Мінфін - Курси валют України

Встановити
vladkravets
Владислав Кравец
Зарегистрирован:
30 березня 2017

Последний раз был на сайте:
13 березня 2023 о 11:04
Подписчики (5):
RwSbank
Юлия Миронова
Tapacik
Tapacik
40 років, Киев
WladK
Владислав Каричковский
Киев
busypit
busypit
ochimovskaya
Тетяна Делл
52 року
Председатель правления RwS bank
3 серпня 2017, 15:42

НБУ для ринку - кредитор чи позичальник?

Як відомо, пріоритетною ціллю грошово-кредитної політики в Україні є досягнення та підтримка цінової стабільності в державі. Для цієї мети НБУ може користуватися різними монетарними інструментами, серед яких є операції з регулювання ліквідності, зокрема, ключове місце займають операції з випуску депозитних сертифікатів.

Банки для себе відкрили інструмент депозитних сертифікатів ще в 2015 році. Відтак, вони почали активно купувати депозитні сертифікати після того, як процентна ставка за ними зросла до 27% (березень 2015 р.). Хоча з 22 квітня 2016 року Національний банк встановлює облікову ставку та проценту ставку за депозитними сертифікатами на одному рівні.

І сьогодні частка операцій з депозитними сертифікатами надзвичайно велика. Сприяє цьому висока процентна ставка, що зваблює банкірів вкладати вільні кошти саме в депозитні сертифікати, які забезпечують високу прибутковість для банку при відсутності будь-якого ризику, бо справу банки мають напряму з регулятором.

НБУ заявляє, що використовує депозитні сертифікати в умовах структурного профіциту ліквідності, і такі операції мають на меті вилучення (зменшення) ліквідності банківської системи. Результатом такого вилучення коштів є сплата на користь банків відсотків у значних обсягах.

Для аналізу. За даними консолідованої звітності, зокрема, у 2015 році на користь банків за цим інструментом було сплачено 8,1 млрд грн, у 2016 р. – 9,6 млрд грн, за попередніми оцінками, з січня до травня 2017 року – 3,1 млрд грн. Для порівняння: у 2013 році витрати за депозитними сертифікатами становили 161 млн грн, а у 2014 р. – 696 млн грн.

За даними на 24 липня поточного року, з системи «абсорбовано» майже 10 млрд грн, і це замість того, щоб цим грошам працювати в реальному секторі економіки.

Чи сприяють розвитку економіки такі об’єми продажу депозитних сертифікатів – велике питання.

Адже замість кредитування підприємств, інвестування коштів в економіку, кошти банків перетікають в НБУ. В той же час внаслідок браку ліквідності, ставки за кредитами залишаються набагато вищими ніж у багатьох сусідніх країнах.

Як наслідок – монетарна політика НБУ фактично призводить до гальмування, якщо не стагнації економіки України. Тому і не дивно, що за показниками кредитування економіки ми залишаємось на рівні 2005-2006 років.

Коли ж зміниться такий підхід? В НБУ стверджують, що як тільки в банківській системі виникне дефіцит коштів і основним інструментом Національного банку стануть операції з надання ліквідності, тобто за обліковою ставкою проводитимуться операції з рефінансування.

Одним із припущень щодо причини такого активного використання депозитних сертифікатів банками є обмеження, що встановлені Меморандумом МВФ, коли в руках у НБУ не залишається інших монетарних інструментів крім депозитних сертифікатів.

Проте, забезпечення прискорення темпів зростання економіки має супроводжуватися не вилученням ліквідності, але помірним та зваженим приростом монетарної бази.
Економіка потребує реальних дешевших коштів у вигляді інвестицій та кредитів. Покращення інвестиційного клімату в Україні може забезпечити надходження таких коштів з-за кордону, а перехід від політики зменшення ліквідності до її збільшення може забезпечити використання внутрішнього монетарного потенціалу у банківській системі.

Просмотров: 762, сегодня — 0
Следить за новыми комментариями

Коментарі - 5

+
+11
busypit
busypit
3 серпня 2017, 16:21
#
Странноватый анализ привлекает или размещает НБУ средства на рынке сравнивая расходы по привлечению с предыдущими периодами без учета цены и платежеспособности денег. Может лучше сравнивать с объемами рефа?
И да, что-то мне подсказывает что при условии превышения инфляции над стоимостью денег (% ставки) деньги пойдут на развитие производителей в других странах (на валютный рынок если совсем упростить). Но Вам, как банку никто не мешает временно свободные средства НБУ не продавать, кредитовать своими средствами, средствами клиентов и банка-мамки… ту кэрри трейд реади?
+
+25
Maleficarum
Maleficarum
4 серпня 2017, 11:15
#
«За даними на 24 липня поточного року, з системи «абсорбовано» майже 10 млрд грн, і це замість того, щоб цим грошам працювати в реальному секторі економіки.» Боятся- что деньги хлынут на конверт в доллар… Курс погонится верх… Это постоянная практика НБУ- изымать ликвидность с рынка… Но что оная даёт? Есть результат? Нет… Ведь гривон постоянно подвержен девалу. На всём пути его следования с момента ввода в 1996 году… И на сей раз- гривон ждёт очередной «падёж» до новых уровней- обменного курса… Импорт- вымывает лавэ из ЗВР… НБУ не успевает пополнять резервы… В сим сезоне весна- лето 2017-ть выкупил меньше чем в прошлом… Кассовый разрыв- можно двумя путями восполнить… Набраться новых кредитов ( увеличить долг и содержание значит оного) Или же на МБ активней проявляться по выкупу излишков- которых в принципе и нет… Как вариант. С падением уровня ЗВР до минимума- опять вводить всевозможные админ ограничения для МБ ну и для наличного рынка…
+
0
AleksandrBank
AleksandrBank
4 серпня 2017, 12:28
#
Выходить он мог при желании, понедельник, вчера и сегодня — есть хорошая тенденция.
Вопрос только почему
+
+15
bampi
bampi
4 серпня 2017, 12:12
#
Смогут ли банки поддерживать % доход, при таком уровне проблемных кредитов и притоку депозитов? Судя по всему что нет, если учесть, что большая часть приходится на гос. банки. Основным драйвером должны были стать «средний класс» (не люблю выделения по классам, но подходящей не найти), но его уничтожают, если еще не уничтожили. Поэтому и выходит, что здесь больше политики. Но статистики нет полной по вложениям — госы, нерезы, коммерсы. Так бы было проще понять, кто все же конечный бенефициар от такой политики.
Соглашусь, что объемы должны быть ограничены таких размещений и дифференцировать по срокам такие операции. В выигрыше останутся все: нбу получит неискаженную бескупонную кривую (передний край определяется как раз таки ликвидностью), банки не потеряют за счет иммунизации (если казначейство работает нормально), да и с горем пополам мбк начнет восстанавливаться.
+
0
mary27
mary27
8 серпня 2017, 18:29
#
«Основным драйвером должны были стать «средний класс»… но его уничтожают, если еще не уничтожили.»
Не подскажите, что за злодеи его уничтожают?
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися