Минулого місяці обсяги кредитування продовжували знижуватись. Чи є у банків можливості давати позики та які фактори підтримують кредитування, розповів голова Ради НБУ Богдан Данилишин.
Гривневі позики трохи подешевшали: як зараз кредитують банки
За оперативними даними Нацбанку, обсяг гривневих кредитів, наданих банками корпоративному сектору, у липні скоротився на 0,4%, в іноземній валюті (у доларовому еквіваленті) — на 3%. Також продовжує скорочуватися кредитування домашніх господарств — на 2,6% за місяць у гривні та 2% в іноземній валюті.
Гривневе фондування банків у липні скоротилося за рахунок зменшення залишків коштів компаній в банках (-5,6%), яке перевищило зростання депозитів населення (+0,7% за місяць).
Натомість, в умовах пожвавлення експорту обсяг валютних депозитів у банках залишався сталим — скорочення валютних депозитів населення (на 1,9% за місяць) було компенсоване збільшенням залишків валютних коштів на рахунках підприємств (+1,3% за місяць).
Відсоткові ставки за новими депозитами у липні зростали як за гривневими коштами (+0,6 в. п. у секторі нефінансових корпорацій, +1,5 в. п. за депозитами фізичних осіб), так і за валютними (+0,4 в. п. та +0,2 в. п. відповідно). Водночас, вартість нових гривневих кредитів навіть дещо знизилася, порівнюючи з червнем (на 0,5 в. п. для корпорацій та на 0,4 в. п. для населення).
Значення показників достатності капіталу банків у липні залишалися на рівні, що перевищує нормативні значення: 17,1% для регулятивного та 11,5% для основного капіталу банків. Банки також продовжують виконувати нормативи ліквідності та кредитних ризиків. Водночас, невизначеність, пов’язана з динамікою воєнних дій та їх впливом на життєздатність клієнтів банків, все ще не дозволяє повною мірою оцінити вплив війни на якість кредитного портфелю та капітал банків.
Підтримці кредитної активності банків сприяє державна програма «Доступні кредити 5−7−9%», на умовах якої минулого тижня банками було видано 271 пільговий кредит на загальну суму 1,2 млрд грн. Загальний обсяг кредитів, виданих за програмою з початку широкомасштабних воєнних дій на території України, перевищив 46 млрд гривень, більшість з яких було видано на підтримку с/г виробництва та антивоєнні цілі.
Коментарі