У 2022 році держателі карток менше знімали гроші у банкоматах, а віддавали перевагу отриманню готівки зі своїх карток на касах магазинів. Про це йдеться в даних Українського процесингового центру UPC.
Готівка на касі: українці стали частіше знімати гроші у магазинах та на АЗС
►Читайте «Мінфін» в Instagram: головні новини про інвестиції та фінанси
«Готівка на касі»
Минулого року держателі карток у 11 раз частіше користувались послугою зняття готівки через POS-термінал на касі магазину під час оплати товарів.
Грошовий оборот таких операцій за рік зріс у 41 раз. Середня сума такої операції також значно збільшилась (+271%) та дорівнювала 1594 грн.
За даними UPC найчастіше знімали кошти через POS-термінали торгових мереж у:
- супермаркетах;
- АЗС;
- аптеках;
- будівельних магазинах.
Банкомати втрачають популярність
Тим часом у банкоматах спостерігається зменшення показників зняття коштів. Кількість таких операцій знизилась на 29%, а грошові об'єми майже не змінились за 2022 рік (+2%). Держателі карток знімали на 44% більше готівки за трансакцію, а середня сума операції дорівнювала 3090 грн.
Незважаючи на популярність зняття готівки на касах магазинів, кількість операцій та грошові обороти операцій у АТМ все ще значно більші ніж у торгівельних POS-терміналах — у 9 та 17 разів відповідно.
Зауважимо, що частка операцій із зняття готівки склала всього 7% із усіх операцій за картками у 2022 році.
Минулого року, через війну в Україні, попит на готівкові кошти збільшився, особливо на початку повномасштабного вторгнення.
Саме через широку мережу торгівельних точок із можливістю зняття готівки та зручність сервісу «покупка з отриманням готівки» ця послуга набула популярності у 2022 році.
Які були передумови
Національний банк з початку війни рекомендував торговельним підприємствам надати можливість зняття готівки в торговельних мережах та магазинах для забезпечення потреб населення.
Банки та платіжні системи активно підтримали цю ініціативу. Сьогодні більше тисячі торговельних підприємств по всій Україні готові видавати готівку під час використання платіжної картки.
Коментарі - 8
Виглядає неначе прямо зараз всі кинулись знімати кеш.
Шейм он ю!
В заголовку немає слова «змушені». Тому все одно клікбейт.
Вітаю, ви дізналися, як працює клікбейт
Ані слова про те що банкомати були порожні бо їх не встигали чи взагалі не могли зарядити готівкою.
Ані слова про те що банкомати страждали від вимкнень світла.
Ані слова про те що банкомати по картках чужих банків мали суттеві обмеження на видачу готівку в той час як на касі можно легко зняти до 6000.
За даними UPC найчастіше знімали кошти через POS-термінали торгових мереж у:
супермаркетах;
АЗС;
аптеках;
будівельних магазинах.
Ані слова про те що до 24 лютого 2022 року зняти готівку у всіх перелічених місцях не було можливо: лише дві мережі АЗС запустили зняття готівки на касі, але і там ліміт був смішні 500 гривень тобто майже як в банкоматі Приватбанку. А зараз він 6000, як я вже писав вище.
https://www.okko.ua/novaya-usluga-ot-okko-i-mastercard-teper-snyat-nalichnye-mozhno-pryamo-na-kasse-azk
https://wog.ua/ua/news-detail/usluga_nalichnye_na_kasse_tepery_dostupna_derghatelyam_kart_monobanka_/
Найтупіший висновок.
На вході в більшість супермаркетів та будівельних магазинів стоїть принаймі один-два банкомати — зняти готівку в них швидше і простіше ніж зайти в зал та відстояти чергу (привіт Сільпо і АТБ де з 10−30 кас працює лише одна-три).
АЗС знаходяться на віддалені від житла і зручні лише водіям. Але зазвичай людина заправляється раз на декілька днів чи тижнів — якщо готівка потрібна простіше дійти чи доїхати до банкомата.
Звісно добре що крига скресла і готівку можно знімати всюди, а не лише в банкоматах. Але щоб це якось зменшувало потрібність в банкоматах до яких наші люди досі стоять в чергах на початку місяця щоб зняти свою зарплату — ні, синку, це фантастика.