Банківська система «загинається» від проблемних кредитів. Фінустанови не можуть вести повноцінну діяльність, не позбувшись них. Адже нормативи НБУ зобов'язують банки формувати величезні резерви під проблемні кредити. Так що, поки банки не розчистять свої баланси, ці суми так і залишаться лежати «мертвим вантажем».
Що робити з проблемними кредитами
Влада давно вже говорить про необхідність вирішення цієї проблеми. Хтось пропонує створити спеціалізовану компанію, яка займалася б цими активами. Інший варіант рішення — передати всі NPL на баланс ФГВФО та продавати їх через Prozzoro. Третій варіант — залишити банки віч-на-віч з цією проблемою.
Заступник голови НБУ Катерина Рожкова на одеському форумі Ukrainian Financial Forum 2017 розповіла, як регулятор бачить вирішення проблеми поганих кредитів. «Мінфін» приводить презентацію.
Що відбувається
Всього в банківській системі накопичилося понад 460 млрд грн NPL — кредитів з простроченням понад 90 днів — корпоративних позик. Практично 40% цих поганих кредитів припадають на пов'язаних осіб ПриватБанку.
При цьому із загальної кількості NPL очікують рішення 254 млрд грн кредитів. Примітно, що 97% від цієї суми припадає лише на 40 боржників.
В кінці 2016 року, банки почали визнавати реальну якість свого корпоративного портфеля. Через це загальна кількість NPL по системі почала зростати загрозливими темпами.
На даний момент, велика частина поганих корпоративних кредитів припадає на держбанки — 60,1% від загального портфеля. І це, якщо не враховувати, проблемні позики ПриватБанку.
Що робити
З проблемними кредитами необхідно щось робити. Адже поки вони знаходяться на балансах банків, фінустанови повинні тримати величезні резерви для їх покриття. Це не дозволяє їм вести повноцінну діяльність та направляти грошові потоки на більш «корисні» напрямки, наприклад, на кредитування.
НБУ вважає, що для вирішення цієї проблеми необхідно підготувати законодавче поле. Серед пропозицій регулятора:
- захистити права кредиторів;
- вирішити податкові проблеми в роботі з проблемними активами;
- створити правове поле для вторинного ринку кредитів;
- створити сприятливі умови для реструктуризації;
- створити компанію з управління заборгованістю;
Компанія
За проектом закону Про діяльність по управлінню заборгованості, компанія з управління заборгованістю повинна бути акціонерним товариством з мінімальним статутним капіталом в 30 млн грн. При цьому вона не повинна бути банком і підпадає під нагляд Нацкомфінпослуг.
Діяльність подібної компанії не підпадає під ліцензування та полягає в:
- опрацюванні з боржником можливих способів погашення його заборгованості;
- реструктуризації позик;
- інвестуванні в активи боржника та участі в реструктуризації позик боржника;
- надання посередницьких фінансових послуг;
Відповідно до закону, купівля або продаж заборгованості подібної компанії — не фінансова операція. Вона може купувати або продавати позики з дисконтом. При цьому боржник може викупити у такій компанії свою ж заборгованість.
До чого тут банки
Перш ніж компанія зможе отримати доступ до NPL, банк повинен визнати проблемність такого активу. Далі фінустанова підписує договір з компанією, яка оцінює позичальника й актив, і, в кінцевому підсумку, пропонує можливі шляхи вирішення проблеми.
Після цього, у банку два варіанти: реструктуризувати борг або продати його компанії.
Проблеми оподаткування
Всесвітній банк провів дослідження Податкового кодексу, щоб зрозуміти, що саме заважає роботі з NPL в Україні. Банк встановив 6 неоднозначних трактувань Кодексу з боку ДФС.
Одна з головних проблем — витрати на резервування банківських NPL в базі оподаткування ПДВ враховуються тільки в рамках 25% ліміту покриття загальними резервами. На думку Світового банку, цей ліміт необхідно зовсім прибрати.
На якому етапі
Зараз на розгляді парламенту знаходиться 4 законопроекти, покликаних полегшити роботу з NPL. При цьому жоден з них не пройшов навіть першого читання.
Коментарі - 11
Что делать — вычитать из з/п у тех, кто принимал решение о выдаче.
''Всю страну кинули свой же народ'' — кредиты брали и не отдавали что нерезиденты?)
И принимали решения о выдаче кредитов тоже они?
Надо принимать закон ''о защите прав кредиторов'')
А корпоративные кредиты это афера, не знаю что тут сделаешь…
С конфискацией)
А вы предлагаете все списать.
И банки избавляются от резервирования по говнокредитам.
Получается отличная афёра, ''Без возможности ездить за границу, покупать что-то дороже 150 000 грн'' — а перед этим пишите ''Афера, всю страну кинули свой же народ… как горько''.
А купить на 149 999 грн уже можно)
То, что предлагаете вы — отличный способ для мошенничества и вывода денег из банков:
1)Берем бомжа, моем-одеваем-причесываем.
2)Ведём в банк, набираем кучу кредитов.
3)''Банкротство физ.лица''.
4)…
5)PROFIT!!!
Вот что даст такой чудесный закон.
и не забывайте этот закон для тех кто дейсвительно просто не может отдать кредит, нечем… и в обмен человек понимаете что его жизнь будет ограничена, пока он не расчиститься. Этот закон заслуживаете дискуссии…
''Этот закон для тех, кто действительно не может'' — тогда принудительное вычитание из з/п до погашения долга.
С штрафными % естественно.
''Его жизнь будет ограничена'' — хахах, вот я например:
Загранпаспорта нет, за границу не езжу, покупок более 150 000 грн вроде не делаю, дачи нет, машины дороже 20 000 долл.США тоже нет.
И при этом, не чувствую никаких ограничений.
Думаю и такие должники не будут)