Сума запропонованої докапіталізації Альфа-Банк Україна (Сенс Банк) у $1 млрд включає як можливу потребу у $500−600 млн на дотримання нормативу адекватності капіталу у 2023 році, так і ресурс для збільшення кредитування. Про це заявив голова наглядової ради Роман Шпек в інтерв'ю Інтерфакс-Україна.
Докапіталізація Альфа-Банку передбачає $500-600 млн на дотримання нормативу адекватності капіталу
►Підписуйтесь на телеграм-канал «Мінфіну»: головні фінансові новини
Деталі
«За нашими спостереженнями та оцінками ситуації у клієнтів, Альфа-Банк Україна може знадобитися $500−600 млн протягом наступного року для підтримки стабільно високих нормативів адекватності капіталу. Але все залежить від розвитку ситуації на фронті, стану економіки, доходів українців, стану активів клієнтів», — сказав він.
Причини збитків
Шпек зазначив, що банк залишається операційно прибутковим, а його збитки пов'язані з додатковим резервуванням, тому у разі покращення ситуації та розформування резервів сьогоднішні кошти на підтримку капіталу можуть бути у майбутньому також спрямовані на кредитування.
«Нас визнали системно важливим, і ми хочемо залишитися системно важливим і у повоєнному відновленні країни та її економіки. А для того, щоб кредитувати, потрібен капітал, а не лише технічна відповідність нормативам», — зазначив він.
На його думку, проблема доформування резервів та дотримання нормативу достатності капіталу через розв'язану РФ повномасштабну війну постане перед більшістю банків в Україні.
Шпек заявив, що у разі реалізації на практиці докапіталізації на $1 млрд, банк зможе взяти участь у фінансуванні пріоритетних проєктів, встановлених урядом.
Голова наглядової ради також наголосив, що ключовою метою докапіталізації є не зняття санкцій з акціонерів, а розвиток банку та його колективу.
Читайте також: В Альфа-Банку прокоментували звинувачення Генпрокуратури
«З огляду на інсинуації навколо цієї теми, хотів би зазначити, що наші акціонери жодною мірою не висувають інвестування $1 млрд в Україну як умову зняття з них персональних санкцій, про що чітко комунікують регуляторним органам. Тому розмови про „купівлю індульгенції“ не мають жодних підстав», — сказав Шпек.
Розмір активів
Альфа-Банк (Сенс Банк), за даними НБУ, на 1 липня 2022 року за розміром загальних активів посідав 7-е місце (112,67 млрд грн) серед 68 банків, що діють у країні.
Його чистий збиток за підсумками січня-липня 2022 року становив 3,52 млрд грн. На фінрезультат банку вплинули відрахування до резервів на рівні 8,357 млрд грн.
Акціонери
За даними фінустанови, його найбільшими акціонерами на сьогодні опосередковано є Андрій Косогов (40,9614%, до нього після війни перейшли пакети Германа Хана та Олексія Кузьмичова, що потрапили під санкції), Михайло Фрідман (32,86%) і Петро Авен (12, 4018%), а також UniCredit S.p.A. (Італія, 9,9%) та «Марк Фоундейшн із дослідження ракових захворювань» (3,8736%).
Читайте також: Екскерівників Альфа-Банку підозрюють у виведенні активів російського олігарха з України
Болгарський ексміністр фінансів, виконавчий директор Групи фінансових ринків Лондонської школи економіки та технічний радник Єврокомісії Симеон Дянков, за погодженням з НБУ, є довіреною особою Нацбанку з пакетів Косогова, Фрідмана та Авена, які також потрапили під санкції.
На початку червня Дянков повідомив про роботу банку з отримання дозволу регуляторів, щоб провести докапіталізацію за рахунок субординованого боргу на $1 млрд із коштів окремих його акціонерів, що потрапили під санкції.
Лідер правлячої фракції «Слуга народу» Давид Арахамія в інтерв'ю «Forbes Україна» минулого тижня заявив, що Альфа-Банк (Сенс Банк) потребує докапіталізації на $1 млрд, і якщо актив націоналізувати, то цю суму доведеться заплатити державі.
Коментарі - 2
но за деньги российских олигархов будет
и дальше бороться за право существования
банка с российским капиталом в банковской
системе Украины.
И если бы только один Шпек…
Масса клиентов Альфа-банка, которые готовы
за повышенный процентик по депозиту
продаться российскому банковскому
бизнесу с потрохами…