Мінфін - Курси валют України

Встановити
9 жовтня 2018, 14:57

Торгівля ліками і мережі аптек. Що може змінитися

12 липня у Верховній Раді був зареєстрований законопроект №8591, що передбачає рівномірний розподіл аптек. Чи зміниться після його прийняття модель роботи багатьох гравців ринку і чи вдасться примусити їх переорієнтуватися з отримання надприбутків на забезпечення інтересів пацієнтів? Про це «Мінфіну» розповіла Єлизавета Белей, юрист ЮФ «Антіка». 

12 липня у Верховній Раді був зареєстрований законопроект №8591, що передбачає рівномірний розподіл аптек.
Фото: Кореспондент

Негативні тенденції монополізації ринку лікарських засобів сьогодні ні для кого не є новиною. З-поміж них є порушення чинного законодавства, й зниження професійного рівня обслуговування на ринку роздрібної реалізації лікарських засобів, а також поява передумов для незаконних дій аптечних мереж щодо підвищення цін на лікарські засоби шляхом зловживання домінуючим становищем на ринку.

Раціональні 500 метрів

Законопроект №8591, що був зареєстрований у Верховній Раді 12 липня, передбачає встановлення правила рівномірного розподілу аптек з мінімальною відстанню між ними в 500 метрів. Такий підхід має на меті створити збалансовані фінансові умови для всіх учасників ринку: кожна аптека матиме змогу стати прибутковою та зробити акценти на покращенні рівня сервісу, що надається споживачам. Поки ж на локальних ринках спостерігається явище надмірної конкуренції, що деструктивно впливає на ринок загалом. До прикладу, велика кількість конкурентів та боротьба між ними призводить до неринкових ефектів, зокрема усунення тих, хто не в змозі грати за їхніми правилами: демпінгувати, надавати несправедливі знижки за лояльність. Ще один негативний ефект нечесної гри –відсутність прибутковості, що унеможливлює розвиток бізнесу і професійне задоволення потреб клієнтів тощо.

Конкретна ж та раціональна відстань у 500 метрів враховує інтереси маломобільних груп населення, громадян похилого віку, а також пацієнтів лікувально-профілактичних закладів. Запропоновані законопроектом нововведення, стимулюватимуть надання аптеками максимальної кількості фармацевтичних послуг, що зробить лікарські засоби більш доступними для населення.

Вектор змін

Здоров’я та життя людини, захист прав пацієнта, а не комерційна функція, повинні бути першочерговими. Необхідно, щоб засновники аптек були професійними учасниками фармацевтичної діяльності, тобто в повній мірі забезпечувалася професійність управління аптеками, адже вони є закладами охорони здоров’я, а не звичайними об’єктами роздрібної торгівлі продовольчими товарами. Дотримання такого підходу забезпечить не лише захист права людини на життя та здоров’я, але й гарантуватиме захист прав споживачів, контроль за якістю і безпекою продукції.

Сьогодні абсолютна більшість аптек, що управляються не провізорами, здійснюють свою діяльність як звичайні підприємці, намагаючись максимізувати прибуток та створити для цього якомога більшу кількість аптек. Запровадження професійних вимог до засновників аптек забезпечить ефективне усунення цих недоліків. При цьому, необхідно враховувати, що до фармацевтичних працівників встановлені динамічні вимоги щодо перевірки їхньої професійності та регулярного й систематичного вдосконалення саме професійних навичок. До речі, такий підхід широко застосовується в багатьох професіях «суспільної довіри»: аудиторські та адвокатські фірми, страхові компанії. Там він зарекомендував себе як ефективний механізм забезпечення високого рівня професійної поведінки юридичних осіб. Водночас, законопроект містить гарантії щодо збереження державних і комунальних аптек.

Законопроект №8591 також спрямований на вирішення й інших актуальних проблем фармацевтичного ринку. По-перше, це недоступність знеболювальних препаратів, які містять підконтрольні речовини, оскільки в Україні, на відміну від Польщі та інших країн-членів Європейського Союзу, лише кілька відсотків аптек мають ліцензію на реалізацію лікарських засобів, що містять підконтрольні речовини. По-друге, це тенденція до скорочення аптечного виробництва – абсолютна більшість аптек відмовилась від здійснення такого виду діяльності на користь суто комерційної реалізації. Тому в законопроекті пропонується сприяння здійсненню діяльності з виробництва (виготовлення) лікарських засобів в умовах аптеки, а також діяльності, пов'язаної з обігом наркотичних (психотропних) лікарських засобів, шляхом надання юридичним особам, які провадять дані види діяльності, можливості здійснювати торгівлю через збільшену кількість аптек.

Проте варто наголосити, що проблему якості не можна вирішити лише шляхом посилення регулювання роздрібного сегмента ринку. Тут потрібен комплексний підхід.

При споживанні ліків важливою складовою є лікар. Він виписує рецепт на конкретний препарат із зазначенням дозування та режиму застосування. Рекомендації лікаря базуються на результатах огляду пацієнта, аналізів, історії хвороби тощо. Аптека не здатна впливати на ці процеси й не повинна підміняти собою лікаря.

