26 березня 2020, 11:00 Читать на русском

Як скористатися «карантинними законами»: практичні поради

Прийняті Верховною Радою закони 530-IX та 533-IX, які запроваджують низку послаблень бізнесу та громадян на період карантину,  викликали чимало запитань.

Прийняті Верховною Радою закони 530-IX та 533-IX, які пом’якшують умови для бізнесу та громадян на період карантину, продовжують викликати запитання у платників податків.

Як під час карантину сплачувати податки, чи чекати на контролерів, як надаватимуться адміністративні послуги, про це та інше  у колонці для «Мінфіну» розповів юрист AVELLUM Олесь Бідношия.

Чи можна списати податковий борг?

Суттєве нововведення - зміни до ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні».  Цими змінами до переліку форс-мажорних обставин включений  карантин, який запроваджується Кабміном.

Для платника податків, який зазнав збитків через уведення карантину, ця норма відкриває можливість зменшити податкове навантаження. Оскільки податковий борг, що виник внаслідок форс-мажорних обставин, визнається безнадійним і підлягає списанню (п. 101.2.4 Податкового кодексу).

Утім, платник податків повинен довести, що причиною виникнення податкового боргу стало саме запровадження карантинних заходів. Тож, наскільки дієвим цей інструмент виявиться на практиці, сказати складно.

Читайте також: ТПП розповіла, як працювати бізнесу в умовах форс-мажору

Зупинення перебігу строків надання адміністративних послуг

Під час карантину видача ліцензій, дозволів, довідок, деякі реєстраційні дії можуть бути затримані через зупинення перебігу строків надання адміністративних послуг.

Перебіг цих строків повністю зупиняється на час карантину, а після карантину – продовжується з урахуванням часу, що минув до зупинення перебігу. Наприклад, якщо за два дні до оголошення карантину ви звернулися за наданням адміністративної послуги, строк надання якої становить 30 календарних днів, «дедлайн» для надання такої послуги спливе через 28 календарних днів після припинення карантину.

Чи можна продовжити строк адміністративного оскарження рішення податкової?

«Карантинні» закони не містять застережень щодо строків адміністративного оскарження рішень податкових органів. Утім, п. 102.6.4 Податкового кодексу передбачає, що кінцевий строк адміністративного оскарження може бути продовжений за заявою платника податків, якщо платник податків мав обмежену свободу пересування внаслідок обставин непереборної сили. Ця норма поширюється як на фізичних осіб, так і на посадові особи юридичних осіб.

У цьому випадку продовження строку адміністративного оскарження погоджує керівник податкового органу. Водночас обставини, через які особа не змогла подати скаргу протягом встановленого законом строку, необхідно підтвердити документально. На практиці це може викликати певні труднощі.

Читайте також: Залишити на майбутнє чи забрати гроші. Що робити ФОПам, які вже сплатили ЄСВ за березень

Мораторій на проведення перевірок

До 31 травня 2020 року заборонено проведення перевірок Держпраці, ДСНС, Державною екологічною інспекцією та іншими органами державного контролю.

Винятки становлять перевірки підприємств з високим ступенем ризику, перевірки у сфері державних регульованих цін, та перевірки у сфері санітарного та епідеміологічного благополуччя населення. При цьому мораторій поширюється лише на планові перевірки. Як і раніше, контролюючі органи можуть ініціювати проведення позапланових перевірок.

Для перевірок податкових органів є окремі обмеження. З 18 березня по 31 травня 2020 року введено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок – як планових, так і позапланових.

Як виняток — позапланові перевірки щодо законності декларування від’ємного значення ПДВ або бюджетного відшкодування ПДВ на суму більше 100 тис. грн. Мораторій на проведення перевірок щодо єдиного внеску встановили до 18 травня 2020 року.

Тимчасове скасування штрафів за порушення податкового законодавства

За порушення, вчинені з 1 березня по 31 травня 2020 року, податкова не штрафуватиме. Винятки – це санкції за порушення, пов’язані з:

  • нарахуванням та сплатою ПДВ, акцизного податку та рентної плати;
  • відчуженням майна у податковій заставі без згоди податкової;
  • обігом та обліком пального та етилового спирту на акцизних складах;
  • недотриманням вимог до договорів недержавного пенсійного забезпечення та довгострокового страхування життя.

Пеня за період з 1 березня по 31 травня 2020 року платникам податків не нараховується.

Читайте також: Податкова розповіла, як сплачувати податки під час карантину

Коментарі - 2

+
+8
AleksandrBank
AleksandrBank
26 березня 2020, 17:35
#
Спасибо за разъяснения, многим полезно.
+
+22
Narod123
Narod123
26 березня 2020, 21:47
#
А льготы то где?
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися
 
Реклама