Мінфін - Курси валют України

Встановити
18 листопада 2020, 11:48

НБУ посилить вимоги до кредитної активності фінкомпаній

Нацбанк готує фінансовим компаніям вимоги до кредитування, аналогічні тим, які існують для банків. Про це розповіла начальниця управління захисту прав споживачів фінансових послуг НБУ Ольга Лобайчук, пише Finclub.

Нацбанк готує фінансовим компаніям вимоги до кредитування, аналогічні тим, які існують для банків.
Фото: flickr.com

Кредити під контролем

«Як і в банків, є 49-та постанова з розрахунку реальної відсоткової ставки за кредитом, зараз така сама методика надана для обговорення з небанківськими установами. І оскільки в нас новий закон, з 8 січня кредити, менші за мінімальну заробітну плату, підпадають під цей закон і стають «споживчими». Відповідно, формула накладається і на них», – розповіла Лобайчук.

Що готує НБУ

Вже зараз НБУ готує правила розрахунку реальної кредитної ставки для фінкомпаній, які найчастіше видавали саме кредити, на які незабаром почне поширюватися закон «Про споживче кредитування».

«В цьому кварталі ми затвердимо вимоги до розрахунку ставки, а в наступному в нас заплановано два документи: перший – це розкриття інформації на сайті та у рекламі, а другий – вимоги до договорів», – перерахувала вона очікувані зміни для небанківського ринку.

Читайте також: Фінустанови розкриватимуть повну вартість мікрокредитів. Президент підписав закон

НБУ в регламенті банківських і небанківських договорів в тому числі «заборонить» дрібний шрифт.

«Ми спілкуємося із банками, обговорюємо, які ще норми потрібні та яким шрифтом потрібно оформлювати договори. Аналогічний документ буде для фінансових компаній в I кварталі. Але оскільки вони надають кредити також онлайн – у них первинний підпис через сайт, там буде окремий розділ щодо специфіки електронних договорів», – пояснила Лобайчук.

Нагадаємо

З 2017 року діє закон «Про споживче кредитування». На його виконання НБУ постановою № 49 затвердив «Правила розрахунку банками загальної вартості кредиту для споживача та реальної річної процентної ставки за договором про споживчий кредит». Але цей закон не поширювався на короткі кредити (до місяця) та незначні кредити (менше мінімальної заробітної плати). Але у вересні 2020 року парламент скасував цю «пільгу» – оновлений закон набуде чинності саме 8 січня 2021-го.

Читайте також: Ольга Лобайчук: НБУ планує оновити вимоги до банківських договорів

15 вересня Верховна Рада розширила перелік кредитних договорів, на які поширюється дія закону «Про споживче кредитування», зокрема в сфері мікрокредитування та підвищення якості системи кредитних історій фізичних осіб.

З 1 вересня на сайтах банків мали б запрацювати кредитні і депозитні калькулятори. З їх допомогою клієнти мають дізнатися реальну суму заробітку від вкладу і реальні суми платежів за позиками.

Наприкінці січня чинності набрав закон про захист прав споживачів фінансових послуг.

Новий закон зобов’язує банки й інші фінустанови розкривати реальну вартість фінансових продуктів. Тобто, разом із усіма комісіями, вартістю страховки, послуг нотаріуса, податковими відрахуваннями тощо.

Іншими словами, і в рекламі, і на сайті банки повинні вказувати ефективну процентну ставку. Особливо це стосується кредитів.

Читайте також: Нацбанк посилить вимоги до кредитів фізосіб

Що чекає на порушників

Нацбанк обіцяє і надалі контролювати, як фінустанови виконуватимуть нові вимоги. З 1 вересня управління захисту прав споживачів фінансових послуг НБУ здійснюватиме щоденний моніторинг вебсайтів і реклами банків.

Долучатися до цього процесу НБУ закликає і споживачів.

При виявленні порушень регулятор почне із попереджень. Але якщо цього виявиться замало, переходитиме до жорсткіших дій.

Коментарі

Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися