Знизити вплив зовнішніх ризиків на економіку допоможе розвиток фінансових інструментів на внутрішньому ринку. Про це розповів член правління банку Південний, директор департаменту корпоративного бізнесу Олександр Матюшенко під час виступу на щорічному Форумі фінансових директорів України.
«Фінансові ринки сьогодні: менше шоку, більше прогнозованості», — Олександр Матюшенко
За його словами, сьогодні можна виділити дві проблеми на фінансовому ринку. Перша пов’язана зі зростанням частки ОВДП.
«Справа в тому, що це зростання є менш ефективним у стимулюванні економічного росту порівняно з кредитуванням. Частка ОВДП і депозитних сертифікатів НБУ зростає в структурі активів банків. Купівля ОВДП опосередковано фінансується НБУ за рахунок рефінансування, а надлишкова ліквідність спрямовується здебільшого на фінансування Мінфіну та державних програм», — ділиться Олександр Матюшенко.
Вирішенням цієї проблеми з боку банків може стати активізація кредитування приватного бізнесу як найбільш ефективного учасника в ланцюжку створення додаткового продукту та зростання ВВП:
«З боку уряду це має бути захист прав кредиторів та інвесторів, а з боку НБУ — макропруденційні інструменти для обмеження банків у фінансуванні уряду. Крім того, необхідне стимулювання ринку корпоративних паперів».
Друга проблема — відсутність вторинного ринку депозитних сертифікатів і міжбанківських процентних SWAP.
«У 2020 році під час локдауну запустили новий інструмент зниження процентних ризиків банків — процентний SWAP. Він розроблявся як інструмент хеджування і спосіб пожвавлення довгострокового кредитування. На цей продукт був високий попит — до 5 млрд гривень. Процентна ставка була низькою. У 2021 році загальна сума заявок у межах аукціону була знижена до 500 млн гривень, а ставка зросла до 8% (+1,5%). З 1 жовтня програму згорнули», — розповідає Олександр Матюшенко.
Щоб вирішити цю проблему, на думку члена правління, необхідно розвивати вторинний ринок процентних SWAP і залучати корпорації, а НБУ виступатиме в ролі маркет-мейкера на ринку процентних SWAP.
Нагадаємо: Форум фінансових директорів — це міні-енциклопедія сучасного фінансового менеджменту. Банк Південний традиційно виступає партнером форуму, який цього року вже у ювілейний, 20-й раз збирає вітчизняну фінансову еліту.
Коментарі