Мінфін - Курси валют України

Встановити
11 січня 2019, 17:04

Все, що ви хотіли знати про інфляцію у 2018 році

Нацбанк надав розгорнутий коментар щодо інфляції в Україні у 2018 році.

За даними Держстату споживча інфляція сповільнилася з 13,7% у 2017 році до 9,8% у 2018 році. Це свідчить про розворот тренду зростання інфляції, який спостерігався у 2017 році, та послаблення фундаментального інфляційного тиску на українську економіку.

*- грудень до грудня попереднього року

Однак, попри очікуване зниження, за підсумками року інфляція перевищила ціль Нацбанку 6% ± 2 в.п. на кінець 2018 року.

Чинники, які сприяли зниженню інфляції

Розвернути тренд зростання інфляції та знизити її до однознакового рівня за підсумками року вперше за п’ять років допомогла насамперед жорстка монетарна політика Національного банку.

Поступове підвищення облікової ставки почалося з жовтня 2017 року, з огляду на посилення інфляційних ризиків. Впродовж минулого року Правління Національного банку чотири рази підвищувало облікову ставку – загалом на 3,5 в.п. до поточних 18,0% річних. Це зумовило підвищення процентних ставок і, відповідно, стимулювало до збільшення заощаджень. Також це допомогло зміцнитися курсу гривні до валют країн – основних торговельних партнерів України.

Вкладайте гроші вигідно з програмою «Бонус до депозитів»

Уповільнення інфляції відбувалося завдяки сприятливій ціновій кон’юнктурі для українського експорту на зовнішніх ринках в першій половині року і рекордному врожаю зернових у другому півріччі. Ці фактори підтримували високу пропозицію валюти на міжбанківському валютному ринку і створювали умови для зміцнення курсу гривні.

Зниженню інфляції також сприяло розширення внутрішніх пропозицій на деякі продукти харчування за рахунок високого урожаю фруктів та олійних, збільшення виробництва продукції птахівництва, а також завдяки зниженню світових цін на продукти харчування.

Чинники, які розганяли інфляцію

Головним чином це ті чинники, на які монетарна політика має обмежений вплив. Мова йде, в першу чергу, про підвищення адміністративно регульованих цін і тарифів, зростання виробничих витрат під впливом підвищення заробітних плат, підвищення світових цін на нафту протягом більшої частини року, а також звуження пропозиції овочів борщового набору через несприятливі погодні умови.

Важливим драйвером інфляції також був споживчий попит, який зростав разом з підвищенням заробітних плат. У січні-листопаді 2018 року реальні заробітні плати були на 12,8% вище порівняно з аналогічним періодом 2017 року. Вагомими чинниками, що впливали на економічні настрої, були невизначеність щодо відновлення співпраці з Міжнародним валютним фондом та високі зовнішні ризики.

Базова інфляція у 2018 році уповільнилася до 8,7% порівняно з 9,5% у 2017 році

По-перше, дещо знизилися темпи зростання цін на продукти харчування з високим ступенем обробки, зокрема на молочні та м'ясні продукти, соняшникову олію.

По-друге, знизилися темпи зростання цін на непродовольчі товари, в основному імпортні, завдяки сприятливій ситуації на валютному ринку. Зокрема, нижчими темпами, ніж торік, зростали ціни на побутову техніку, автомобілі, меблі. А телевізори, мобільні телефони та комп’ютерна техніка виявилися навіть дешевшими, ніж рік тому. Темпи зростання ціни на одяг та взуття також залишилися низькими.

Водночас зростання цін на послуги, що входять до базової інфляції, прискорилося внаслідок підвищення виробничих витрат і пожвавлення споживчого попиту. Зокрема, суттєво подорожчали послуги мобільного зв’язку, лікарень, ремонтних робіт, утримання будинків та прибудинкових територій, страхування автомобілів, оренди житла.

Крім того, досить високими темпами зростали ціни на хліб, кондитерські та макаронні вироби через подорожчання борошна та збільшення інших виробничих витрат.

Читайте також: Комуналка, проїзд та їжа: що буде дорожчати у 2019 році

Зростання цін на сирі продукти харчування сповільнилося у 2018 році до 3,3% з 23,5% роком раніше. Суттєво знизилися ціни на фрукти, насамперед завдяки високим показникам урожаю яблук і нижчим цінам на імпортовані банани та цитрусові, а також ціни на яйця.

Водночас високими темпами зростали ціни на овочі, які входять до борщового набору. Така динаміка відображала звуження їх пропозиції через несприятливі погодні умови і слабкий урожай овочів у Європі та окремих овочів вітчизняного виробництва. Наприклад, ціни на цибулю зросли втричі, а буряк та морква подорожчали на 74,6% та 79,1% у річному вимірі відповідно. Окрім того, через зростання цін на зовнішніх ринках і обмежену пропозицію якісної сировини суттєво подорожчало борошно.

Зростання цін та тарифів, що регулюються адміністративно, пришвидшилося з 16,1% у 2017 році до 18,0%. Протягом року було суттєво підвищено тарифи на природний газ для населення, поштові, телефонні, транспортні послуги, водопостачання та водовідведення, високими темпами зростали ціни на тютюнові вироби.

Зростання цін на паливо сповільнилося з 20,0% у 2017 році до 9,1% у 2018 році внаслідок розвороту тренду світових цін на нафту – після стрімкого зростання протягом більшої частини року, в останні місяці вони різко знизилися, а також за рахунок зміцнення гривні.

Коментарі - 4

+
+27
AleksandrBank
AleksandrBank
11 січня 2019, 18:15
#
Да уже все обсудили.

давайте не теряйте время, инфляция на 2019 на уровне 6,5-7%.
+
0
Григорий П
Григорий П
14 січня 2019, 3:03
#
Инфляция — не есть зло. Во первых — кушаем не инфляцию, а еду которая вместе со всеми товарами и услугами прилично дорожает. Во-вторых, можно так доснижаться, что закроются все направления по экспорту из-за низкой рентабельности (ну кроме курятины и кондитерки)
+
0
demich
demich
14 січня 2019, 12:07
#
А по еде то около 16% инфляция, вот эта цифра и ближе всего к отдельному жителю украины
+
0
jurius
jurius
21 січня 2019, 2:13
#
Думаю неизбежное повышение цен на коммуналку в 2019 г. должно чуть-чуть добавить в копилку инфляции
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися