Наприкінці травня — на початку червня на небанківському фінансовому ринку сталися зміни, що свідчать про його реструктуризацію відповідно до вимог регулятора. Про це повідомляє пресслужба Нацбанку.
Переформатування небанківського ринку триває: 1 компанія прийшла, 12 — пішли
Рішення приймалися Комітетом з питань нагляду та регулювання діяльності ринків небанківських фінансових послуг НБУ на засіданні 28 травня 2021 року.
►Підписуйтесь на сторінку «Мінфіну» на фейсбуку:
головні фінансові новини
Хто прийшов на ринок
Нацбанк вніс до Державного реєстру фінансових установ ПТ «Ломбард Легко»
Кого виключено з Реєстру
Нацбанк виключив із Державного реєстру фінансових установ дві кредитні спілки, а також лізингову компанію. Усі три учасники зробили цей крок відповідно до власних заяв.
- Кредитна спілка «Довіра-Ічня» мала ліцензію на надання коштів у позику, в тому числі на умовах фінансового кредиту. Обсяг зобов’язань кредитної спілки становив 0,3 тис. грн (0,00003% від загального обсягу ринку) станом на 1 квітня 2021 року, а обсяг її активів — 16,3 млн грн (0,7% від загального обсягу ринку).
- Кредитна спілка «Шанс» мала дві ліцензії - на надання коштів у позику, в тому числі на умовах фінансового кредиту, а також на залучення фінансових активів із зобов’язанням щодо наступного їх повернення. Обсяг зобов’язань кредитної спілки становив 607 тис. грн (0,01% від загального обсягу ринку) станом на 1 квітня 2021 року, а обсяг її активів — 1 млн грн (0,01% від загального обсягу ринку).
- ТОВ «Лізингова компанія «Альфа-Стар» мало ліцензію на надання послуг з фінансового лізингу, яка була анульована 30 липня 2020 року.
У кого відкликано всі наявні ліцензії
У зазначений термін регулятор відкликав (анулював) ліцензії на надання фінансових послуг у дев’яти фінансових установ на підставі поданих ними заяв:
- ТОВ «Фінансова компанія «Авансар»: три ліцензії - на надання послуг з факторингу, надання послуг з фінансового лізингу, надання гарантій;
- ТОВ «Фінансова компанія «Армада»: дві ліцензії - на надання послуг з факторингу та надання коштів у позику, в тому числі на умовах фінансового кредиту;
- ТОВ «Є-Кеш»: ліцензію на надання коштів у позику, в тому числі на умовах фінансового кредиту;
- ТОВ «Каскад Фінанс»: ліцензію на надання послуг з факторингу;
- ТОВ «Ріо Фін»: дві ліцензії - на надання послуг з факторингу та на надання коштів у позику, в тому числі на умовах фінансового кредиту;
- ПрАТ «Страхова компанія «Капітал-Страхування»: 12 ліцензій на різні види страхування. Обсяг страхових премій за перший квартал 2021 року становив 122,5 млн грн. Частка ринку компанії за страховими преміями становила 1,1% від загального обсягу премій. Компанія займалася переважно страхуванням фінансових ризиків, страхуванням від вогневих ризиків та ризиків стихійних явищ, майна, вантажів та багажу, а також медичним страхуванням. Частка премій від цих видів страхування становила 87,6% від усіх валових премій компанії станом на 1 квітня 2021 року. До страховика 21 квітня 2021 року через порушення обов’язкових нормативів було вжито захід впливу у вигляді тимчасового зупинення ліцензій на провадження страхової діяльності;
- ТДВ «Страхова компанія «Фінтех»: шість ліцензій на різні види страхування. Страховик перебуває в стані припинення діяльності згідно з рішенням засновників (учасників). За інформацією, яку надала компанія, у 2021 році вона не укладала нових договорів страхування та/або перестрахування. Страховик повідомив, що не має зобов’язань за договорами страхування/перестрахування, чинних договорів страхування/перестрахування та невиконаних (прострочених) зобов’язань перед страхувальниками (вигодонабувачами);
- кредитна спілка «Довіра-Ічня»: ліцензію на надання коштів у позику, в тому числі на умовах фінансового кредиту.
ТОВ «Фінансова компанія «Профі-Фінанс» продовжує свою діяльність та має чинні ліцензії на інші види діяльності. У неї відкликано ліцензію виключно на надання гарантій.
Читайте також: Як рефінансування кредитів від Ocean. credit допомагає вибратися з кредитної ями
У кого анульовано ліцензію за результатами перевірки
За результатами позапланової інспекційної перевірки Нацбанк ухвалив рішення про застосування до кредитної спілки «Партнер-Кредит» заходу впливу у вигляді відкликання (анулювання) ліцензії на провадження діяльності із надання фінансових послуг. Йдеться саме про ліцензії на надання коштів у позику, в тому числі на умовах фінансового кредиту.
Департамент виїзних перевірок Національного банку в березні цього року здійснив позапланову інспекційну перевірку цієї кредитної спілки. За результатами перевірки встановлено та зафіксовано факт відмови у проведенні перевірки, оскільки уповноважені особи Національного банку не були допущені до здійснення перевірки, а посадова особа, уповноважена представляти інтереси спілки, була відсутньою упродовж першого дня перевірки.
Кредитна спілка повинна була усунути порушення, які стали причиною для тимчасового зупинення ліцензії, у строк до 20 травня 2021 року. Проте станом на дату ухвалення відповідного рішення щодо анулювання ліцензії, кредитна спілка не надала інформацію про усунення порушень, які стали причиною для тимчасового зупинення ліцензії.
Рішення про застосування заходу впливу набуває чинності з дня його ухвалення.
З цього моменту кредитна спілка втрачає право укладати нові договори (або подовжувати строк чинних договорів) про надання коштів у позику, в тому числі на умовах фінансового кредиту із клієнтами. Водночас відкликання ліцензії не позбавляє фінансову установу від виконання своїх зобов’язань за раніше укладеними договорами про надання фінансових послуг.
Контекст
Раніше Національний банк нагадав усім фінансовим компаніям-гарантам про необхідність виконання обов’язкових нормативів. Понад 40% фінансових компаній-гарантів із 310 ліцензованих станом на 1 січня 2021 року не дотримувалися вимог нормативів та мали хоча б один невиконаний норматив.
Перевірити чинні ліцензії фінансових установ можна на сайті Національного банку України: небанківської фінансової установи — за посиланням, юридичної особи-лізингодавця — за посиланням.
Коментарі