Офіційно землі сільськогосподарського призначення в Україні не продаються. Про скасування мораторію, що повинно вивести цей ринок з тіні, говорять вже близько 10 років. Але поки йдуть розмови, на тіньовому ринку щосили торгують землею.
Три способи обійти табу на продаж землі
Старший юрист Київського офісу Dentons Анжеліка Лівицька розповіла «Мінфіну» про те, як в Україні легально продають землі сільськогосподарського призначення, на які накладено мораторій.
Поки держава вигадує, як запустити ринок земель сільськогосподарського призначення в Україні (несільгоспземлі вже давно і більш-менш законно продаються), учасники ринку використовують наступні механізми для обходу чинного мораторію:
1. Складання заповіту. В ньому передбачається, що після смерті власника земельної ділянки право власності перейде «потрібній» особі. Звичайно ж, заповіт з'являється не одразу, і не безкоштовно. Крім того, власник завжди може підкоригувати свій заповіт. Але гравці ринку готові йти на такий ризик.
2. В межах цієх схеми на земельну ділянку звертається стягнення як на майно боржника (тобто власник земельної ділянки нібито бере у когось в борг, не повертає гроші, а особа, яка давала в борг йде в суд і вже в судовому порядку отримує земельну ділянку в якості сплати).
3. Емфітевзис (право оренди землі с / г призначення, яке може бути продано). Суть полягає в тому, що емфітевзис може бути проданий. Тобто власник назавжди продає право оренди своєї ділянки іншій особі, яка теж може його в подальшому продати. В даному випадку власник номінально залишається власником, але емфітевт назавжди отримує право користуватися ділянкою власника. Якщо прописати право емфітевзису досить широко — то воно буде практично дорівнювати праву власності.
Висновок простий. Хоча й існують законні моделі обходу мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення, але все-таки варто офіційно відкрити ринок с/г землі, щоб люди спокійно могли заробляти на своєму активі. Адже якщо заробляти на активі не можна — то, вибачте, це ніякий не актив, а так… фількіна грамота. Звичайно, світлі юридичні уми можуть придумати ще варіанти обходу продажу земель с/г призначення, але з боку держави по відношенню до власників чесніше дати можливість просто і спокійно продати свою земельну ділянку за гідні гроші, а не складати заповіт на користь бажаючого «спадкоємця».
Коментарі - 4
Второй способ незаконный, мораторий распространяется и на взыскание с/х земли и исполнители отказывают в исполнении такого решения.
по эмфитевзису пользователь должен вносить арендную плату и не ухудшать качество земли, так что в принципе при желании не будет очень сложно разорвать такой договор