Захист прав банківських позичальників — болюче питання в Україні. Депутати приймають закони, які банки не виконують. Регулятори обіцяють карати підопічних, але до контролю, як правило, руки не доходять. Про те, як потрібно захищати одержувачів кредитів, і чим Україні може стати в нагоді європейське законодавство, на своїй сторінці в Facebook написав фінансовий експерт, юрист Олександр Ярецький. «Мінфін» переклав.
Яких позичальників потрібно захищати, а яких — не варто
Під егідою USAID пройшла досить непогана конференція на тему захисту прав споживачів фінансових послуг. Обговорювалося багато питань: від нового закону про споживче кредитування (з якого дивним чином випали основні небанківські кредитори — ломбарди) до необхідності створення фінансового омбудсмена.
Мені у зв'язку з цим пригадалося одне цікаве питання. Справа в тому, що за законодавством ЄС не всі кредити фізичним особам є споживчими. Там під цю категорію підпадають дійсно дрібні кредити «на каструлю», одержувачі яких через свій майновий стан і незначність суми кредиту не можуть скористатися кваліфікованою юридичною допомогою і тому потребують особливого захисту з боку держави, в т.ч. встановлення для кредиторів жорстких і справедливих правил кредитування. А ось, наприклад, іпотечні кредити до споживчих там вже не відносять. Як і великі за сумою кредити (визначення споживчого кредиту обмежене сумою кредиту). І це цілком обгрунтовано. Тому що фізична особа, яка має високий соціальний статус і значні доходи, може собі дозволити хорошого адвоката (і не одного) при покупці в кредит особняка або яхти.
У нас же споживачем вважається будь-яка фізична особа, яка отримує кредит від фінансової установи, незалежно від суми і його цільового використання. І виходить, що наша держава намагається однаково захистити роботягу, який купує в кредит пральну машинку, і олігарха, що бере кредит на покупку чергової яхти. Тільки потім в кризу з роботяги все одно здеруть три шкури, не дивлячись на всі правильні закони, а олігарх вийде сухим з води, тому що банк, на думку суду, не розжував йому всі правила надання споживчого (!) кредиту.
Тому варто все ж копіювати досвід ЄС до кінця і встановити верхню планку в тому, які кредити все ж вважати споживчими, а які — ні.
Коментарі - 5
Но, необходимо отметить, что потребителя кредита надо дополнительно защищать еще и потому, что у него нет возможности прогнозировать риск изменения экономической ситуации в стране. У банков же такая возможность в виде специальных аналитиков есть. И такие аналитике им же нужны для привлечения депозитов. То есть такие акценты в кредитных правоотношениях мотивируют банковскую систему к глубокому анализу и прогнозу экономического ситуации, что, в конечном счете, идет на пользу всем.
Когда наконец начнут защищать права кредиторов, а?
Когда умников, давно переставших платить за ипотеку начнут вышвыривать на улицу?