У квітні вклади населення збільшилися на 1,87% — до 691,7 млрд грн, а обсяги кредитування зросли на 1,8% — до 969,4 млрд грн. Таким чином зберігається тенденція 1-го кварталу 2021 року, коли банківський сектор наростив кредитний портфель як у корпоративному, так і в роздрібному сегментахі зберіг позитивну динаміку залучення коштів від населення. Про це йдеться в квітневому Огляді банківського сектора, опублікованому Національним банком, та оперативних даних регулятора.
У квітні збереглася позитивна динаміка і в залученні депозитів, і в кредитуванні — НБУ
► Підписуйтесь на сторінку «Мінфіну» на фейсбуці:
головні фінансові новини
Основні тенденції
- Спостерігалося зниження вартості гривневих бізнес-кредитів і депозитів населення, що стало відповіддю на підвищення облікової ставки НБУ.
- Збільшення попиту на банківські послуги сприяло відновленню темпів зростання чистого процентного і комісійного доходів.
- Відрахування в резерви були помітно нижчими, ніж минулого року.
- Головними ризиками для банківського сектора залишаються зменшення процентних доходів внаслідок призупинення зниження вартості депозитів, а також кредитний ризик.
- У фокусі уваги залишається оцінка якості кредитних портфелів: після обробки результатів оцінки якості активів банків почнеться стрес-тестування 30 фінустанов.
Фондування
Кошти клієнтів формують майже 85% зобов'язань і залишаються основою фондування банків. І в основному це кошти фізичних осіб, які виросли в квітні на 1,8% порівняно з 1-м кварталом — до 691,684 млрд грн, повідомляється в оперативних даних Нацбанку.
З початку року вклади населення в банках зросли на 2,5% — з 674,718 млрд грн. Гривневі вклади населення збільшилися на 3,6% — до 421,283 млрд грн. Обсяг валютних депозитів населення в гривневому еквіваленті в цьому ж місяці скоротився на 1% — до 270,401 млрд грн. Найбільш істотне зростання спостерігалося в банках з приватним та іноземним капіталом. Строкові депозити росли швидше за вклади до запитання.
Накопичуйте на пенсію з НПФ «Династія»: 21,09% річних у гривні + 50 грн від «Мінфіну»
Депозити юридичних осіб (гривневі і валютні) в квітні зросли на 0,9% — до 662,890 млрд грн. У 1-му кварталі вони сезонно зменшилися в національній валюті після стрімкого зростання в 4-му кварталі 2020 року. У березні приплив коштів в гривні відновився. У той же час валютні кошти суб'єктів господарювання в гривневому еквіваленті збільшилися з початку року на 7,9%, а за квітень — на 2,7%, до 233,837 млрд грн.
Кредитування
Активізація попиту на кредити з боку бізнесу і населення триває. Лідерами в обох сегментах були приватні банки.
Обсяг кредитів, виданих комерційними банками корпоративного сектору і фізичним особам, за оперативними даними Національного банку, збільшився в квітні на 1,8% — до 969,358 млрд грн.
Обсяг кредитів населенню за квітень зріс на 1% — з 205,690 млрд грн до 207,681 млрд грн. Після торішнього гальмування прискорилося зростання чистих гривневих кредитів — на 6,5% з початку року і на 1,4% за квітень.
Портфель чистих гривневих корпоративних кредитів зріс на 4,9% з початку року і на 2,6% за квітень — з 429,906 млрд грн до 441,131 млрд грн. У той же час валютні кредити з початку року зменшилися в гривневому еквіваленті на 2,2%, а в квітні зросли на 1,5% — з 305,201 млрд грн до 309,721 млрд грн.
Частка непрацюючих кредитів за 1-й квартал знизилася на 1,1 в. п. — до 39,9%.
Банки списали значно менше непрацюючих кредитів, ніж у попередньому кварталі.
Читайте також: Частка непрацюючих кредитів у банках вперше зменшилася до рівня нижче 40% — Данилишин
Контекст
Прибуток банківського сектора за 1-й квартал поточного року склав 10,9 млрд грн. Основна причина зниження фінансового результату майже на третину порівняно з відповідним періодом 2020-го — переоцінка індексованих цінних паперів. У той самий час чистий процентний і комісійний доходи зростали темпами понад 15%.
З метою підвищення стійкості сектора Національний банк проводить оцінку якості активів і продовжує впровадження ряду змін у банківському регулюванні відповідно до рекомендацій Базеля і норм ЄС.
Коментарі