ставки, що надається в рамках цього Порядку, з наданням державних гарантій на портфельній основі.

Читайте також: Чи варто бізнесу розраховувати на кредити під держгарантії

Хто може бути банком-кредитором

Банками-кредиторами можуть бути банки, які:

  • складають звітність відповідно до міжнародних стандартів;
  • не віднесені до категорії проблемних та/або неплатоспроможних;
  • не мають простроченої заборгованості перед державним бюджетом;
  • дотримуються вимог, встановлених НБУ щодо формування та зберігання резервів та мають працюючий гривневий кредитний портфель клієнтів мікро-, малого та середнього бізнесу не менше, ніж 500 млн грн.

Також урядовим рішенням Укрексімбанк визначено агентом гаранта, до повноважень якого належить перевірка правильності отриманих від банків документів, оцінка та моніторинг портфеля кредитів тощо.

Читайте також: Кредити під держгарантії. У 2021 році держава має виплатити майже 5 мільярдів

Які кредити належать до портфеля з держгарантіями

До портфеля кредитів, який ймовірно буде частково забезпечено державними гарантіями, може бути включено кредити, які надаються:

  • суб’єктам мікро-, малого та середнього підприємництва, строк ведення господарської діяльності яких перевищує 1 рік та які не є банкрутами та/або проти них не порушено справи про банкрутство;
  • на фінансування інвестиційного проєкту, інвестиційні цілі, а також на рефінансування заборгованості за іншими кредитами (включаючи кредити за програмою «5-7-9»);
  • у гривні строком від 1 до 10 років у сумі не більше 100 млн грн за ставкою не вище UIRD +6%; додаткове забезпечення за якими надається позичальниками обсягом не більше 60% від суми кредиту з урахуванням коефіцієнтів ліквідності НБУ;
  • на незаборонену законодавством діяльність.

Бажаєте знати про фінанси та інвестиції більше? Стежте за ексклюзивними матеріалами «Мінфіну» в телеграм-каналі

Коментарі

Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися