Результати роботи міжбанку 31 січня можна назвати вельми вдалими для Нацбанку і гривні. Як і прогнозував «Мінфін», долар продовжив своє зниження, але вже з меншими обсягами падіння. Якщо в понеділок воно склало 27 копійок, у вівторок — 23 копійки, то сьогодні він подешевшав на 15 копійок — з ранкових 27,96/27,99 гривень до 27,81/27,85.
Як довго падатиме долар: чого чекати в найближчі дні
Причини активного зміцнення гривні залишилися ті ж: значне зростання пропозиції валюти на фоні дуже стриманого попиту і відвертого бажання покупців придбати доллар максимально дешево.Но розглядати падіння курсу як дуже довгострокове явище ми не можемо. Зараз на такий розвиток подій вплинуло відразу декілька короткочасних чинників:
1) кінець місяця (клієнтам треба закривати свої гривневі розрахунки на звітну дату);
2) «відкачка» гривні з ресурсного ринку за рахунок розміщення Мінфіном України держпаперів з підвищеною прибутковістю після збільшення облікової ставки НБУ. Частину цих паперів купили нерезиденти, які для цього продавали валюту;
3) зниження готівкового курсу призвело до збільшення пропозиції валюти з боку банків з їх валютної позиції за схемою — викуп у населення і подальший перепродаж цієї валютної позиції на міжбанку;
4) пройшов тендер серед мобільних операторів з купівлі частот 4G. Для забезпечення тендерного внеску і потім остаточної оплати — операторам довелося продавати валюту в тих сумах, які у них не були закриті власними гривневими ресурсами.
Все це спрацювало на користь гривні і ситуацією, що склалася оперативно скористався НБУ. З початку тижня він викупив майже 154 млн доларів через «запити кращого курсу» і аукціони. Причому порядком здивував сьогодні фінансистів, провівши відразу два аукціони з різницею в годину. Перший — о 11:00 на 30 млн доларів. Другий — о 12:00 на 100 млн.
Але якщо на першому він викупив всі 30 млн за ціною відсікання — не вище 27,8278 гривень, то на другому із заявлених Нацбанком потенційних обсягів в 100 млн доларів, банки йому запропонували тільки 46, 5 млн, а купив він всього 43,9 млн доларів за ціною відсікання — не вище 27,83 гривень. Після цього, ринок швидко заспокоївся і подальшого падіння котирувань долара вже не спостерігалося.
Це говорить про те, що весь надлишок валюти фактично пішов на аукціон. У будь-якому випадку, в першій декаді лютого на торги вийдуть «дочки» іноземних компаній з репатріацією чергової частини дивідендів, а ось таких «щедрих» продавців у вигляді нерезидентів і мобільних операторів вже не буде. Це призведе до поступового зростання попиту на валюту з боку імпортерів енергоносіїв на фоні вже досить обмеженої пропозиції валютної виручки від експортерів.
Це змінить співвідношення попиту і пропозиції на міжбанку. Глобального поліпшення стану економіки України за останній тиждень не відбулося і саме тому ми розглядаємо зміцнення гривні в даний момент саме як корекцію після зимового стрибка з 27,2 гривень до майже 29 гривень з метою в 27,65-27,80 гривень, але не нижче.
Викуп НБУ надлишків валюти буде активно сповільнювати просідання доларових котирувань на міжбанку. І головне, щоб на початку лютого — коли попит на валюту зросте — Нацбанк також оперативно гасив і потенційні стрибки курсу, як він зараз викуповує надлишок валюти, а не чекав чергових курсових ралі.
Хід торгів:
З самого початку міжбанку пропозиція знову переважала, а покупці не поспішали активно скуповуватися. Це обвалило котирування і до 11 години долар з ранкових декларативних 27,96/27,99 гривень обвалився до рівня в 27,82/27,86. Нацбанк вийшов з першим аукціоном по викупу на 30 млн доларів, а потім з другим — ще на 100 млн. Купив він в цілому 73,9 млн доларів, чим фактично зупинив падіння котирувань.
Тут на торги вийшли і основні покупці, що остаточно вирівняло попит та пропозицію. До обіду долар зупинився на позначці 27,81/27,85 гривень і в цих межах вже прибував до кінця активних торгів. Після обіду — ближче до закінчення сесії — на угодах, які проводили вже банки по своїй валютної позиції перед закінченням місяця — долар ще трохи подешевшав до 27,78/27,82 гривень. Завершилися торги на рівні 27,81/27,85 гривень.
За даними ВалКлі більшість угод сьогодні пройшло в межах коридору 27,8435-27,8712.
Головні події середи:
1. Падіння курсу долара на 15 копійок — з ранкових 27,96/27,99 до 27,81/27,85 гривень.
2. Нацбанк двічі виходив на ринок в більш публічному форматі аукціону і купив в цілому 73,9 млн доларів за ціною відсікання по першим 30 млн — не вище 27,8278 гривень і по другим 43,9 млн — не вище 27,83 гривень .
3. Відмінна статистика торгів — зареєстровано 844 угоди на суму $688,52 млн по середньозваженому курсу 27,8435.
Слідкуйте за цікавими і ексклюзивними матеріалами «Мінфіну» в Telegram
Коментарі - 22
Нбу прекрасно знает, когда будут выплачивать дивиденды в т.ч. по дням, поэтому должен быть готов
и в этих пределах уже прибывал до конца активных торгов
Кто вообще это пишет и потом перечитывает перед публикацией? :)
А ви розпатякуйте і далі про колилвання курсу. Все набагато простіше…
Наприклад сьогодні пише «Глобального улучшения состояния экономики Украины за последнюю неделю не произошло» :0 А за тиждень таке можливо? Дивно працює аналітика! А ось заглянути на показники фондового ринку — для фінансового аналітика — це китайська граматика.
2. Стрибок долара перед Новим роком та після обумовлений РЕКОРДНИМ накопичення коштів на рахунках казначейства. Вгадайте куди вони могли піти? Я про це писав в грудні.
3. В жодній країні з ринковою економікою курс валюти визначає Національний банк! Нацбанк запобігає стрибкам, читайте Закон про НБУ. Що він останнім часом успішно і робив.
4. Курс валюти визначає не тільки кількість виробленого товару, а і попит на товар і зацікавленість в цих підприємствах.
Фондовий ринок зв'язує АБСОЛЮТНО переважну кількість грошової маси і відповідно визначає попит і курс національної валюти. НБУ тільки згладжує коливання. В подальшому, коли пишете подібні статті і даєте прогнози спирайтесь на показники фондового ринку. Як ви розумієте ГЛОБАЛЬНІ змін економіки за короткий період часу не варто розглядати.
3) Якщо Ви наприклад хочете здійснити дорогу покупку то гроші за рані підготовлюєте чи не так? Це відповідь щодо якоби виходу операторів на міжбанк.
« Вы думаете почти 2,6 млрд гривен, которые мобильщики заплатили за эти частоты, а до этого на страховой взнос для участия в тендере — за счет чего сформировались?» — Вони їх тримали в матрацах? А хто їх поклав в матраци? Ви до економіки хоч якесь відношення маєте?
2,6 млрд. — це копійки подивіться вчорашні торги на фондовому ринку « Загальний обсяг угод 28 440 167 млрд» http://www.ux.ua/ua/ і це тільки на одній біржі!
Ви бачите ті 2,6 млрд? Це мізер, тим більше, що валюти з них не було більше 10 %.
Догнать До 5 грн? Ты что в Белоруссии, там такое прошли, потом курс неймоверно взлетел
Только скупая, а какой идиот его продавать будет, если экономически не подпитано?
Или это версия Ляшко по покращенню?!