Таким чином, норми законопроекту спрямовані не лише на вирівнювання економічних можливостей малих і середніх підприємств у сфері роздрібної торгівлі лікарськими засобами, зменшення впливу аптечних мереж, але й захист інтересів споживачів від порушень, що загрожують їхнім правам на життя та охорону здоров'я.

Коментарі - 13

+
+52
irakez
irakez
9 жовтня 2018, 16:35
#
Не совсем понимаю, как снижение конкуренции может сделать лекарства более доступными?

Демпинг, большие скидки и отсутствие прибыльности у аптек — это вообще не про Украину. У нас все с точностью до наоборот.
+
+30
nvr4d nvr4d
nvr4d nvr4d
10 жовтня 2018, 11:06
#
В Польше почему-то нет такого, что в каждом доме 3-5 аптек — как раз около 500 м между ними.
И цены на лекарства гораздо ниже чем у нас почему-то.

А у нас — трагедия общин как она есть. Аптек дохрена, цены одинаково высокие, а вся прибыль уходит на аренду, зарплату и скидки.
+
+52
irakez
irakez
10 жовтня 2018, 13:18
#
Знаете что такое карго-культ?

Вот них между аптеками расстояние 500 м и лекарства стоят дешевле. Блин, чо ж мы раньше не додумались-то?! Надо тоже сделать расстояние между аптеками 500 м и цены автоматически снизятся! Ура!
+
+23
Кандидат в президенти лісу
Кандидат в президенти лісу
9 жовтня 2018, 17:35
#
Ці дурні знов займаються незрозуміло чим
+
+53
vladymyrkiev
vladymyrkiev
10 жовтня 2018, 9:17
#
Т.е. если уже где-то есть аптека, то открыть новую недалеко уже нельзя? Это какой то монополизм по территориальному признаку.
+
0
Elena1997
Elena1997
11 жовтня 2018, 0:18
#
Вообще-то это правило никто и не отменял. Другими словами — лицензии выдавали, закрыв глаза на эти метры. Почему? Потому что кушать хочется всем, особенно тем, кто лицензии стряпает. А норма это еще старая, чуть не совдеповская, только не 500, а если не ошибаюсь, 750 было.
+
+15
Родион Казначейко
Родион Казначейко
10 жовтня 2018, 9:48
#
Как всегда накрутили… Высокая конкуренция способствует демпингу, поэтому запретим открывать аптеки ближе 500м друг к другу. Чтобы обеспечить маломобильных бабушек лекарствами, но они без демпинга не смогут их покупать.
Программы лояльности есть только у крупных сетей и это логично
+
+105
CoffeeMan
CoffeeMan
10 жовтня 2018, 12:17
#
Чушь какая-то. В первых абзацах логика напрочь отсутствует. Для контроля монополизированного рынка есть АМКУ. Всё остальное — попытка вытеснить с рынка конкурентов. А статья — заказуха, попытка обосновать вытеснение.
Площадки для доступа к реестрам оценки тоже создавались вроде для защиты конкуренции, а в реале дерут деньги ни за что. Но читать именно здесь, а не на какой-то инфопомойке, о том, что подобные действия во благо — это просто ниже пояса.
Грустно, Минфин.
+
+15
Ander
Ander
10 жовтня 2018, 14:25
#
Уже что только не делали, но население вымирает слишком медленно, думали-думали — решили. Давайте, что-ли, им аптеки позакрываем?
+
+7
Pens
Pens
10 жовтня 2018, 18:26
#
Судя по всему, автор статьи считает читателей идиотами, расписывая как сразу все станет хорошо, после совершения такого архиважного шага, как рассредоточение аптек с минимальным радиусом в 500 метров. В реальности очередное «покращення» направленно на чистку аптечного сектора от конкурентов и установления максимально возможных цен для получения сверхприбылей. Естественно это ударит по малоимущим, которым уже давно проблематично пользоваться качественными мед. услугами. Ну что ж, в случае принятия законопроекта, украинцы получат ещё один механизм по освобождению украинской земли от коренного населения. :(
+
0
lunvan
lunvan
10 жовтня 2018, 19:26
#
Задум авторів закону — повна дурня. З усіх поглядів. 1) Регулювання — це апріорі зло. Але нехай. Припускаю, що міркування дійсно виключно благородні.
2) Але практична реалізація (пропозиція реалізації) — це кам'яний вік.
3) Вони телепні. Вони серйозно вважають, що заборона відкриття аптеки менше, ніж за 500 м від існуючої це благо? Вони хворі. Їм треба лікуватись.
4) Насправді запорука вирішення нездорової ситуації є виключно в застосуванні антимонопольного законодавства. Тобто або цей орган працює неналежно, або треба змінити законодавство, щоби він працював ефективніше. Третього не дано. Інше — це маячня сивої кобили.
+
0
Elena1997
Elena1997
11 жовтня 2018, 0:22
#
Закончится как обычно — сбором дани к выборам под песню «500 метров и ни сантиметра больше», и всё останется как и прежде.
+
0
Elena1997
Elena1997
11 жовтня 2018, 0:24
#
Мне вот интересно, к примеру, в течении одного года выдали три лецензии для аптек, расположенных в одном доме. Например в 2009 году. Как выбрать две аптеки, которые лишние?
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися