Мінфін - Курси валют України

Встановити
2 листопада 2020, 17:09

9 з 10. Чому Нацбанк у жовтні вирішив зберегти облікову ставку

9 з 10 членів комітету з монетарної політики Нацбанку погодилися, що доцільніше зберегти ставку в жовтні незмінною – на рівні 6% річних. Про це йдеться у повідомленні НБУ.

9 з 10 членів комітету з монетарної політики Нацбанку погодилися, що доцільніше зберегти ставку в жовтні незмінною – на рівні 6% річних.
Фото: ukrinform.ua

За даними НБУ, таке рішення було схвалене, зважаючи на істотний ступінь невизначеності та симетричний баланс інфляційних ризиків.

9 з 10

Лише один із членів Комітету монетарної політики висловився за зниження ключової ставки на 0,25 в.п. до 5,75%.

На його думку, погіршення епідемічної ситуації та можливе запровадження більш жорстких карантинних обмежень негативно позначиться на доходах населення та суттєво стримає й без того нерівномірне відновлення внутрішнього попиту та економічної активності. Це матиме потужний дезінфляційний ефект, який із надлишком компенсує вплив інших факторів.

Відповідно не варто очікувати на прогнозному горизонті суттєвого прискорення інфляції. За таких умов Національний банк має простір для зниження ключової ставки з метою підтримки економіки.

Читайте також: Коли кредити стануть дешевшими і до чого тут облікова ставка НБУ

Цей член КМП також зазначив, що не вважає зростання дохідності за ОВДП фактором, який НБУ має брати до уваги під час прийняття рішення щодо ключової ставки. Центробанк таргетує короткий кінець кривої дохідності, тоді як зміни на довгому кінці кривої обумовлюються впливом зовсім інших факторів, які не обов’язково корелюють зі змінами ключової ставки. Наразі короткий кінець кривої дохідності за ОВДП перебуває близько до облікової ставки, а довгий її кінець реагує переважно на очікування ринку щодо значної пропозиції ОВДП до кінця цього року та в майбутньому.

Під час обговорення прогнозної траєкторії ключової ставки думки членів КМП розділилися.

Більшість членів КМП, зважаючи на очікуване зростання інфляційних ризиків на прогнозному горизонті, висловилися за збереження ставки на рівні 6% до кінця 2020 року із перспективою до підвищення ключової ставки в 2021 році. З іншого боку, інші члени КМП очікують, що посилення епідемії зумовить необхідність підтримки економічної активності подальшим зниженням ставки вже в грудні цього року.

Учасники дискусії дійшли консенсусу, що подальша монетарна політика НБУ залежатиме насамперед від розвитку епідемічної ситуації, досягнення прогресу в співпраці з міжнародними фінансовими партнерами, а також від затверджених параметрів бюджетної політики.

Читайте також: Банки вже не соромляться платити за гривневими депозитами 5% річних

Усі погодилися, що якщо відновлення внутрішнього попиту та ділової активності виявиться нестійким, Нацбанк надасть економіці додатковий монетарний імпульс. З іншого боку, в разі надмірного посилення інфляційного тиску Національний банк готовий до підвищення ключової ставки.

Що означає зміна ставки

Зміна облікової ставки є важливим сигналом для визначення банками процентних ставок за вкладами і позиками.

Зниження облікової ставки НБУ вплине на зниження ставок по депозитами для населення.

Оформити кредит за вигідною ставкою завдяки бонусам від «Мінфіну»

«Утримання ключової ставки на рівні нижче нейтрального свідчить про стимулюючий характер монетарної політики і залишає простір для подальшого зниження відсоткових ставок в економіці», — ідеться в пресрелізі НБУ.

Як змінювалася ставка раніше

  • 3 вересня Правління Національного банку ухвалило рішення залишити незмінною облікову ставку на рівні 6%.
  • Цикл зниження облікової ставки почався в квітні 2019 року, коли регулятор знизив її з 18% до 17,5%. Після цього протягом минулого року Нацбанк переглядав її розмір ще кілька разів.
  • 11 червня Правління Національного банку прийняло рішення знизити облікову ставку з 8% до 6% річних. Це найнижчий рівень облікової ставки в історії незалежної України.
  • 23 липня Нацбанк залишив ставку незмінною на рівні 6%.

Коментарі

Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися