Мінфін - Курси валют України

Встановити
6 листопада 2019, 17:14

До чого призведе зменшення штрафів для роботодавців

Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект про зміни до Кодексу законів про працю (№1233). Нововведення передбачають істотне зниження штрафів для роботодавців за порушення трудових норм.

Верховная Рада приняла в первом чтении законопроект об изменениях в Кодекс законов о труде (№1233).
фото: teletype

До чого призведуть зміни і чи є ризик порушення прав працівників, розповів в колонці для НВ юрист ILF Олексій Головін. «Мінфін» пропонує ознайомитися з ключовими тезами публікації.

За що штрафують

Допуск до роботи неоформленого працівника або виплата заробітної плати в конверті

Станом на сьогодні за таке порушення розмір штрафу — 30 мінімальних раробітних плат, тобто 125 190 грн. Якщо законопроект приймуть, то штраф знизиться до 4 «мінімалок» і буде становити 16 692 грн. При цьому, Держпраці матиме право штрафувати за таке порушення тільки, якщо воно буде вчинено вдруге протягом 365 днів. Вперше роботодавців будуть лише попереджати.

На практиці притягнення роботодавців до відповідальності може відбуватися так. Держпраці приходить на інспекційне відвідування. Якщо під час нього інспектор виявляє неоформлені трудові відносини, він видає припис, яким зобов’язує роботодавця усунути виявлені порушення. Якщо роботодавець не надає доказів на підтвердження усунення порушень (в термін, який вказано в приписі), Держпраці знову виходить на інспекційне відвідування. Якщо під час повторної перевірки встановлюється, що порушення не усунені, тільки тоді накладається штраф.

Також не слід забувати, що зараз Держпраці не має права перевіряти будь-що, крім питань охорони праці та зайнятості населення. Це означає, що інспектори, не маючи достатніх підстав вважати, що роботодавець порушує законодавство про працю, прийти на перевірку не зможуть.

Проте, така підстава може з’явитися в будь-який момент. Це можуть бути: заяви від співробітника, інформації зі ЗМІ, від податкової, ПФУ, профспілки тощо. Маючи щось з цього, Держпраці зможе прийти до вас на позапланову перевірку — і тут уже вони постараються перевірити все, що стосуєть їхньої сфери відповідальності.

Недотримання мінімальних гарантій в оплаті праці

Як показала практика, саме за такі порушення роботодавців штрафували найбільше та найчастіше.

По-перше, це пов’язано з тим, що перелік порушень, які підпадають під цю категорію, досить великий. Це:

  • сплата заробітної плати в розмірі менше мінімальної,
  • не проведення індексації,
  • відсутність компенсації за роботу в вихідний, святковий день або надурочних годин тощо.

По-друге, трудове законодавство наразі дуже застаріле та не гнучке, а тому часто неможливо врахувати всіх нюансів і уникнути порушень, навіть коли роботодавець намагається дотримуватися всіх можливих норм. Звичайна помилка кадровика або бухгалтера може призвести до значних штрафів від Держпраці.

По-третє, за незначне (в фінансовому плані) порушення (наприклад, неоплату в подвійному розмірі навіть однієї години надурочної роботи) може накладатися необгрунтовано великий штраф.

Саме тому зменшення розміру штрафу з 10 «мінімалок» (41 173 грн) до двох (8 346 грн) за кожного працівника, щодо якого вчинено порушення — це однозначне зменшення тиску на роботодавця та позитивна зміна.

Недотримання гарантій для працівників, залучених до військової та альтернативної (невійськової служби)

Тут пропонується зменшити розмір штрафу за порушення з 10 МЗП (41 173,00 грн) до 2 МЗП (8 346,00 грн) за кожного працівника, щодо якого вчинено порушення.

Недопуск до перевірки з питань виявлення тіньової зайнятості

Тут також може відбутися значне зменшення тиску на роботодавця на старті перевірки. Штраф зменшено зі 100 мінімальних зарплат (417 300 грн) до 8 (33 384 грн).

Інші порушення законодавства про працю

Якщо в вище описаних випадках йшлося про значне спрощення життя роботодавцям, то ця норма дещо врівноважує ситуацію, і все ж таки, змушує роботодавців дотримуватися трудового законодавства.

Читайте також: Чого чекати від скасування податку для молоді

Сам розмір штрафу не зміниться — це одна «мінімалка» (4 173 грн). Однак, зараз він накладається за всі інші порушення законодавства про працю в сукупності. Тобто, скільки б інших порушень не було допущено — штраф все одно не може бути більше 1 МЗП.

Законопроектом пропонується ж встановити штраф в розмірі 1 МЗП за кожне окремо виявлене порушення, але за повторне протягом 365 днів їх вчинення.

Проте, якщо роботодавець вчасно усуне порушення (відповідно до припису перевіряючих), його притягувати до відповідальності не будуть. Це правило не поширюється тільки на порушення в частині неоформлених трудових відносин.

Що зміни означають на практиці

У законопроекту є два полярних наслідки. З одного боку, він значно знизить тиск на роботодавців, в тому числі зменшить корупційні ризики. З іншого — існує ризик того, що роботодавці почнуть повертатися до тіньової зайнятості.

Читайте також: Заробітчани: свої поїхали, запрошуйте чужих

Швидше за все, під пресингом профспілок його відкоригують. І візьмуть компромісне рішення — розмір штрафів знизять, але не так кардинально, як пропонують зараз.

Коментарі - 1

+
+15
Bischof
Bischof
6 листопада 2019, 17:32
#
Чтобы работодатели не возвращались к теневой занятости, нужно снижать налоги на труд и менять пещерный КЗоТ. А штрафы снижают потому, что с момента их введения в 2017 году нифига не поменялось. Они тупо не работают. Когда предприятие штрафуют на 1 млн. грн за нескольких работников, то проще закрыть такое предприятие или дать взятку инспектору. Появилось даже куча контор, которые предлагали «решить вопрос» со штрафом.
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися