Мінфін - Курси валют України

Встановити
19 грудня 2017, 8:35

Як закрити ФОП. Інструкція крок за кроком

Підприємницька діяльність – це завжди ризик. І нерідко трапляється так, що через зростаючі податки, вона не приносить бажаних доходів. Як фізичній особі позбутися статусу суб'єкта господарювання в 2020 році, з'ясовував «Мінфін».

Предпринимательская деятельность — это всегда риск.
Фото: natali.ua

Процедуру припинення підприємницької діяльності фізичної особи умовно можна розділити на чотири кроки.

  1. Виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань (ЄДР).
  2. Зняття з обліку в Держкомстаті, Державній податковій службі та Пенсійному фонді.
  3. Надання звітності та розрахунків по податках, зборах і єдиному соціальному внеску.
  4. Закриття підприємницького рахунку в банку.

Варто зазначити, що процес зняття з обліку в податковій буде супроводжуватися позапланової податкової перевіркою, в результаті якої буде оформлений відповідний документ — довідка або акт. Довідку видадуть, якщо в процесі перевірки не буде встановлено порушень податкового та іншого законодавства, які тягнуть за собою фінансові санкції. В іншому випадку складуть акт.

Тепер пройдемося по основним етапам.

Виключення із ЄДР

Для того щоб припинити господарську діяльність, ФОП слід подати держреєстратору заяву про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності за власним рішенням (форма № 12, затверджена наказом Мін'юсту від 18.11.2016 р. № 3268/5).

При поданні такої заяви також потрібно буде пред'явити паспорт громадянина України.

Документи держреєстратору можуть подаватися в паперовій або електронній формі:

  • в паперовій формі документи подаються особисто заявником або поштовим відправленням. У разі подання документів поштою справжність підпису заявника повина бути нотаріально посвідчена;
  • в електронній формі документи подаються заявником через портал електронних сервісів. Зрозуміло, що скористатися таким способом надання документів можуть тільки ті ФОП, які отримали електронний цифровий підпис (ЕЦП).

Документи для припинення підприємницької діяльності ФОП може подати:

  • виконавчому органу сільської/селищної/міської ради (якщо відповідна місцева рада прийняла рішення про наділення власного виконавчого органу повноваженнями по держреєстрації юридичних осіб та ФОП);
  • Київській міській/районній/районній в місті Києві державній адміністрації;
  • нотаріусу;
  • акредитованому суб'єкту (з актуальним переліком акредитованих суб'єктів державної реєстрації можна ознайомитися за посиланням).

За умови, що ФОП зареєстрований на території Автономної Республіки Крим/міста Севастополя/населених пунктів, в яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень/населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення в Донецькій і Луганській областях, зареєструвати припинення господарської діяльності можна у будь-якого суб'єкта держреєстрації в межах України.

Документи, надані для реєстрації припинення діяльності ФОП, розглядаються держреєстратором протягом 24-х годин після їх надходження (крім вихідних та святкових днів).

При відсутності підстав для призупинення розгляду документів і відмови в державній реєстрації державний реєстратор вносить запис до ЄДР про припинення підприємницької діяльності та оприлюднює результати здійснення реєстраційної дії на порталі електронних сервісів.

Зняття з обліку в Держкомстаті, податковій службі, Пенсійному фонді

Технічний адміністратор в день внесення до ЄДР відомостей про припинення підприємницької діяльності ФОП забезпечує передачу відповідної інформації і в інформаційні системи Держкомстату, ДПС і ПФУ. Саме такі відомості з ЄДР є підставою для зняття ФОП з обліку в цих органах.

Зняття з обліку в органах Держкомстату

Держкомстат в день отримання відомостей про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП забезпечує передачу в ЄДР дати та номера запису про зняття з обліку.

На цьому відносини ФОП з Держкомстатом припиняються остаточно.

Зняття з обліку у податковій службі

В органах ДПС підприємець рахується як платник податків і зборів, а також як платник ЄСВ.

Дата зняття з обліку ФОП відповідає даті отримання відомостей про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП.

Дані про зняття з обліку ФОП передаються контролюючим органом за основним місцем обліку даного платника податків в ЄДР із зазначенням: дати та номера запису про зняття з обліку, назви та ідентифікаційного коду контролюючого органу, в якому платник податків знято з обліку.

Разом з тим, державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи не припиняє його зобов'язань, що виникли при здійсненні підприємницької діяльності, і не змінює строків, порядків виконання таких зобов'язань та застосування санкцій за їх невиконання. Погашення грошових зобов'язань та/або податкового боргу здійснюється за рахунок майна зазначеної особи.

Це означає, що фізособа, незважаючи на втрату підприємницького статусу, зобов'язана надати звітність за останній звітний період та сплатити необхідні податки і збори (як за останній звітний період, так і за ті, зобов'язання за якими виникли раніше, проте не були погашені своєчасно).

Надання останньої звітності та розрахунки по податках, зборах і ЄСВ

При здійсненні господарської діяльності, в залежності від того, яку систему оподаткування застосовував ФОП (загальну або спрощену), він міг бути платником:

  • ПДФО і військового збору, або
  • єдиного податку.

Остання звітність і розрахунки з бюджетом по ПДФО та військовому збору на загальній системі оподаткування

Фізичні особи, щодо яких проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП за її рішенням, надають податкову декларацію за останній базовий податковий (звітний) період, в якій відображаються виключно доходи від провадження підприємницької діяльності, протягом 30 к.дн. з дня проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності.

Останнім базовим податковим (звітним) періодом в даному випадку є період з дня, наступного за днем ​​закінчення попереднього базового податкового (звітного) періоду, до останнього дня календарного місяця, в якому проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності (п. 177.11 ПКУ).

Для ФОП на загальній системі оподаткування податковим (звітним) періодом є календарний рік.

Сплатити ПДФО і військовий збір за результатами наданої звітності необхідно протягом 10 к.дн., що настають за останнім днем ​​відповідного граничного строку її подання.

Остання звітність і розрахунки з бюджетом по єдиному податку

У разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП, які є платниками єдиного податку, останнім податковим (звітним) періодом вважається період, в якому відповідним контролюючим органом отримано з ЄДР повідомлення про закриття ФОП.

Податковим (звітним) періодом для єдинників першої і другої груп є календарний рік, а для платників єдиного податку третьої групи – календарний квартал. Відповідно, єдинники першої і другої груп звітують протягом 60 к.дн., що настають за останнім календарним днем ​​звітного (податкового) року. А платники єдиного податку третьої групи — протягом 40 к.дн., що настають за останнім календарним днем ​​звітного (податкового) кварталу.

Платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. У разі припинення провадження господарської діяльності податкові зобов'язання зі сплати єдиного податку нараховуються платнику до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому анульовано реєстрацію.

Тобто, навіть якщо діяльність фактично буде припинена в перших числах місяця, авансовий внесок за відповідний місяць доведеться сплатити в повному обсязі.

Що стосується єдинників третьої групи, то вони повинні сплатити єдиний податок за результатами останньої квартальної звітності в загальному порядку – протягом 10 к.дн. після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал.

Зняття з обліку як платник ЄСВ

Після отримання від держреєстратора відомостей про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП керівник контролюючого органу приймає рішення про проведення або непроведення позапланової документальної перевірки щодо правильності нарахування та сплати ЄСВ.

Остання звітність і розрахунки з бюджетом по ЄСВ, який ФОП сплачує за себе

У разі припинення діяльності ФОП зобов'язаний подати сам за себе звіт по ЄСВ, із зазначенням типу форми «ліквідаційна», де останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності.

Термін сплати зобов'язань, визначених ФОП в звіті з ЄСВ з позначкою «ліквідаційний», настає в день подання такого звіту. Так, ЄСВ має бути сплачений до дати надання звіту з ЄСВ включно.

Після проведення перевірки, здійснення остаточного розрахунку по сплаті ЄСВ та закриття інтегрованих карт ФОП знімається з обліку як платник ЄСВ.

Відповідний запис вноситься до реєстру страхувальників, про що інформується державний реєстратор.

Зняття з обліку в Пенсійному фонді

Зняття з обліку здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду після проведення передбачених законодавством перевірок страхувальника і проведення остаточного розрахунку.

Тобто, по суті, знятися з обліку в Пенсійному фонді вдасться не раніше, ніж ФОП буде знятий з обліку як платник ЄСВ в органах ДПС.

Закриття підприємницького рахунку в банку

ФОП зобов'язані повідомляти про свій статус банки та інші фінансові установи, в яких відкривають рахунки (п. 69.7 ПКУ).

Для того щоб закрити поточний рахунок, ФОП слід подати до банку складену в довільній формі заяву, яка повинна містити такі обов'язкові реквізити, як:

  • назва банку;
  • прізвище, ім'я, по батькові, реєстраційний номер облікової картки власника рахунку;
  • номер рахунку, який закривається;
  • дату складання заяви.

Заява про закриття поточного рахунку ФОП підписується власником рахунку або уповноваженою ним особою. Якщо у ФОП є печатка, також потрібно проставити її відбиток.

Крім того, заява про закриття поточного рахунку може надаватися в банк в електронній формі за допомогою засобів програмно-технічного комплексу «клієнт-банк», «клієнт-Інтернет-банк» і т.п., якщо це передбачено договором банківського рахунку. В такому випадку заява про закриття поточного рахунку має містити ЕЦП.

Терміни, в які ФОП, яка припинила діяльність, має закрити рахунок в банку, законодавством не встановлені. Однак логічно зробити це відразу після того, як запис про припинення підприємницької діяльності буде внесена до ЄДР.

Варто також зауважити, що з початку цього року процедуру закриття банківських поточних рахунків для фізичних осіб — підприємців спрощено.

Отримавши інформацію про припинення діяльності ФОП від контролюючого органу і перевіривши її в ЄДР, банк має право закрити рахунок, не вимагаючи від клієнта додаткових документів. Але це при умові, якщо на рахунку немає коштів. Якщо ж на рахунку є залишок, фінустанова зможе перерахувати кошти на звичайний рахунок фізособи, який він відкрив для своїх потреб. Тільки після цього банк зможе закрити рахунок підприємця.

Що ще варто врахувати

1. Якщо ФОП є платником ПДВ, до контролюючого органу за місцем перебування на обліку слід подати заяву про анулювання реєстрації платника ПДВ за формою № 3-ПДВ.

2. Якщо ФОП застосовував РРО, то до контролюючого органу за місцем реєстрації РРО необхідно подати заяву про скасування реєстрації реєстратора розрахункових операцій за формою № 4-РРО.

Разом із заявою про скасування реєстрації підприємство надає довідку центру сервісного обслуговування про розпломбування РРО та повертає контролюючому органу реєстраційне посвідчення.

Одночасно зі скасуванням РРО також здійснюється скасування книги обліку розрахункових операцій (КОРО). Тобто в разі подання заяви за формою № 4-РРО, додатково надавати заяву про скасування реєстрації книги обліку розрахункових операцій за формою № 2-КОРО не потрібно.

3. Якщо ФОП використовував ЕЦП, слід подати заяву про зміну статусу посиленого сертифіката відкритого ключа (форма останньої знаходиться на веб-сайті акредитованого центру сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту ДПС в розділі «Блокування, оновлення, скасування сертифікатів»).

Скасування посиленого сертифіката можна здійснити в телефонному режимі. Заява в усній формі подається заявником (підписантом) до АЦСК ІДД за допомогою засобів телефонного зв'язку за номером: (044) 284-00-10. При цьому заявник повинен повідомити адміністратору реєстрації наступну інформацію:

  • ідентифікаційні дані власника сертифіката;
  • ключову фразу голосової аутентифікації.

4. Якщо ФОП здійснював свою діяльність з виробництва або торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, в разі припинення господарської діяльності контролерам слід подати заяву про анулювання відповідних ліцензій (складену в довільній формі).

Разом з тим бланки ліцензій на виробництво, оптову та роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами при їх анулювання повертати не потрібно.

Коментарі - 5

+
+15
javadev
javadev
21 грудня 2017, 17:43
#
А где аудит доходов за последние 3 года?
+
+32
IrynaP
IrynaP
11 січня 2018, 10:12
#
Приведен алгоритм действий, которые действительно обязан сделать ФОП для полной процедуры прекращения своей предпринимательской деятельности.
А другие обязательные действия (кроме описанных выше) со стороны предпринимателя, решившего прекратить свою деятельность, законодательство не предусматривает.
+
+16
zhenyag79
zhenyag79
11 квітня 2018, 16:39
#
Які документи повинні залишитися на руках фоп після закриття? Наприклад з Пенсійного фонду, податковоі і т.д.
+
0
Максим Гайдаенко
Максим Гайдаенко
22 травня 2019, 13:32
#
Тоже интересно, какие бумаги нужно иметь, после того как закрылся?  и обязательно делать обходной лист, как говорят  в налоговой?
+
0
ЛЮДМИЛА ОСТАПЕНКО
ЛЮДМИЛА ОСТАПЕНКО
29 січня 2024, 14:36
#
Я пенсіонер з окупованої території.знаходжусь за кордоном.Через ДІЮ закрила ФОП.а податкова не знімає з реєстру Можливлсті спілкуватися з нею у мене не має .лише листування.на яке вона дає мені формальні відписки.З березня 2022 ми окуповані.з квітня 2022 року я з внуками виїхала за кордон
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися