Сумарна заборгованість платоспроможних банків перед НБУ в 2017 році скоротилася до 18,433 млрд грн.
За минулий рік банки заборгували НБУ майже 18,5 млрд грн
Про це йдеться в звітності українських банків на 1 січня 2018 року.
Оскільки рік тому заборгованість банків становила 22,738 млрд грн, за 2017-й вона скоротилася на 4,305 млрд грн або 19%, пише finclub.
Найбільший боржник — ПриватБанк, який повинен повернути НБУ 12,4 млрд грн. У цей список увійшли й інші державні банки: Ощадбанк (5 млрд грн) і Укргазбанк (414 млн грн).
Серед чотирьох банків, що мали заборгованість перед регулятором, був тільки один приватний банк — Альфа-Банк (625 млн грн). Він позичив цю суму одночасно з Ощадбанком і Укргазбанком в грудні 2017 року.
Ощадбанк отримав від НБУ 3 млрд грн в листопаді, а 2 млрд грн — в грудні. Гроші йому потрібні були для «збільшення кредитування клієнтів», але за грудень інвестиції Ощадбанку в урядові ОВДП зросли на 9,8 млрд грн.
«Це була вигідна угода в рамках управління нашою ліквідністю. Весь ринок очікував підвищення облікової ставки: наші колеги чекали зростання на 0,5%, НБУ підвищив на 1%, тому була подана заявка на рефінансування як на ресурс, який ще не подорожчав (взятий під 15,5%, а зараз НБУ рефінансує під 18%. -ред.). В той момент було краще співвідношення ціни і терміну для залучення такого ресурсу. Новий брати не плануємо, оскільки зараз на ринку ресурс коштує вже дешевше, ніж у НБУ», — заявляв генеральний менеджер Альфа-Банку Іван Світек.
З травня банки отримають можливість брати в Нацбанку довгі кредити на термін до п'яти років. За допомогою нового інструменту центробанк хоче допомогти банкам відновити довгострокове кредитування економіки.
Втім, банки скептично оцінюють це позитивне починання: такі кредити будуть доступні далеко не всім банкам, а їх вартість буде «кусатися».
ПриватБанк мав прострочену заборгованість перед НБУ на 12 млрд грн.
За 2017 рік він повернув НБУ 5,7 млрд грн, але вже 10 січня 2018 року позичив 2,3 млрд грн. На початку 2017 го ПриватБанк оголосив, що хоче домовитися з НБУ про реструктуризацію заборгованості до 2020 року.
Коментарі