18 вересня 2017, 14:29 Читать на русском

Система моніторингу ризиків по ПДВ: Мінфін проти Южаніної

Мінфін застерігає про ризики, які несе опублікований комітетом Верховної Ради з податкової та митної політики законопроект № 7115 від 15.09.2017 року. 

Мінфін застерігає про ризики, які несе опублікований комітетом Верховної Ради з податкової та митної політики законопроект № 7115 від 15.09.2017 року.

Про це йдеться у заяві-застереженні щодо можливих ризиків, які несе законопроект про модифікацію системи зупинки реєстрації податкових накладних, розроблений комітетом. Текст наводимо дослівно.

Як повідомляє Мінфін, цього тижня вже публікувався звіт щодо роботи Системи моніторингу ризиків з ПДВ. Це система, яка працює як невід’ємна частина процесу автоматичного відшкодування ПДВ, завдяки якому з квітня платникам вже було відшкодовано 50,6 млрд грн.

Разом ці два процеси попереджують мільярдні схеми з розкрадання ПДВ (перепродаж ПДВ) і неправомірні відшкодування, забезпечують регулярні та повноцінні відшкодування ПДВ чесним платникам та загалом мають на меті встановлення рівних та прозорих правил гри в податковій сфері. Автоматичне відшкодування ПДВ не може існувати окремо від системи зупинки податкових накладних.

Система моніторингу пройшла етап впровадження і зараз її робота постійно моніториться Мінфіном спільно з ДФС на предмет можливих недоліків, що дозволяє їх усувати та оперативно реагувати на можливі виклики. Можна стверджувати, що на даному етапі Система моніторингу ризиків з ПДВ працює стабільно та ефективно.

Водночас, ми спостерігаємо намагання Комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики суттєво змінити систему саме на етапі, коли вона вже повноцінно працює і стає очевидним, що вона справді ефективно протидіє формуванню фіктивного ПДВ та забезпечує можливість регулярного відшкодування ПДВ в автоматичному режимі. Суттєва модифікація або скасування діючої системи стане справжнім полегшенням для схемників, які зараз шукають шляхи обходу та махінацій з ПДВ.

15 вересня на сайті Верховної Ради було опубліковано розроблений Комітетом проект Закону «Про внесення змін до підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних», розроблений за участі комітету, яким пропонується начебто «продовження тестового режиму» роботи системи.

Хоча під цим сумнівним приводом пропонується узаконити процедуру ручного блокування накладних за бажання керівника регіональної ДФС. По-перше, нелогічним є пропозиція повернення до тестового режиму, коли система вже повноцінно і ефективно працює. По-друге, пропонований Проект Закону не передбачає продовження тестового режиму зупинки податкових накладних, а пропонує запровадження принципово нової системи реальної зупинки податкових накладних, яка містить великі корупційні ризики.

Проаналізувавши ризики, які несе в собі проект Закону, ми бачимо такі наслідки його можливого ухвалення:

Ті, хто зараз не підпадають під ризики, потенційно почнуть підпадати під критерії ризику. Затвердження критеріїв на рівні ДФС — це потенційний ризик для зловживань з критеріями і порушення принципів непоєднання функцій контролю та формування політики в одному органі, що створює конфлікт інтересів. Згідно чинної процедури, перелік критеріїв погоджуються з Державною регуляторної службою та Міністерством юстиції.

Створюється паралельний механізм, який має великі корупційні ризики, коли регіональна податкова «за власним бажанням» може зупинити податкову накладну. Голови регіональних податкових, не зважаючи на критерії ризику, матимуть право зупиняти податкові накладні. Далі, ці ж голови податкових будь приймати рішення про відновлення реєстрації. Створюється механізм, який несе значні корупційні ризики.

Відновлюється практика зняття податкового кредита «по ланцюжку контрагентів» та відповідальність перекладається на покупця. Податкові накладні, які підпали під критерії ризику та реальність яких не було підтверджено обласними комісіями ДФС, втрачають право на безумовний податковий кредит. ДФС матиме право зняти податковий кредит у покупця або його контрагентів або відмовити у відшкодуванні ПДВ на ці суми.

Ті, хто зараз отримують відшкодування ПДВ в автоматичному режимі, потенційно будуть позбавлені такої можливості.

Пропонований алгоритм роботи системи зупинки можна переглянути у презентації.

Варто зазначити, що, згідно з показниками моніторингу ефективності системи, потреби у її скасуванні або, тим паче, у такому «покращенні» немає.

В результаті роботи Системи моніторингу ПДВ:

  • Обсяг фіктивного ПДВ зменшився майже в 10 разів порівняно з показниками початку року.
  • Позитивна динаміка підвищення нарахувань з ПДВ за рахунок детінізації економіки.

За 2 місяці роботи системи вже:

  • Відсоток зупинених податкових накладних зменшився в 4.5 разів і складає всього 0.3% від загальної кількості накладних
  • Налаштована робота як всередині ДФС, так і з платниками — станом на вересень, відсутні випадки порушення термінів розгляду комісією ДФС повідомлень від платників
  • Кількість нових підприємств, які підпадають під критерії ризику, стрімко падає за рахунок врахування від підприємств реального сектору «технологічних таблиць», які підприємства можуть подати задля уникнення повторної зупинки податкової накладної
  • ДФС вже враховано більше 12 тисяч таблиць, наданих платниками податків
  • МФУ вже напрацьовано та відправлено на погодження перелік змін, що максимально виведуть з системи реальні підприємства та, особливо, с/г галузь одразу після реалізації ініціативи.

Міністерство фінансів відкрито до професійної дискусії і закликає до обговорення ініціативи Комітету та можливих ризиків її імплементації перед рішенням щодо доцільності прийняття відповідного законопроекту.

Коментарі - 2

+
0
brigadirius
brigadirius
18 вересня 2017, 15:41
#
Налоговики до… ся (допрыгаются). Население становится всё злее. И скоро вместо заноса взятки, будет вынос тела налоговика.
В целом по статье в коим веке согласен с позицией Минфина. Блокировать накладные должен только автомат. Иначе опять налоговики смогут от фоняря блокировать накладные тех предприятий на которые хотят наехать.
А если всё подъитожить то впринципе сама суть НДСа подверженна большому корупционному риску.
+
0
Влад Тугаринов
Влад Тугаринов
18 вересня 2017, 16:45
#
Разблокировки через « Занос» или через суд, доки можно не собирать.
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися